آمادگی صدا برای سخنرانی

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي آمادگی صدا برای سخنرانی اطلاعاتي جمع آوري کرده ايم که در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

دلایل تاثیر صدای خوب در انتقال مطلب

علاقه گوش و ذهن ما به موسیقی

اصولا گوش ما علاقه داره که به صداهایی که روی نت هستند توجه بیشتری بکنه به این دلیل که فرکانسهایی که به صورت فالش به گوش ما میرسه باعث آزار ذهن ما میشه و اصولا ریتم توجه ما رو به هم میزنه و ما دچار کلافگی میشیم و یا درصدد خاموش کردن اون صدا بر خواهیم آمد و یا اینکه ترجیح میدیم از محل فرار کنیم . اون صدا رو نشنویم

اما در سخنرانی حتی بدترین صداها فقط صدای خوبی برای سخنرانی نیستند و به این حد فالش و بد نیستند که ما یکی از دو راهکار بالا رو انتخاب کنیم بلکه راهکار سوم یعنی بی توجهی رو انتخاب می کنیم و با اینکار تا حد ممکن خودمون رو از شر صدای بد در امان نگه میداریم.

به همین دلیله که ممکن بعد از شنیدن یک سخنرانی احساس کنید چیز زیادی یادتون نیست و احساس خوبی هم از شنیدن اون سخنرانی ندارید.

البته فراموشی محتوای صحبتهای سخنران همیشه به این دلیل نیست و صدای بد سخنران فقط میتونه یکی از دلایل باشه.

اثر هاله ای

اثر هاله ای یعنی ما توجه به یک نقطه قوت یا ضعف برجسته یک شخص دیگر خصوصیات شخص رو هم قضاوت می کنیم.

مثلا اگر شخصی خوش قیافه و خوشتیپ باشه به نظر میاد که فهمیده و با سواد و با کلاس هم باشه!

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راه های پیشگیری از بارداری

یا مثلا شخصی که عینک میزنه و یک مدل ریش خاص داره (پرفسوری) الزاما مهندسه!

البته پر واضحه که همیشه اینطور نیست ولی خب چه میشه کرد این قدرت اثر هاله ایه که باید اون رو جدی گرفت.

خیلی از کلاه بردارها از همین قانون استفاده میکنن و میتونن اعتماد مخاطب رو جلب کنن چون با صحنه پردازی و نوع رفتار و پوشش خودشون طوری القا می کنن که آدم موجه و معتبری هستند.

اما در سخنرانی هم داشتن  صدایخوبی برای سخنرانی به نوعی این اثر هاله ای رو داره که شما مطالبتون مفید و معتبره.

اینجا مشاهده کنید  هنر سخنوری ؛ چگونه با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم

یعنی از نظر ذهنی کسی که صدای رساتر و آهنگین تری داره , مطالب بهتری هم داره.

پس از این نظر هم ما باید روی صدامون کار کنیم و صدای خودمون رو تقویت کنیم.

سخنرانی طولانی

اگر شما صدای خوبی برای سخنرانی  یعنی صدای قوی و مناسبی نداشته باشید هرچقدر که سخنرانی طولانی تر بشه صدای شما هم ضغیفتر خواهد شد و این مثل یک پیام به ذهن مخاطب شما منتقل میشه و به صورت ناخودآگاه مخاطب شما هم دچار خستگی میشه.

من بارها دیدم که در یک سخنرانی در ابتدای کار سخنران با صدا و انرژی خوبی شروع کرده ولی بعد از گذشت ۴۵ دقیقه یا یک ساعت صدای سخنران به صورت وحشتناکی نازک و بی انرژی شده به طوریکه انگار خود سخنران هم دعا دعا میکنه زودتر سخنرانیش تموم بشه.

خود من بارها در شرایطی قرار گرفتم که مجبور بودم در ۲ سانس ۴ ساعته پشت سر هم در یک روز سخنرانی داشته باشم و اگر صدای من آمادگی نداشت فکر می کنید چه اتفاقی می افتاد؟

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آیا داشتن ثروت به تلاش بسیار زیاد است؟

 

هرچند داشتن صدای خوبی برای سخنرانی میتونه دلایل دیگری هم داشته باشه ولی به نظرم همین دلایلی که گفتم انقدر مهم هست که تصمیم جدی برای تقویت صدای خودمون بگیریم.

برای کسی که دائما در حال صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگرانه صدا و لحن صدا مهمترین ابزاره کارش به حساب میاد و اصولا هرچقدر که برای تقویت این ابزارها زمان گذاشته بشه نتایج بهتری هم بدست خواهد آمد.

در قسمت دوم این مطلب قصد دارم در مورد چند تکنیک برای تقویت صدا و لحن نکاتی رو ارائه کنم که با انجام دادن و تکرار اونها میتونید پله پله کیفیت صدای خودتون رو بهبود بدید.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

تمرینهایی برای تقویت لحن و صدا

این تمرین تاثیر خوبی روی تقویت تارهای صوتی و همچنین آهنگین کردن صدای شما داره و قدرت مانور شما روی صداتون رو بیشتر میکنه و صدای شما میشه یک صدای خوبی برای سخنرانی.

و اما تمرین به این صورت هست که سخنرانیتون رو شروع میکنید و یا متنی رو برای ۲ یا ۳ نفر میخونید با این توضیح که هر کدوم از این اشخاص حدود ۳ الی ۴ متر از هم فاصله دارند.

آمادگی صدا برای سخنرانی
آمادگی صدا برای سخنرانی

مثلا نفر اول نزدیک شماست با فاصیه یک یا دو متری و نفر دوم ۳ متر از نفر اول و ۵ متر از شما فاصله داره و نفر سوم ۳ متر از نفر دوم و ۸ متر از شما فاصله داره .

حالا متناسب با فاصله ی هر کدوم از اشخاص برای اونها صحبت کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تولید محتوا با کیفیت

مسلما با همون قدرت صدایی که برای نفر اول صحبت می کنید نمیتونید با نفرات بعدی هم صحبت کنید و باید بلندتر صحبت کنید و ضمنا با صدای بلندی که با نفر سوم صحبت می کنید هم نمیتونید با نفر اول صحبت کنید.

اینجا مشاهده کنید  گزارش کارگاه دو روزه فن بیان و سخنرانی

میتونید هر جمله رو برای هر نفر بخونید و یا هر پاراگراف رو و یا حتی به صورت متناوب هر جند کلمه یکبار جهت و قدرت صداتون رو تغییر بدید.

نکته یک : حداقل روزی یکبار و هر بار ۳ الی ۵ دقیقه این تمرین رو تکرار کنید.

نکته دو : بلندی صدا به حدی باشه که واقعا نفر س.م به راحتی در یک فضای آزاد متوجه صداتون بشه

کمی ولوم یا درجه بلندی صدایتان را بالا ببرید و مثلا بگویید: مممممممن یک سخنران هستم! این جمله را ده بار تکرار کنید و به تُن صدا خود همزمان توجه کنید. این تمرین همزمان انعطاف پذیری و هماهنگی تارهای صوتی را به دنبال دارد.

خیلی بلند و برای ده مرتبه، بگویید : نی، نیی، نییی، نییییی. این کار را بدون فریاد زدن انجام دهید.

در گرم کردن صدا، در مرحله ششم باید به سراغ محدوده میانی یعنی همان منطقه ای که قرار است به واسطه آن سخن بگویید بروید. تکرار کنید: اووووووووو، اایییییی. صدایی شبیه به آژیر آمبولانس را برای راحتی کار می توانید امتحان کنید.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.