ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است

سلام و درود به دوستان عزيز جستیر، با تشکر از همراهي شما. در اين پست مطالبي در رابطه با “ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است” برای شما گردآوري شده است. ضمن سپاس گزاري از شما اميدوارم که نهايت استفاده را از اين مطالب ببريد.

سنگ کیسه صفرا چیست

سنگ کیسه صفرا (به انگلیسی: cholelithiasis یا gallstone ) یعنی تشکیل سنگ در داخل کیسه صفرا. کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح شده از کبد در آن تجمع یافته هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک (CBD) به روده باریک ریخته می‌شود.

ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است
ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است

تنها ۲۵ درصد افراد دارای سنگ کیسه صفرا به کله سیستیت مبتلا می شوند.

لاپاروسکوپی بهترین روش برای جراحی سنگ کیسه صفرا است.

انواع سنگ کیسه صفرا

این سنگ ها شامل سه نوع اصلی هستند

سنگ های ترکیبی

این سنگ ها رایج ترین نوع بوده و از کلسترول و نمک ها تشکیل شده اند. سنگ های ترکیبی به صورت دسته ای بروز می دهند.

سنگ های کلسترولی

سنگ های کلسترولی بیشتر از کلسترول ساخته شده اند. کلسترول ماده ای چرب مانند است که برای انجام بسیاری از فرایند های متابولیک بدن حیاتی است. سنگ های کلسترولی می توانند به اندازه ای بزرگ شوند که مجرای صفراوی را مسدود کنند.

سنگ های رنگدانه ای

مایع صفرا به دلیل داشتن رنگدانه های خاص به رنگ قهوه ای مایل به سبز می باشد. سنگ های رنگدانه ای با اینکه کوچک هستند اما تعداد زیادی دارند.

چه کسانی دچار سنگهای صفراوی می شوند؟

هرفردی می تواند سنگ صفراوی داشته باشد . احتمال ابتلا در برخی افراد (موارد زیر) بیشتر است:

1-خانمها بخصوص آنهایی که حامله شده اند و خانمهای چندزا که زایمانهای مکرر داشته اند.

2-فامیل درجه اول مبتلایان به سنگهای صفراوی

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ماساژ کف پا

3-افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند.

4-افرادی که وزن خود را سریع کم می کنند.

5-خانمهایی که قرص ضد حاملگی استروژن دار مصرف کرده و یا درمان هورمونی جانشین دریافت می کنند.

6-افرادی که مواد پرکالری به خصو ص چربی مصرف نموده و یا تری گلیسیرید (نوعی چربی ) آنها افزایش پیدا کرده است.

7-مصرف داروهایی مانند کلوفیبرات و یا برخی از آنتی بیوتیکها مانند سفتریاکسون

8-مصرف دخانیات خطر ابتلا را بالا می برد.

9- افراد بی تحرک و یا کم تحرک

10-مبتلایان به بیماریهای کبدی

11-مبتلایان به بیماری قند

12-افراد مسن

آیا عمل سنگ کیسه صفرا خطرناک است

در اغلب موارد، سنگ های کیسه صفرا هیچ گونه مشکلی به وجود نمی آورند. با این حال، در صورت انسداد مجاری توسط سنگ ها و بروز عوارضی همچون عفونت یا التهاب پانکراس (پانکراتیت) بیمار به درمان فوری نیازمند خواهد بود. در صورتی که سنگ ها یا دیگر بیماری های کیسه صفرا مشکل ساز باشند، جراحان می توانند در فرایندی به نام کوله سیستکتومی کیسه صفرای بیمار را خارج کنند.

 

تکنیک های این جراحی شامل جراحی باز و کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک می شوند. کیسه صفرا اندامی حیاتی نیست به همین دلیل بدن بدون وجود آن نیز می توان به عملکرد خود ادامه دهد.

ایا سنگ کیسه صفرا در بارداری خطرناک است

ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است
ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است

بر اساس مطالعات انجمن بیماری های کلیه گوارش و دیابت آمریکا، سنگ کیسه صفرا در بارداری می توانند باعث بروز مشکلاتی در این دوران شوند. اگرچه سنگ صفرا خود به طور مستقیم بر روی جنین تاثیر نمی گذارد، اما عوارض آن مشکلاتی را برای جنین به وجود می آورد. تکرار موارد مزمنی مانند درد کیسه صفرا به مدت بیش از ۵ ساعت و علائمی مانند التهاب، عفونت، حالت تهوع و استفراغ می تواند شما را از خوردن غذا باز دارد، که این امر موجب آسیب به تغذیه و رشد جنین می گردد.

علائم سنگ کیسه صفرا در بارداری:

چنانچه در طول بارداری کیسه صفرا شما دارای سنگ باشد، ممکن است تا مدت زمان یک ساعت بعد از خوردن وعده غذایی چرب عوارضی همچون تهوع، زرد شدن پوست، درد شدید سمت راست و بالای شکم و یا قسمت های میانی شکم که می تواند به صورت گرفتگی شدید عضلات شکم نیز باشد را داشته باشید.

ادامه دار بودن درد می تواند نشان دهنده مشکلات حاد کیسه صفرا باشد.

– قولنج صفراوی (کولیک صفراوی)

قولنج صفراوی به دلیل انسداد مجاری کیسه صفرا رخ می دهد. چنانچه صفرا به دلیل وجود سنگ در مجاری، امکان خارج شدن از کیسه صفرا را نداشته باشد، باعث ایجاد عفونت و التهاب کیسه صفرا می‌شود. کمبود صفرا باعث هضم نشدن چربی ها در روده کوچک می شود. این امر موجب درد شدید در قسمت بالایی شکم و پشت می‌شود که ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. حتی ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم کیست سینه

آیا سنگ کیسه صفرا در کودکان خطرناک است

یکی از روش‎های جراحی برای برداشتن کیسه صفرا در کودکان کوله سیستکتومی یا عمل کیسه صفرا است. این شیوه که به شایع‌ترین درمان سنگ کیسه صفرا شهرت دارد عموما به روش‌هایی که حداقل حالت تهاجمی را برای کودک در بردارد یعنی کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی انجام می‌شود، البته در برخی از کودکان ممکن است عمل برداشتن کیسه صفرا نیاز به کوله سیستکتومی باز باشد اما به طور کلی هر دو روش در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی

لاپاروسکوپی را عموما یک روش جراحی می‌شناسند که با حداقل تهاجم برای فرد بیمار انجام می‌شود. حال به جهت برداشتن کیسه صفرا کودکان ممکن است از این روش استفاده شود تا کیسه صفرا از شکم بیمار خارج شود.

در عمل کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی متخصص و جراح چندین برش کوچک بر روی شکم کودک ایجاد کرده که در یکی از برش‌ها یک وسیله کوچک که بر سر آن دوربینی قرار دارد وارد شکم کودک می‌شود و سپس جراح می‌تواند تمام اندام‌های شکمی را به خوبی مشاهده کند.

ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است
ایا سنگ کیسه صفرا خطرناک است

برای جراحی‌های کوچک بین ۲ تا ۳ برش بر روی شکم ایجاد می‌شود و طی عمل شکم را از گاز پر می‌کنند تا جراح بتواند به راحتی داخل شکم را مشاهده کند.

سپس جراح از ابزارهای جراحی برای برداشتن کیسه صفرا استفاده کرده و با قرارگیری این ابزار درون برش‌های کوچکی که بر روی شکم ایجاد شده کیسه صفرا را از داخل شکم کودک خارج می‌کند.

پس از انجام جراحی، جراح با کمک چسب موضعی که بر روی پوست زده می‌شود محل برش‌ها را به خوبی می‌پوشاند. زمانی که برای برداشتن کیسه صفرا کودکان از این شیوه استفاده شود کودک پس از عمل درد کمتری احساس می‌کند و مدت زمان کمتری را نسبت به روش کوله سیستکتومی باز در بیمارستان به دلیل گذراندن دوره نقاهت طی خواهد کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان سریع گلودرد

کوله سیستکتومی به روش باز

علاوه بر روش جراحی لاپاروسکوپی که در بخش قبل توضیح داده شد روش دیگری نیز به نام کوله سیستکتومی باز وجود دارد که برخی مواقع ممکن است کودک به این نوع عمل احتیاج داشته باشد. در این روش جراحی، جراح برشی را در قسمت راست و بالای شکم کودک ایجاد خواهد کرد و کیسه صفرا را بدین شیوه از بدن کودک خارج می‌کند.

پس از انجام جراحی، برشی که بر روی شکم کودک ایجاد شده است با بخیه‌هایی که بر لبه‌های شکاف زده می‌شود منجر به بسته شدن برش بر روی شکم شده و پس از آن بر روی بخیه‌ها چسب موضعی قرار می‌گیرد، به گونه‌ای که به طور کامل محل برش و جای بخیه‌ها را می‌پوشاند.

روش کوله سیستکتومی باز نسبت به شیوه عمل کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی نیاز به اقامت طولانی‌تر در بیمارستان داشته و در این مدت زمان تیم جراحی و کادر پرستاری از نزدیک شرایط و حال کودک را کنترل می‌کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکل و درد بعد از عمل بهبودی کودک با سرعت بیشتری انجام شود.

عوارض ناشی از عمل برداشتن کیسه صفرا کودکان چیست؟

عوارضی که ممکن است پس از برداشتن کیسه صفرا در کودکان رخ دهد و احتمال رخ دادن آن حتما نشان از مشکل در انجام عمل جراحی نخواهد بود و به نوعی می‌توان گفت در بیشتر مواقع یک عوارض طبیعی است شامل موارد زیر است:

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.