انواع تسمه

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي انواع تسمه اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي فرماييد.

تسمه چیست

تسمه یک حلقه از ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود. تسمه‌ها به دور پولی‌ها پیچیده حلقه می‌زنند. در یک سامانهٔ دارای دو پولی ممکن است هر دو پولی در یک جهت به گردش درآیند یا تسمه به صورت ضربدری باشد تا جهتشان مخالف گردد. به عنوان یک عامل حرکت، تسمه نقاله یکی از کاربردهای تسمه است که در آن از تسمه برای حمل بار بین دو نقطه استفاده می‌شود.

تسمه‌ها را معمولاً با یکاهای میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌کنند که در تسمه‌های میلی‌متری قطر خارجی و در تسمه‌های اینچی قطر داخلی ملاک اندازه‌گیری است.

انواع تسمه تایم

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ قسمتی از موتور احتراق داخلی است که زمان‌بندی سوپاپهای موتور را کنترل می‌کند. در بعضی از موتورها برای این کار به جای تسمه از چرخ دنده استفاده می‌شود.

انواع تسمه لباسشویی

ماشين لباسشويي بنا بر قدرت، تعداد دور در دقيقه و توان خروجي و … انواع مختلفي دارند. اين ماشين‌ها بر اساس انواعي كه دارند، داراي تسمه‌هاي گوناگوني نيز مي‌باشند. به‌طوركلي تسمه‌هاي ماشين لباسشويي را مي‌توان به چهار گروه تقسيم كرد:

اين 4 گروه بر اساس طول و عرض و ارتفاع و ضخامت به انواع: A B D E 5/9 M تقسيم مي‌شوند. نوع A از همه كوچك‌تر و هر چه به سمت M پيش مي‌رود بزرگ‌تر مي‌شود.

انواع تسمه نقاله

ک تسمه نقاله (conveyor belt) در واقع وسیله یا جزء حمل کنندهٔ یک سیستم انتقال مواد تسمه ای می‌باشد (که اغلب این سیستم به صورت خلاصه تسمه یا نوار نقاله نامیده می‌شود). سیستم انتقال مواد تسمه ای که کانوایر تسمه ای هم گفته می‌شود یکی از انواع متعدد سیستم‌های نقاله ای می‌باشد. یک سیستم انتقال نقاله ای از دو یا چند قرقره (گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان درامز یا طبلک یاد می‌شود) تشکیل شده‌است به همراه یک حلقه بی پایان از تسمه یا نواری که مواد را حمل می‌کند و به دور آن‌ها می‌چرخد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مدل های مدیریت بحران

تسمه‌های نقاله (نوار نقاله) انواع گوناگونی دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

انواع تسمه خودرو

تسمه های خودرو یکی از مهم ترین لوازم مصرفی پیشرانه (موتور) خودروهای درونسوز هستند. تقریباً در همه موتورهای درونسوز تسمه های لاستیکی وظیفه گرداندن و انتقال نیرو به دستگاه های مهم و حیاتی مختلفی چون واترپمپ، پمپ هیدرولیک (فرمان) و… را دارند. البته باید به یاد داشت که این تسمه ها دارای عمر بی پایان نیستند و تحت تاثیر میزان کارکرد ترک خواهند خورد و یا در ترکیب با ازون موجود در هوا پوسیدگی پیدا خواهند کرد. با پاره شدن هر یک از تسمه ها دستگاه مربوط به این تسمه ها از کار خواهد افتاد.

بنابراین بازدید و تعویض دوره ای تسمه های خودرو در کیلومترهای مشخص شده امری حیاتی است. به طور کلی تسمه های مورد استفاده در خودروهای امروزی شامل تسمه تایمینگ (تسمه تایم) و تسمه دینام می باشد.

تسمه دینام (تسمه مارپیچ  یا تسمه جلو)

اگر از درب موتور (به خصوص هنگام استارت و یا در هوای سرد و یا با تند چرخاندن فرمان خودرو) صدای جیر جیر می شنوید احتمالاً تسمه شل شده است.

 نکته: اگر قصد تعویض تسمه دینام در گاراژ منزل را دارید، جهت اطلاع از محل صحیح نصب تسمه قبل از شروع به کار و نصب تسمه جدید یک دیاگرام (شماتیک) از محل های عبور تسمه خودرو طراحی کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین فیلم ترسناک 2019

تسمه تایمینگ / تسمه میل لنگ

تسمه تایمینگ یکی از مهم ترین تسمه های خودرو است. این تسمه دندانه دار که به آن تسمه تایم و تسمه میل لنگ نیز گفته می شود، نیروی میل لنگ را به میل بادامک ها می رساند و باعث باز و بسته شدن سوپاپ ها می شود. در نتیجه بدون تسمه تایمینگ پیشرانه (موتور) کار نخواهد کرد.

انواع تسمه آهنی

در ابتدا زنجیر تسمه ای از آهن کار شده ساخته می شد، معمولا تسمه آهنی با درصد کربن کم ساخته می شوند. به هر حال آلیاژ فولادی برای ساخت تسمه آهنی توصیه می شود. کد آمریکایی ANSI B30.9 ویژگی های زنجیر نام برده، حداقل بار وارد شده و نظارت و تجهیزات برای زنجیر آلیاژ فولادی را ذکر می کند. سازندگان می بایست یک برچسب بادوام برای هر تسمه آهنی بر روی آن بچسبانند

انواع تسمه آهنی
انواع تسمه آهنی

که شامل اندازه، ظرفیت بار و اسم سازنده باشد. در جدول بعد اطلاعات استحکام و مشخصات زنجیر آلیاژ فولاد آورده شده است.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

منبع : ویکی پدیا 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.