آموزش هدف گذاری به روش اسمارت

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم آموزش هدف گذاری به روش اسمارت اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

هدفگذاری به روش اسمارت (smart) چیست؟

به هدفگذاری اسمارت، هدفگذاری هوشمند یا هوشمندانه هم می‌گویند زیرا خود کلمه smart به معنی هوشمند است. اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. هرکدام از حروف کلمه smart در واقع نشان دهنده یکی از شروط هدفگذاری به این روش است. به توضیحات زیر توجه کنید:

آموزش هدف گذاری به روش اسمارت
آموزش هدف گذاری به روش اسمارت

اگر می‌خواهید تلفظ هر کلمه را بهتر بدانید کافیست روی آن کلیک یا تاچ کنید تا به صفحه دیکشنری گوگل هدایت شوید. در آن‌جا وقتی روی علامت بلندگو بزنید تلفظ صحیح هر کلمه را می‌شونید.

اولین حرف یعنی S از کلمه Specific به معنای معین و مشخص گرفته شده است.

دومین حرف یعنی M از کلمه Measurble به معنای قابل اندازه گیری گرفته شده است.

سومین حرف یعنی A از کلمه Achievable به معنای دست‌یافتنی گرفته شده است.

چهارمین حرف یعنی R از کلمه Realistic به معنای واقع بینانه گرفته شده است.

پنجمین حرف یعنی T از کلمه Time-bound به معنای زمان دار گرفته شده است.

با این تفاسیر می‌توان گفت هدفگذاری به روش اسمارت (SMART) از ۵ ویژگی تشکیل شده است که هر کدام توضیح خاص خود را دارند. من در ادامه تک تک آن‌ها را بررسی می‌کنم تا با مثال‌های کاربردی بهتر بتوانید از این روش استفاده کنید.

اهداف شما باید پنج ویژگی داشته باشند:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پرداخت حق بیمه مشاغل خاص

 

حال بیاییم برای هر کدام از این ویژگی ها  که در هدف گذاری به شیوه اسمارت مهم است توضیحات مختصری  بدهیم.

1. اهداف خود را معین، روشن و شفاف بیان کنید.

اگر قصد دارید اهداف ماه آینده، یا شش ماه آینده، یا سال آینده را مشخص کنید. اینطوری نباشد که بگویید می خواهم تا سال آینده موفق باشم. باید روشن و شفاف بنویسید به طوری که یک بچه هفت ساله با خواندن یا شنیدن اهداف شما بطور کامل متوجه بشود که شما چه می خواهید

 

مثلاً بگویید تا تاریخ ۲۰ اسفند امسال که می شود شش ماه دیگر من شش کیلو وزن کم کرده باشم.

 

2. هدف هایتان باید قابل اندازه گیری باشد.

باید بتوانید اندازه بگیرید که چه قدر به سمت هدفتان پیش رفته اید. اهدافتان باید قابل اندازه گیری باشد تا هر لحظه بدانید چه مقدار راه را رفته اید و پیشرفت کرده اید.

مثلاً می خواهید در طی شش ماه شش کیلو وزن کم کنید یعنی می شود ماهی یک کیلو. به عبارت دیگر هر هفته ۲۵۰شما باید  گرم وزن کم کنید که در پایان چهار هفته که یک ماه کامل می شود

این مطلب را هم مطالعه نمایید  چگونگی دستیابی به هدف

خوب برای اینکه ماهی یک کیلو وزن کم کنید باید روزی چه مقدار کالری مصرف کنم؟این مقدار کالری را از خوردن کدام مواد غذایی تامین بکنم؟ هر روز چه مقدار ورزش کنم؟

 

3. در انتخاب هدف واقع بین باشید.

اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن ها امکان پذیر باشد.این از مهم ترین ویژگی ها هست شما باید اهدافی را در نظر بگیرید که واقعی باشد و برای شما قابل دسترسی باشد و شنا با استفاده از هدف گذاری درست بویژه هدف گذاری به روش اسمارت و با کمی کوشش به آن دست یابید

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین روش های یادگیری

مثلاً در عرض شش ماه نمی توانید بیست کیلو وزن کم کنید .حتی اگر بگویید به جای اینکه می خواهم در شش ماه شش کیلو وزن کم کنم دوازه کیلو باید وزن کم کنم این کار در نظر اول شدنی نیست حتی اگر با هزار ترفند این کار را بکنید باز شما به بدن و سیستم داخلی بدن خود آسیب زیادی زدید.

 

4. هدف های دست یافتنی، عمده و اساسی زندگی خود را تعیین کنید.

باید اهدافی که مشخص می کنید باید واقعی باشد.قابل دسترسی و با توانایی شما تناسب داشته باشد.به هنگام تعیین اهداف خودتان باید دید واقع بینانه داشته باشید و با توجه به توانایی، شخصیت، روحیات، استعدادهای خود به نوشتن اهداف خود بپردازید.

مثلاً اگر شما مشکل قلبی داشته باشید هدفتان این باشد که خلبان باشی . رسیدن به این هدف برای شما امکان پذیر نیست.

 

4. هدف ها باید قابل زمان بندی باشند.

هنگامی که هدفی برای خود بر می گزینید باید یک جدول زمان بندی شده داشته باشید . پیشرفت خودتان را با بررسی جدول زمان بندی که کردید زیر نظر داشته باشید به این ترتیب از پیشرفت خود آگاه شده و به خود انرژی و انگیزه برای پیشرفت می دهید.اگر یه زمانی متوجه شدید از مسیری که برای رسیدن به هدفتان قرار داده بودید از آن خارج شدید و به بیراهه رفتید . زود متوجه این انحراف شده و با اقدام درست به مسیر خود باز می گردید.

هدف گذاری به روش اسمارت (SMART)

ما هدف هایی داریم و می خوایم که به اون ها برسیم. معنای موفقیت برای ما رسیدن به اهدافمونه.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  حذف تبلیغات در مرورگر ها

اما چطور به اهدافمون برسیم؟ به چه روشی؟

آموزش هدف گذاری به روش اسمارت
آموزش هدف گذاری به روش اسمارت
هدف گذاری به روش اسمارت

روی کاغذ آوردن هدف هاست که اون ها رو از آرزوی صِرف بودن متمایز می کنه. در واقع باید اول هدف ها رو تنظیم کنیم و بعد بر اساس اون اهداف یه برنامه اقدام داشته باشیم و مطابقش عمل کنیم.

تا وقتی دقیق ندونیم اهدافمون چی هستند، نمی تونیم به مرحله بعدی، یعنی اقدام، بریم.

روش اسمارت، روشی بسیار خوب و حتی میشه گفت حیاتی برای تعیین اهداف ماست.

اسمارت (SMART) اختصار این کلماته:

Specific: مشخص،

Measurable: قابل اندازه گیری،

Attainable: دست یافتنی،

Realistic: واقع گرایانه،/Relevant: مرتبط

Timely/Time Bound: در محدوده زمانی مشخص

مشخص: آیا دقیقا و با تموم جزییات می دونیم می خوایم به دست بیاریم؟

اهداف باید خوب و واضح تعریف بشن و مبهم و کلی نباشند. شانس رسیدن به یک هدف مشخص بسیار بیشتر از یک هدف کلیه. برای تعیین یک هدف مشخص باید اول به این سوال ها جواب بدید:

  • چه کسی؟ : چه کسی در این هدف درگیر است؟
  • چه چیزی؟: چه چیزی می خوام به دست بیارم؟
  • کجا؟: یک مکان رو مشخص کنید.
  • کِی؟: یک پنجره زمانی مشخص کنید.
  • چرا؟: دلایل و مزایای مشخص رسیدن به این هدف.

مثلا “می خوام خوش هیکل بشم” یه هدف کلیه، اما “3 روز در هفته می رم باشگاه” یه هدف مشخص به حساب میاد.

قابل اندازه گیری:

برای هر هدفی که تعیین می کنید، یک معیار درنظر بگیرید تا بشه اندازه گرفت که چقدر به هدفتون نزدیک شدید و پیشرفتتون چقدر بوده.

اهدف قابل اندازه گیری به این معنیه که دقیقا بدونید در زمان دستیابی به هدف چه چیزی خواهید دید، شنید و احساس خواهید کرد، به این معنا که اهدافتون رو به عناصر قابل اندازه گیری بشکنید. به شواهد واقعی نیاز دارید. خوشحالتر بودن شاخص مناسبی نیست.

اندازه گیری اهداف همچنین به شما این امکان رو می ده که ببینید این اون چیزی بوده که دقیقا میخواستید یا نه.

برای اینکه بفهمید هدفتون قابل اندازه گیری هست یا نه از خودتون بپرسید؟ چقدر؟ چه اندازه؟ چطور می فهمم که رسیدم؟

دست یافتنی:

وقتی شما برای خودتون اهدافی تعیین می کنید در واقع در حال ترسیم تصویر خودتون هستید. این تصویر تا چه اندازه واقع گرایانه است؟ چقدر منطبقه بر تونایی های شما؟ بررسی کنید و ببینید که آیا هدف مورد نظرتون برای شما واقعا قابل دستیابی باشد. سبک و سنگین کنید و ببینید تلاش، زمان و دیگر هزینه هایی که برای رسیدن به هدفتون در مقابل فواید، تعهدات و اولویت های دیگه زندگیتون صرف می کنید ارزش داشته باشد.

اگر زمان، پول و استعداد رسیدن به هدفی را نداشته باشید قطعاً شکست خواهید خورد.

اما به این معنی نیست که شما نمی‌توانید چیزی را که غیرممکن به نظر می رسد انتخاب کنید، هوشمندانه برای آن برنامه ریزی کنید و به آن جامه عمل بپوشانید.

فقط خودتون می تونید برآورد کنید که این هدف برای “شما” دست یافتنی هست یا نه.

واقع گرایانه:

یه هدف می تونه همزمان بلندپروازانه و واقع گرایانه باشه. شما تنها کسی هستید که می تونید تعیین کنید هدفتون چقدر بالا باید باشه.

نکته جالبی که وجود داره اینه که رسیدن به اهداف بلندپروازانه معمولا راحت تره، چون انگیزه آدم بیشتره و در نتیجه بیشتر هم تلاش می کنه.

واقعا تعیین اینکه هدفی برای “شما”واقع گرایانه هست یا نه کار خیلی سختیه. خیلی کارها که از نظر دیگران غیرممکن بود، توسط افرادی انجام شده. شاید تنها راه این باشه که ببینید آیا خودتون به واقع گرایانه بودن هدفتون ایمان دارید؟ و آیا قبلا کاری شبیه به این انجام دادید یا نه.

مرتبط بودن:

 آیا هدفتان به شما مرتبطه؟ شما می‌خواهید فرد معروف و مشهوری در سراسر جهان شوید، یا شرکتی چند ملیتی داشته باشید، و یا حتی شغلی پر مشغله داشته باشید؟ برای تصمیمی که گرفته اید خصوصیات فردی را در نظر گرفته اید، یا گروهتون به اون اندازه بزرگ هست و قابلیت های گروهی رسیدن به اون هدف را دارد؟ سوال اصلی این است که چرا می‌خواهید به آن هدف برسید؟ چه قصدی پشت آن هدفه و واقعا با رسیدن به اون هدف، مقصود برآورده می شه؟

در محدوده زمانی مشخص:

اگر محدوده زمانی مشخص نکنیم، نیازی به اقدام حس نمی کنیم و با خودمون می گیم “بالاخره” یا “یه روزی” انجامش می دم و این یه روزی تا ابد ادامه پیدا می کنه.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

یک پاسخ

  1. سلام ممنون از سایت خوبتون جالبه که الان همه چی مجازیه طرف سایت زده لوله بازکنی برچسب و سفارش چاه بازکنی رو هم اینترنتی میگیره! نظر من به شخصه اینه که اینترنت و فضای مجازی خیلی کارمونو راحت و سریع کرده و باعث شده بتونیم توی زمانمونم صرفه جویی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.