سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ آیا علائم بارداری شبیه پریودی است، در اين مطلب ميخواهيم درباره‌ی این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهای مطالب همراهی بفرماييد.

علائم بارداری قبل از پریود (signs of pregnancy) می‌توانند به بانویی که حامله شده، برای اداره دوران بارداری کمک کند.
شروع اولین علائم بارداری در خانم‌ها متفاوت است، ولی شایع‌ترین نشانه حاملگی عقب افتادن عادت ماهانه (پریود) است.
و بیشتر برای کسانی است که عادت ماهانه منظم دارند.
در صورتی که قبلا باردار شده باشید، ممکن است نشانه های بارداری دوم شما متفاوت از بارداری گذشته باشد.

آیا علائم اولیه بارداری شبیه پریود است؟

با اینکه ممکن است عجیب به نظر برسد اما اولین هفته بارداری مطابق با تاریخ آخرین دوره قاعدگی است. یعنی آخرین دوره قاعدگی فرد، حتی اگر باردار هم نبوده باشد، هفته اول بارداری محسوب می شود.

تاریخ زایمان مورد انتظار با استفاده از اولین روز آخرین دوره قاعدگی فرد محاسبه می شود. به همین دلیل، هفته های اول که ممکن است فرد علائمی نداشته باشد نیز جزو ۴۰ هفته ای بارداری حساب می شود. حال می توانید با جزییات با علائم اولیه بارداری آشنا شوید:

علائم و نشانه ها جدول زمانی (از ﺗأﺧﯿﺮ ﻗﺎﻋﺪﮔﯽ)
گرفتگی خفیف و لکه بینی هفته ۱ تا ۴
ﺗأﺧﯿﺮ ﻗﺎﻋﺪﮔﯽ هفته ۴
خستگی هفته ۴ تا ۵
حالت تهوع هفته ۴ تا ۶
گزگز یا درد سینه ها هفته ۴ تا ۶
تکرر ادرار هفته ۴ تا ۶
نفخ هفته ۴ تا ۶
تهوع هنگام حرکت هفته ۵ تا ۶
نوسانات خلقی هفته ۶
تغییرات دمایی هفته ۶
فشار خون بالا هفته ۸
خستگی شدید و سوزش سر معده هفته ۹
سریع تر شدن ضربان قلب هفته ۸ تا ۱۰
تغییرات نیپل و پستان هفته ۱۱
آکنه هفته ۱۱
افزایش قابل توجه وزن هفته ۱۱
درخشان شدن در بارداری هفته ۱۲

۱- گرفتگی عضلانی و لکه

از هفته اول تا چهارم، همه چیز هنوز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک لقاح یافته بلاستوسیست (یک گروه پر از مایعات از سلول) را که به ارگان ها و اعضای بدن تکوین می یابد، ایجاد می کند.

حدود ۱۰ تا ۱۴ روز (هفته چهارم) پس از لقاح، بلاستوسیست در آندومتر (لایه ی پوشاننده ی رحم) لانه گزینی می کند. این فرایند می تواند موجب خونریزی لانه گزینی شود که ممکن است با یک دوره قاعدگی خفیف اشتباه گرفته شود.

در اینجا برخی از علائم خونریزی لانه گزینی آورده شده است:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین روشهای نگهداری و تمیز کردن پارکت چیست؟

از کشیدن سیگار، نوشیدن الکل یا مصرف داروهای غیرمجاز که با خونریزی شدید همراه هستند، خودداری کنید.

۲- تاخیر در قاعدگی

پس از اتمام لانه گزینی، بدن تولید گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را آغاز می کند. این هورمون به بدن در حفظ بارداری کمک می کند. همچنین به تخمدان ها دستور می دهد رهاسازی ماهیانه ی تخمک های بالغ را متوقف کنند.

احتمالاً فرد چهار هفته پس از بارداری با تأخیر در قاعدگی روبرو خواهد شد. در صورت نامنظم بودن دوره ها لازم است به منظور تأیید، آزمایش بارداری صورت گیرد.

یا علائم بارداری شبیه علایم پریود است
آیا علائم بارداری شبیه علایم پریود است

اکثر تست های خانگی قادرند hCG را به محض ایجاد تأخیر هشت روزه در دوره ماهانه تشخیص دهند. آزمایش بارداری قادر به تشخیص سطح hCG در ادرار است و باردار بودن فرد را نشان می دهد.

نکات

۳- افزایش درجه حرارت بدن

افزایش دمای پایه بدن نیز ممکن است علامتی از بارداری باشد. درجه حرارت مرکزی بدن ممکن است حین ورزش یا در هوای گرم سریع تر افزایش پیدا کند. در این مدت، باید مطمئن شوید که آب بیشتری می نوشید و با احتیاط ورزش می کنید.

۴- خستگی

خستگی می تواند در هر زمانی در طول دوران بارداری روی دهد. این علامت در اوایل بارداری بسیار شایع است. سطح پروژسترون بالا می رود که می تواند باعث خواب آلودگی در فرد شود.

نکات

۵- افزایش ضربان قلب

در حدود هفته های هشتم تا دهم ممکن است ضربان قلب فرد سریعتر و پر قدرت تر باشد. تپش قلب و آریتمی در دوران بارداری شایع هستند. این مسئله به دلیل هورمون ها طبیعی است.

افزایش جریان خون ناشی از جنین بعدها در دوران بارداری روی می دهد. در حالت ایده آل، کنترل و مراقبت پیش از بارداری آغاز می شود، اما در صورت وجود مشکلات زمینه ای قلبی، پزشک می تواند با تجویز دوز کم داروها به کنترل آن کمک کند.

۶- تغییرات ابتدایی سینه ها، سوزن سوزن شدن، درد، بزرگ شدن

تغییرات پستان ممکن است بین هفته های ۴ و ۶ رخ دهد. به دلیل تغییرات هورمونی، احتمالاً سینه‌های فرد برجسته و متورم می شود. این تغییر ممکن است پس از چند هفته که بدن با هورمون‌ها سازگار شد، برطرف شود.

تغییرات نیپل و پستان نیز ممکن است در حدود هفته یازدهم رخ دهد. هورمون ها همچنان منجر به رشد سینه ها می شوند. آئرول (ناحیه اطراف نوک پستان) ممکن است به رنگ تیره تری تغییر کرده و بزرگتر شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فشار خون چند در بارداری خطرناکه

در صورت داشتن سابقه ی آکنه پیش از بارداری، احتمال عود مجدد آن وجود داد.

نکات

7- گرفتگی بینی

گرفتگی سینو‌س‌ها هم در اوایل بارداری اتفاق می‌افتد. افزایش سطح استروژن باعث تورم مسیرهای سینوسی و تولید خلط بیشتر می‌شود. اگر به احتمال بارداری شک دارید پیش از اینکه برای این مشکل دارویی مصرف کنید باید با پزشک مشورت کنید.

8- مزه آهن در بارداری

یکی از علائم اولیه بارداری که خیلی از خانم‌ها در هفته‌های اول آن را تجربه می کنند تغییرات در گیرنده‌های چشایی است. بعضی‌ها آن را به مزه آهن تشبیه می کنند و بعضی دیگر آن را یک طعم ترش می‌دانند. این مشکل که توسط هورمون‌هایی مثل استروژن ایجاد می‌شود خطرناک نیست و بعد از سه ماهه اول بارداری حل می‌شود.

9- تکرر ادرار

۶ الی ۸ هفته بعد از بارور شدن بسیاری از خانم‌ها دچار تکرر ادرار می‌شوند. تکرر ادرار در بارداری به علت تغییرات سطح هورمون‌ها رخ می‌دهد. البته دیابت، استفاده از داروهای ادرار آور و عفونت مجاری ادراری هم می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند.

10- یبوست

در طول دوران بارداری افزایش سطح پروژسترون خون باعث یبوست می‌شود. در واقع پروژسترون حرکات روده را کاهش می‌دهد و هضم غذا آهسته‌تر صورت می‌گیرد. یبوست باعث می‌شود غذاها به راحتی از روده عبور نکنند، برای حل این مشکل آب زیاد بنوشید، ورزش کنید و غذاهای با فیبر بالا بخورید. پیش از مصرف هر دارویی باید با پزشک مشورت کنید.

11- تغییرات خلق و خو از علائم اولیه بارداری

تغییرات خلق به خصوص در سه ماهه اول بارداری شایع هستند. این تغییرات به علت تغییر در سطح هورمون‌ها رخ می‌دهند. این هورمون‌ها می توانند باعث تغییراتی مثل تحریک پذیری، بی قراری یا بیش از حد احساساتی شدن شوند.

12- سردرد و کمر درد

بسیاری از خانم‌ها از سردردهای خفیف مکرر یا کمر درد در روزهای اولیه بارداری خود شکایت می کنند. افزایش فشار خون در اثر تغییرات هورمونی علت اصلی سردردهای اوایل بارداری است. برای رفع سردردها راهکارهای زیر پیشنهاد می‌شود:

13- سرگیجه یا از حال رفتن

وقتی رگ‌های خونی گشاد می‌شوند و فشار خون افت می‌کند ممکن است احساس سبکی سر و سرگیجه به سراغتان بیاید. از حال رفتن به علت افت قند خون در بارداری هم یکی از علائم اولیه بارداری است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ماساژ تایلندی

14- خون دماغ شدن یا خونریزی لثه

تغییرات هورمونی در بارداری باعث حساس شدن لثه‌ها، تورم و خونریزی آن‌ها می‌شود. در نتیجه ممکن است در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه‌هایتان خونریزی کنند. همچنین رگ‌های خونی بینی در طول دوران بارداری گشاد می‌شوند و احتمال خون دماغ شدن را افزایش می‌دهند.

15- دیدن خواب‌های واقعی یا کابوس

تغییرات هورمونی در بارداری می‌تواند منجر به دیدن خواب‌های نزدیک به واقعیت و کابوس شود. طبق یک گزارش که در ژورنال Sleep Medicine منتشر شده است ۴۳/۵ درصد از خانم‌های باردار در طول دوران بارداری خود تجربه دیدن خواب‌های واقعی را دارند.

16– تیره شده آرئول‌های پستان

از دیگر اتفاقاتی که می‌توان آن را از علائم اولیه در بارداری نامید، تیره شدن هاله رنگی در نوک پستان است که آرئولا نام دارد. به جز تغییر رنگ، ممکن است کمی خارش و گزگز در این ناحیه احساس کنید.

هر خانمی ممکن است در اوایل دوران بارداری و در ادامه آن برخی از این علائم را تجربه کند. بعضی از خانم‌ها تنها یک یا دو تا از این نشانه‌ها را تجربه می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است تمام این علائم را تجربه کنند.

روش‌های تشخیص بارداری

برای تشخیص بارداری هم می‌توان از تست خانگی و هم از تست بارداری که توسط آزمایشگاهذ انجام می‌شود استفاده کرد. اگر بخواهیم بپرسیم مطمئن‌ترین روش تشخیص بارداری کدام است؛ قطعا باید بگوئیم آزمایش خون به طور دقیق ۹۵-۹۹ درصد بارداری را از ۲۸ تا ۳۲ روز تشخیص می‌دهد.

علائم بارداری در هفته اول چیست؟

علائم بارداری در هفته ۱ برای هر کسی متفاوت است. اما نداشتن عادت ماهانه از رایج‌ترین و اولین علائم بارداری است. از دیگر علائم بارداری در همان هفته اول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم بارداری در هفته دوم چیست؟

برخی از علائم اولیه‌ای که ممکن است در هفته دوم متوجه آنها شوید و نشان می‌دهد که باردار هستید، عبارتند از:

جمع آوری شده از: درمانکده، پزشک خوب

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.