اعتماد به نفس گام برتر

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي اعتماد به نفس گام برتر اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

نکات مهم مقاله اعتماد به نفس چیست؟

این موارد، تنها بخشی از مواردی هستند که در این مقاله به آنها اشاره کرده ایم. پیشنهاد می‌کنم به هیچ وجه از جایتان تکان نخورید و مقاله اعتماد به نفس چیست را تا انتها مطالعه کنید. چرا که می‌تواند اتفاقات بسیار خوبی را برای شما رقم بزند. پس با ما همراه باشید…

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس تعاریف بسیار زیاد و مختلفی دارد. اما تعریفی که ما از آن داریم این است:

اعتماد به نفس یعنی داشتن یک مهارت و باور داشتن به این که آن مهارت را دارید!

البته با تعریفی که اکنون داشتیم، شاید موضوع اعتماد به نفس را با خودباوری جا به جا تصور کنید. بهتان حق می‌دهم چون بسیار شبیه به یکدیگر هستند. اما تفاوت های کوچکی هم با یکدیگر دارند. موافقید این تفاوت های کوچک را بررسی کنیم؟

تفاوت خودباوری و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به این معنی است که خودمان را قبول داشته باشیم که می‌توانیم هرکاری را بخواهیم انجام دهیم و به مهارت های خود اعتماد کامل داشته باشیم.

اما خودباوری نوعی باور است که در ذهنمان به وجود می‌آید و ما را به آینده امیدوارم می‌کند. به عبارت دیگر خودباوری دور تمام نمی‌توانم ها و انرژی های منفی را خط می‌کشد و ما را به سمت موفقیت سوق می‌دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم استرس

پس تفاوت اعتماد به نفس و خودباوری در ذهن ماست. در اعتماد به نفس به مهارت های خود اعتماد کامل داریم و مطمئنیم که می‌توانیم کاری را انجام دهیم.

اما در خودباوری، من می‌توانم را به خود می‌قبولانیم و آنقدر تلاش می‌کنیم تا به هدفمان برسیم…

عزت نفس چیست؟

دومین تصور اشتباهی که اکثر ما در مقوله اعتماد به نفس داریم، این است که اکثراً آن را با عزت نفس جا به جا می‌پنداریم.

سه واژه خودباوری، عزت نفس و اعتماد به نفس، تا حدودی شبیه به یکدیگر هستند اما با تفاوت های کوچک.

اعتماد به نفس گام برتر
اعتماد به نفس گام برتر

پس کاملاً حق داریم که در تشخیصشان دچار اشتباه شویم. تفاوت اعتماد به نفس با خودباوری یا همان قدرت باور به خود را بررسی کردیم.

حالا می‌خواهیم درباره عزت نفس بیشتر صحبت کنیم و به بیان تفاوت هایش با اعتماد به نفس بپردازیم.

عزت نفس به معنی دوست داشتن خود و احساس ارزشمند بودن است. فکر می‌کنم با همین تعریف به خوبی متوجه تفاوتش با اعتماد به نفسی که به معنای قبول داشتن مهارت های خودمان است شده باشید و نیازی به توضیح اضافه ای نباشد.

متأسفانه خیلی از افراد این دو واژه را با یکدیگر یکی می‌پندارند. هر چند این دو واژه در یکدیگر تنیده شده اند، اما همان طور که گفتیم تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

پس مراقب تفاوتشان باشید چرا که ممکن است در رشد اعتماد به نفستان تداخل ایجاد کند…

علائم کمبود اعتماد به نفس

فکر می‌کنم تعریفی که از اعتماد به نفس شد، هنوز هم برای بعضی از شما گنگ باشد. وقتی علائم کمبود اعتماد به نفس رابخوانید، مطمئناً بیشتر به معنی اعتماد به نفس واقف خواهید شد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دلیل افسردگی من چیست؟

برخی از علائم کمبود اعتماد به نفس عبارتند از:

احتمالاً حالا با خواندن و دانستن علائم کمبود اعتماد به نفس، به همان نکته ای که از ابتدای مقاله مدنظرمان بود، یعنی اعتماد به نفس چیست رسیده باشید اما بازهم برای اینکه این موضوع بیشتر به خورد وجود شما رود، با یکدیگر ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا را بررسی می‌کنیم.

نکته ای که در اینجا می‌خواهم به شما بگویم این است که شک نکنید فقط خواندن این موارد کافی نیست و باید اطلاعات کامل تری در این حوزه به دست آورید.

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا

افراد با اعتماد به نفس بالا، همگی ویژگی های زیر را به طور مشترک در خود دارا هستند:

دقیقاً مثل علائم کمبود اعتماد به نفس، این ویژگی ها هم همگی دارای تعاریفی هستند که در مقاله دیگری بررسی شده اند. حالا دلیل اینکه چرا در این مقاله آوردمشان را در ادامه خواهید دانست.

آیا من اعتماد به نفس دارم؟

پیش تر گفتم که دلیل اینکه ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا و همچنین علائم کمبود اعتماد به نفس را گفتم برایتان بیان خواهم کرد. خب، حالا زمان آن رسیده.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تفکر خلاق در کودکان

یک بار دیگر نگاهی به همه آنها بیندازید. در قسمت علائم کمبود اعتماد به نفس، ببینید کدام یک از علائم را دارید. و در قسمت بعدی که ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالاست، ببینید کدام موارد را ندارید. اگر تعدادشان زیاد بود، آن وقت معلوم می‌شود که شما یک فرد فاقد اعتماد به نفس هستید و بالعکس، اگر کم بود، مشکلی در اعتماد به نفس خود ندارید.

به همین راحتی با بررسی چند ویژگی ساده می‌توانید متوجه شوید اعتماد به نفس دارید یا ندارید! یک بار دیگر می‌گویم که به همین راحتی!

اعتماد به نفس ذاتی است یا می‌شود آن را کسب کرد؟

حتم دارم که اگر با توجه به تستی که انجام دادید متوجه شده باشید فردی با اعتماد به نفس پایین هستید، این سوال در ذهنتان پدیدار شده است: اعتماد به نفس ذاتی است یا می‌شود آن را کسب کرد؟

خیالتان راحت. خیلی از افرادی که می‌بینید خدای اعتماد به نفس هستید قبلاً فردی به شدت خجالتی و کمرو بودند. اما به مرور زمان با تمرین کردن زیاد و البته انجام کارهایی که برای افزایش اعتماد به نفس لازم است، توانسته اند به این درجه برسند. پس نترسید، شک نکنید که می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. فقط کمی پشتکار لازم است.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

برگرفته از : گام برتر

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.