اندوسکوپی چیست

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ اندوسکوپی چیست ؟  در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

آندوسکوپی (endoscopy) چیست و چگونه است

آندوسکوپی روشی است که پزشک با استفاده از ابزارهای تخصصی به نام آندوسکوپ اندام های داخلی و عروق بدن را مشاهده می کند.آندوسکوپیک لوله باریک و انعطاف پذیر با دوربینی بر یک سر آن است. این ابزار از طریق برش جراحی یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود. علت اندوسکوپی بررسی بخش های مختلف بدن، از جمله مفاصل، ریه ها، مثانه، دستگاه گوارش وآپاندیس است. اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده و احشا بدن نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز کاربرد دارد که ما تعدادی از آنها را برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که آندوسکوپی می شود، نام آن تغییر می کند.

اندوسکوپی چیست
اندوسکوپی چیست

اصول کار اندوسکوپی استفاده از یک آیینه و نور بازتابیده است. اندوسکوپ های اولیه فقط از چند آیینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش و با پیشرفت علوم، آنها جای خود را به دستگاه های حاوی فیبر نوری دادند که با استفاده از آنها، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن به دست می‌آید.

آندوسکوپی کاربرد در حوزه ی پزشکی

برای هر کدام از موارد زیر در پزشکی ممکن است از درون بینی استفاده کنند:
بررسی علائم مانند علائم دستگاه گوارش از جمله تهوع، استفراغ، درد شکم، مشکل بلع و خون ریزی گوارشی.

تایید تشخیص، اغلب با انجام بیوپسی برای بررسی شرایطی مانند کم خونی، خون ریزی، التهاب و سرطان سیستم گوارشی.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تیر کشیدن معده

درمان‌هایی مانند کتتر گذاشتن برای رگ خون ریزی شده، گسترش مری باریک، برداشتن یک پولیپ یا از بین بردن یک ضایعه خارجی.

سازمان‌های تخصصی که در مشکلات گوارشی متخصص هستند، توصیه می‌کنند که بسیاری از بیماران مبتلا به بارت مری اغلب درون بینب را انجام دهند. همچنین توصیه می‌کنند که بیماران مبتلا به بارت مری و بدون علائم سرطان پس از دو بیوپسی، بیوپسی را به عنوان نشانه دریافت شده‌است و اغلب از میزان توصیه شده دریافت نمی‌کنند.

آندوسکوپی روشی است که پزشک با استفاده از ابزارهای تخصصی به نام آندوسکوپ اندام های داخلی و عروق بدن را مشاهده می کند.آندوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر با دوربینی بر یک سر آن است. این ابزار از طریق برش جراحی یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود. علت اندوسکوپی بررسی بخش های مختلف بدن، از جمله مفاصل، ریه ها، مثانه، دستگاه گوارش وآپاندیس است. اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده و احشا بدن نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز کاربرد دارد که ما تعدادی از آنها را برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که آندوسکوپی می شود، نام آن تغییر می کند.

اصول کار اندوسکوپی استفاده از یک آیینه و نور بازتابیده است. اندوسکوپ های اولیه فقط از چند آیینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش و با پیشرفت علوم، آنها جای خود را به دستگاه های حاوی فیبر نوری دادند که با استفاده از آنها، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن به دست می‌آید.

انواع آندوسکوپی

اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز به کار می رود که ما تعدادی از آنها را. برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که اندوسکوپی می‌شود، نام آن تغییر می کند.

  • آرتروسکوپی: اندوسکوپی مفاصل و استخوان‌ها
  • برونکوسکوپی: اندوسکوپی ریه‌ها
  • کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی: آندوسکوپی روده بزرگ
  • سیستوسکوپی و یورتروسکوپی: آندوسکوپی سیستم ادراری
  • الپاراسکوپی: آندوسکوپی ناحیه شکم یا لگن
  • آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای مشاهد مری و معده
بیشتر بخوان بیشتر بدان  تیک عصبی چیست؟

آندوسکوپی معده چیست

پزشکان غالباً برای ارزیابی علت های زیر آندوسکوپی معده توصیه می کنند:

آندوسکوپی می تواند به پزشک در تشخیص علت مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، استفراغ، درد شکمی، مشکل بلعیدن و خونریزی کمک کند.

 

پزشک شما می تواند برای نمونه گیری از بافت ( بیوپسی ) و بیماری هایی مانند کم خونی، خونریزی، التهاب، اسهال یا سرطان دستگاه گورش استفاده کند.

 

همچنین ممکن است از آندوسکوپی معده برای درمان مشکل معده استفاده شود. به عنوان مثال ، آندوسکوپ ممکن است نه تنها خونریزی فعال را از زخم تشخیص دهد بلکه دستگاهها را می توان از طریق آندوسکوپی که می تواند خونریزی را متوقف کند عبور داد. در روده بزرگ ، می توان پولیپ ها و اشیا خارجی را از روده پاک تا از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری شود .

 

همچنین ، با استفاده از ERCP ، سنگهای صفراوی که خارج از کیسه صفرا و مجاری صفراوی قرار گرفته اند ، اغلب می توانند از بین بروند.

آمادگی قبل از آندوسکوپی معده :

بررسی دستگاه گوارش فوقانی (آندوسکوپی فوقانی یا ERCP) چیزی بیشتر از ناشتا شدن 6-8 ساعت قبل از عمل نیاز ندارد. برای آندوسکوپی معده، روده بزرگ باید از مدفوع پاک شود. بنابراین ، یک ملین در روز قبل از عمل تجویز می شود.

اکثر معاینات با آندوسکوپ ، یک داروی آرام بخش ارائه می شود. این باعث افزایش راحتی فرد تحت معاینه می شود. آرام بخش ، که از طریق تزریق داخل ورید تجویز می شود ، باعث ایجاد آرامش و خواب سبک می شود. بیماران طی یک ساعت بیدار می شوند ، اما اثر داروها طولانی تر است ، بنابراین رانندگی تا یک روز ایمن نیست.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  استراحت برای درمان دیسک کمر

بیهوشی عمومی فقط در شرایط بسیار خاص (در کودکان خردسال و هنگامی که روشهای بسیار پیچیده ای برنامه ریزی شده باشد) انجام می شود.

عوارض آندوسکوپی معده چیست؟

به طور کلی ، آندوسکوپی معده بسیار بی خطر است. با این حال ، این روش چند عارضه بالقوه دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علایمی که نشان دهنده مشکل بعد از آندوسکوپی معده هستند عبارتند از :

در صورت مشاهده این علایم باید هر چه سریعتر خود را به اورژانس برسانید.

آندوسکوپی بینی وسینوس چیست

روش آندوسکوپی تشخیصی بینی و سینوس :

روش آندوسکوپی تشخیصی بینی و سینوس

آندوسکوپی تشخیصی بینی و سینوس معمولا در مطب یا درمانگاه ،تحت بی حسی موضعی انجام میشود.گاهی بدلیل شرایط خاص بیمار و یا سن کم وی،اینکار تحت بیهوشی و در اتاق عمل انجام میشود.
بهرشکل،در اندوسکوپی تشخیصی به رنگ و شکل مخاط پوشاننده بینی،و ترشحات آن، وضعیت دهانه سینوسها، وجود و شکل توده های داخل بینی یا دهانه سینوس ها یا پشت بینی، توجه میشود.

عوارض آندوسکوپی تشخیصی بینی:

معمولا عارضه خاصی ندارد،اما گاهی بدلیل وجود آلرژی یا التهاب مزمن،تورم مخاطی و درنتیجه گرفتگی بینی ایجاد میگردد،که موقتی است و با استفاده از اسپری های خاص برطرف میگردد.

گاهی درد مختصری پس از از بین رفتن آثار بی حسی احساس میشود که شدید نیست و موقت میباشد.
بندرت ممکن است خونریزی مختصری باشد که معمولا پس از نمونه برداری از توده هاست، که براحتی کنترل میگردد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.