آموزش پس انداز کردن به کودکان

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي آموزش پس انداز کردن به کودکان اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

آموزش پس انداز کردن به کودکان : پول توجیبی

برخی از والدین بر این عقیده هستند که اگر خودشان پس انداز کنند، کودکان نیز یاد می‌گیرند. این عقیده تا حدودی درست است چرا که والدین الگوی کودکان خود هستند؛ اما کوشش و خطا مهم ترین عامل در یادگیری است.

آموزش پس انداز کردن به کودکان
آموزش پس انداز کردن به کودکان

پول تو جیبی دادن به کودک بهترین راهی است که به واسطه‌ی آن می‌تواند پس اندازکردن را تجربه کند و برای پول‌های خود برنامه‌ریزی داشته‌باشد. در این شرایط کودک هر ماه مقداری پول را در اختیار خود دارد که می‌تواند به صورت مستقل آن‌ها را خرج کند و مقداری را پس انداز کند.

آموزش پس انداز کردن به کودکان:  باز کردن حساب بانکی

برای کودک خود یک حساب بانکی باز کنید. این کار برای کودکان جالب و لذت بخش است و به این طریق برای پس انداز کردن تشویق می‌شوند. همچنین ایجاد یک حساب پس انداز برای کودک حس استقلال و اعتماد به نفس بیشتری به او می‌دهد. حساب بانکی علاوه بر جالب بودن، دارای سیستم سود دهی نیز می‌باشد و به این ترتیب کودک مستقیما ارزش پس انداز را متوجه می‌شود.

آموزش پس انداز کردن به کودکان : آزاد گذاشتن کودک

به کودک خود اجازه دهید تا لذت خرج کردن را درک کند. در صورتی که کودک پس از مدتی پس انداز، از شما خواست که با پولش چیزی برای خود بخرد، به او اجازه دهید. چرا که به این ترتیب متوجه می‌شود تلاش برای جمع کردن پول در نهایت چه لذتی دارد و نتیجه‌ی کار خود را می‌بیند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تهاتری یعنی چه

مخالفت با این کار باعث می‌شود که کودک از پس انداز کردن دلسرد شود و احساس کند که پس انداز فایده ای برای او ندارد. همچنین این کار ممکن است به تدریج باعث شکل‌گیری صفت خساست در بزرگسالی شود.

تصمیمات عاقلانه برای خرید

پول خرج کردن بابت چیزهایی که می خواهیم اصلاً بد نیست اما هیچ کدام از این خریدها نباید بدون برنامه ریزی باشد. پس باید به فرزندانمان بیاموزیم قبل از هر خریدی از خودشان بپرسند: آیا دیروز برای خرید این محصول برنامه ریزی کرده بودم؟، آیا فردا هم به اندازه امروز به این محصول نیاز دارم؟، آیا اگر این محصول حراج نشده بود باز هم تمایل به خرید آن داشتم؟ این‌ها سؤالاتی هستند که اگر پاسخشان منفی باشد یعنی فعلاً نیازی به خرید آن محصول نخواهیم داشت و باعث گرفتن تصمیمات عاقلانه تری می شود.

آموزش سبک و سنگین کردن فرصت‌ها

باید به کودک آموخت قبل از خرید چیزی همه جوانب را بسنجد که آیا می تواند با آن پول خرید بهتری داشته باشد یا خیر؟ در واقع آموختن این مهارت کار آسانی نیست و نیاز به ممارست دارد.

ما باید به جای آموختن بله و خیر به فرزندانمان، به آن‌ها بیاموزیم همیشه بهترین تصمیم را بگیرند و این یکی دیگر از نکاتی است که باید از سنین کم به بچه‌ها یاد داده شود.

کماکان نمی توان از یک کودک در سن پایین انتظار زیادی داشت اما با آموزش درست و به جای شما والدین دلسوز می توان به آن‌ها آموخت چگونه مدیریت صحیح و درستی بر روی پول‌ها و نحوه‌ی پس انداز خود داشته باشند به طور حتم با این روش به آن‌ها کمک می کنیم در آینده تصمیمات بهتری در امور مالی خود داشته باشند.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  باورهای ثروتمندان درباره ثروت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.