بازی دو نفره در خانه

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي بازی دو نفره در خانه اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

بازی های ساده اما هیجان انگیزی هستند که فقط به یک فقره کاغذ و قلم نیاز دارند تا کارتان را راه بیندازند؛ کاغذها گاهی زمین بازی هستند و گاهی هم جایی برای پیاده کردن محتویات مغزتان.  با هم مروری داریم بر چند بازی لذت بخش و ساده.

۱- شاه، دزد، وزیر

این بازی را می‌توان ۴ نفره انجام داد اما اگر با تعداد بیشتری بازیکن انجام شود، بازی جذاب‌تر و حساس‌تری را شاهد خواهید بود. برای شروع این بازی باید دست به کار شوید و چند تکه کاغذ و یک خودکار لازم بردارید.

روی ۴ تکه کاغذ کلمات شاه، دزد، وزیر و جلاد را بنویسی و اگر تعداد بازیکنان بیشتر بود به تعداد‌شان کلمه سرباز را روی کاغذ بنویسید.

این کاغذ‌ها را تا کنید و به هم بریزید و به هرکس اجازه دهید یک کاغذ به طور تصادفی انتخاب کند. سپس بازیکنی که کاغذ شاه را برداشته، اعلام می‌کند که شاه است و دستور می‌دهد وزیر خودش را معرفی کند.

بعد از این‌که وزیر خود را معرفی کرد، باید دزد را از میان بقیه بازیکنان شناسایی کند. اگر وزیر درست حدس زد و دزد را پیدا کرد، شاه به جلاد دستور می‌دهد تا دزد را تنبیه کند اما اگر حدس وزیر غلط بود، شاه به جلاد دستور می‌دهد تا وزیر را مجازات کند.

مشهور‌ترین مجازات این بازی، سبیل آتشین است. البته ما پیشنهاد می‌کنیم مجازات‌ها را با لطافت بیشتری اجرا کنید تا در پایان بازی، هدف سبیل آتشین بقیه بازیکنان قرار نگیرید!

۲- حدس بزن!

با چند قطعه کاغذ و خودکار و بیشتر از چند نفر به راحتی می‌توانید این بازی را انجام دهید. به این صورت که یک نفر را انتخاب می‌کنید و او را به بیرون از اتاق می‌فرستید.

سپس با بقیه تصمیم می‌گیرید، نام یک شخص تخیلی یا حقیقی یا نام یک کارتون یا فیلم را انتخاب می‌کنید و آن را روی یک قطعه کاغ می‌نویسید.

سپس آن بازیکنی را که  برای شروع انتخاب کرده‌اید صدا می‌کنید تا بیاید و رو‌به‌رویان بنشیند و شما آن کاغذ را به پیشانی‌اش می‌چسبانید.

سپس باید از او بخواهید تا نامی را که روزی کاغذ نوشته شده حدس بزند. شما می‌توانید برای جذاب‌تر شدن این بازی زمان و تعداد سوال‌ها را محدود کنید.

مثلا تعداد ۳۰ سوال در ۱۵ دقیقه. شما می‌توانید برای بازیکنانی که نمی‌توانند درست حدس بزنند،‌ مجازات تعیین کنید و به برنده‌ها پاداش دهید. هرچقدر نام‌هایی انتخاب کنید که کمتر عجیب و غریب باشند از عواقب احتمالی بعد از بازی در امان خواهید بود!

۳- چشمک مرگ

هر تعدادی که در بازی شرکت کنند به همان اندازه هم باید کارت سفید در اختیار داشته باشند روی دو کارت کلمه کاراگاه و قاتل را مینویسند و روی بقیه کلمه کاراگاه نوشته می شود و بعد به هر شرکت کننده در بازی به طور تصادف یک کارت می دهند فردی که کارت قاتل نصیب او شده به صورت مخفیانه به بقیه چشمک میزند و دریافت کننده ی این چشمکها در واقع قربانی قاتل شده می میرند و اما کاراگاه ،کسی که کارت کاراگاه را دارد باید قاتل را پیداکند و زمانی که کاراگاه قاتل را پیدا کند، قاتل قبلی کاراگاه می شود و کارت ها باز هم به صورت کاملا تصادفی در بین بازیکنان پخش می شود و دوباره بازی جریان پیدا می کند.

۴- دروغ یا حقیقت

این بازی به این شکل است که ابتدا افرادی که قرار است در بازی شرکت کنند به صورت دایره وار در کنار هم می نشینند و هر نفر شرکت کننده درباره ی خودش دو حقیقت و یک دروغ را در نظر می گیرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  متن های زیبا درباره روزهای سخت زندگی

نفر اول شرکت کننده دو حقیقت و یک دورغ را در مورد خودش می گوید و حالا فردی که سمت راست او نشسته باید حدس بزند که کدام یک از حرفهای او دروغ است اگر درست حدس بزند و جواب درست را بگوید آن شخص بازی را ادامه خواهد داد و اگر جوابش اشتباه باشد از بازی حذف می گردد.

کسی برنده نهایی در این بازی است که تا آخر دایره بماند.

۵- صندلی موزیکال

هرچند که این بازی از نوستالژی‌های کودکی بسیاری از ماست، می‌توانید آن را در دورهمی‌های بزرگ‌ترها نیز انجام دهید. تعداد شرکت‌کنندگان را در نظر بگیرید و یکی کمتر از کل این تعداد صندلی را به صورت دایره‌ در کنار هم بچینید.

مثلا اگر ۹ نفر هستید، ۸ صندلی را به شکل دایره کنار هم قرار دهید.

یک آهنگ پخش کنید. زمانی‌که آهنگ تمام شد، همه باید سعی کنند روی یک صندلی بنشینند و کسی که موفق به نشستن نشود، بازنده است. این بازی را چند دور اجرا کنید.

کسی که در دور آخر، یعنی مرحله‌ی دونفره برنده شود، برنده کل بازی است.

۶- پانتومیم

اگر تعدادتان زیاد باشد و موضوعات جالبی را برای بازی کردن انتخاب کنید،‌ دیگر دلتان نمی‌خواهد این بازی تمام شود.

برای شروع این بازی ابتدا باید به دو گروه تقسیم شوید و در هر گروه که هستید با مشورت با اعضای دیگر، موضوعی را انتخاب می‌کنید. سپس یک نفر از گروه مقابل را انتخاب کرده و موضوع انتخابی را به او می‌گویید.

او هم باید تلاش کند تا در مدت زمان یک دقیقه آن موضوع را با ادا و اشاره، به گروه خود بفهماند.

در صورتی که گروهی نتواند جواب را حدس بزند، یک امتیاز به گروه مقابل داده می‌شود و در پایان هر گروهی بیشتر امتیاز گرفت برنده می‌شود.

کمی خلاقیتتان را به کار بیندازید و موضوعاتی را انتخاب کنید که دود از کله گروه مقابل بلند شود!

۷- بله و نه معکوس

بازی جالب و هیچان انگیز دیگری که علاوه بر شادی و نشاطی که ایجاد میکند به تمرکز بالا هم نیاز دارد بازی بله-نه است.

در این بازی کسی را به عنوان سوال کننده انتخاب میکنند و نفر دیگری هم باید به سوال های او جواب دهد به اینصورت که به سوالات واضحی که پرسیده میشود بجای جواب بله نه بگوید و بالعکس.

در این بازی باید از قبل سوالهای زیادی مطرح شده تا شخص سوال کننده بتواند سوالها را بدون مکث و پی در پی بپرسد و باعث شود که ذهن شخص مورد سوال شده را درگیر کند برای اینکه تمرکزش را پایین بیاورد.

در این بازی کسی برنده است که بتواند تمرکز خود را حفظ کند و به سوال زیادی پاسخ دهد.

۸- دبلنا

هنوز کسی نمی داند اسم دقیقش «دبرنا» است یا «دبلنا» اما با این وجود در شکل برگزاری اش اختلافی بین علمای فن نیست؛ هر کسی چهارتا کارت چهارخانه دارد که توی بعضی خانه هایش اعدادی از یک تا نوشته شده.

کیسه سفیدی هم هست که تویش مهره هایی در همین بازه وجود دارند.
در هر دور از بازی، به هر کس چند کارت می رسد و یک نفر کیسه را دستش می گیرد و شروع می کند به هم زدن مهره ها.

بعد مثلا سه تا مهره را بیرون می کشد و عددش را می خواند. اگر شماره مهره با شماره یکی از خانه های کسی یکی باشد، مهر به او داده می شود تا روی همان خانه بگذارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خلاصه کتاب قدرت سکوت

بقیه  هم اگر این شماره را داشته باشند، باید با نخودی، لوبیایی چیزی پرش کنند. هر کسی خانه هایش را پر کند، این دست را برده.

بعدش کیسه دست به دست می چرخد و همین چرخه ادامه پیدا می کند. همانطور که ملاحظه می فرمایید، دبلنا از معدود بازی هایی است که جرزنی در آن کاری را پیش نمی برد و همه چیز به شانس و اقبال شما برمی گردد.

به خاطر هنیم جماعت کثیری هستند که به اصل فلسفه بازی بودن آن شک دارند و از خودشان می پرسند مگر بازی بی کلک و جرزنی هم وجوددارد؟

۹- مشاعره

بازی دیگری که در دورهمی هایی که افراد به شعر و شاعری علاقه دارند انجام میشود مشاعره است.بازی به این صورت است که نفر اول شروع به خواندن یک بیت شعر می کند و با حرف آخر بیت نفر قبلی، نفر بعدی باید شعری بخواند.

قاعده بازی به این صورت است که نباید مکث طولانی کرد و شعر ها هم نباید تکراری باشد.

شخصی را هم مانند آقای دکتر آذر را که مجری همه ی مسابقه های مشاعره است را تعیین کنید که حافظه قوی در به خاطر سپردن شعرها داشته باشد که تقلبی صورت نگیرد.

این بازی بیشتر در بین کسانی که به شعر و شاعری علاقه دارند بیشتر رواج دارد.در این بازی سعی کنید شعرهایی را حفظ کنید که حرف آخر آنها به ز و یا مانند آنها ختم شود تا بتوانید رقیب های خود را از میان بردارید.

۱۰- مار و پله

بازی دو نفره در خانه
بازی دو نفره در خانه

مارو پله هم یکی دیگر از بازی های جالب و هیجان انگیز است که به صورت دسته جمعی انجام میشود و زیاد بودن تعداد افراد شرکت کننده مشکلی را در بازی به وجود نمی آورد.

همه شما این بازی را حتما در دوران کودکی حتی برای یک بار هم شده انجام داده اید.

بازی که فقط به مهره هایی با رنگ های متفاوت نیاز دارد و یک عدد تاس و یک صفحه طراحی شده با شماره ها و شکل هایی از چند مار بازی به اینصورت است که هر نفر با رعایت نوبت خود تاس را می اندازد و هر عددی که آمد به تعداد همان،

خانه ها را طی میکند و اگر در خانه ای قرار گرفت که دهن مار هست باید به خانه ای که دم همان مار است برگردد و اگر به پایین نردبانی رسید باید به خانه برود که بالای

نردبان به آن می رسد.در ضمن هر کس بتواند موقع انداختن تاس شش بیاورد مجددا میتواند تاس را بیاندازد.

۱۱- نخند

در ابتدا افراد به صورت میزگردی می نشینند و هر فرد شرکت کننده به نوبت ،باید به فردی که در کنار دستش نشسته به صورت او نگاه کند و او را با ادا و اطورا بخنداند و

اگر آن شخص بخندد بازی را می بازد و کسی در این بازی برنده تلقی می شود که در طول بازی حتی لبخند هم نزند این بازی اگرچه ساده است اما با انجام دادن آن شاید یک دل سیر بخندید پس به امتحانش می ارزد.

بازی دو نفره در خانه با کاغذ

اسم فامیل

کلاسیک ترین بازی جمعی مکتوب از زمان مادها تا به حال! تعداد نفرات بازی نامحدود است. فقط به قلم و کاغذ نیاز دارید تا صفحه را برای اسم، فامیل، شهر، کشور، غذا، اشیا و … ستون بندی کنید.

به نوبت هر کسی یک حرف را اعلام می کند و خودش و بقیه شروع می کنند کلمه های مرتبطی را که با آن حرف خاص شروع می شود، زیر ستون ها می نویسند. حضور ذهن و سرعت عمل فاکتورهای برتری در این بازی هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

نقطه بازی

یکی از ساده‌ترین اما جالب‌ترین بازی‌های دورهمی همان نقطه بازی است که در دوران مدرسه حتماً در انتهای دفترهایتان تجربه کرده‌اید. ماهیت نقطه بازی دو نفره است، اما طبیعتاً می‌توان آن را با تعداد نفرات بالاتر نیز انجام داد، البته در این صورت باید کاغذ بزرگتری در اختیار داشته باشید تا بازی خیلی زود تمام نشود.

قوانین بازی خیلی ساده هستند، کافی است یک ورق کاغذ را به مقدار دلخواه به صورت منظم نقطه گذاری کنید و هر کس یک رنگ قلم منحصر به فرد را برای خودش انتخاب نماید. به نوبت هر نفر یک خط بین دو نقطه کشیده تا تمام صفحه پر شود. توجه کنید در صورت کنار هم قرار گرفتن 3 خط، نفر بعدی می‌تواند خط چهارم را رسم کرده و خانۀ شکل گرفته را مال خود نماید. سپس او جایزه گرفته و می‌تواند خط دوم را هم خارج از نوبت بکشد.

بنابراین هدف اصلی این است که با زیرکی خطوط را به نحوی رسم کنیم که بیشترین خانه‌های ممکن نصیب خودتان شده و تا حد امکان شانس خانه درست کردن رقیب‌تان را کاهش دهید. بدیهی است در نهایت کسی که بیشترین تعداد خانه را در اختیار دارد پیروز رقابت خواهد بود.

دوز

دوز یکی از معدود بازی‌های قلم و کاغذی است که می‌توان آن را فقط دو نفره بازی کرد، اما در هر صورت یکی از هیجان انگیزترین و محبوبترین روش‌ها برای سرگرمی است.

برای تجربه این بازی کافی است جدولی سه در سه روی کاغذ بکشید و یک نفر شکل دایره و دیگری شکل ضربدر را انتخاب کند. شروع کننده توافقی یا نوبتی است و هر کدام از طرفین می‌بایست تلاش کنند یکی از ردیف‌های عمودی، افقی یا اوریب را با شکل انتخابی‌اش پُر کنند. ناگفته نماند احتمال مساوی شدن در این بازی نیز بالا است.

اسم روی پیشانی

در این سبک بازی دورهمی، اکثرِ جمعیت حاضر در مقابل یک نفر قرار می‌گیرند و او کسی است که می‌بایست حدس و گمانِ خوبی داشته باشد. برای انجام این بازی جمعیت قالب روی یک کلمه خاص به توافق رسیده و آن را روی یک برگه کاغذ کوچک می‌نویسند و آن را روی پیشانی نفر منتخب می‌چسبانند.

حال او باید با روشی مشابه با بازی بیست سوالی، به پرسش و کنجکاوی پرداخته و کلمه‌ای که روی کاغذِ روی پیشانی‌اش نوشته شده را حدس بزند. بهتر است برای اینکه بازی سرگرم کننده‌تر و بعضاً خنده‌دار شود، کلمۀ انتخاب شده مضمونی طنز یا یادآور خاطره‌ای خاص مرتبط به طرف مقابل باشد.

داربازی (حدس حروف کلمه)

یکی از جالب‌ترین بازی‌های دورهمی که می‌توان آن را دو نفره یا بیشتر تجربه کرد، داربازی یا همان بازیِ حدس حروف تشکیل دهنده یک کلمه یا عبارت است.

برای تجربه این سرگرمی جذاب ابتدا یک کلمه را مد نظر قرار داده و روی کاغذ به تعداد حروف آن خط تیره (به عنوان جای خالی) می کشیم. حال طرف مقابل می‌بایست با انتخاب حروف مناسب جاهای خالی را پر کند تا کلمه نهایی را حدس بزند.

برای چالش برانگیزتر شدن این بازی یک چوبۀ دار نیز در کنار خطوط می‌کشند؛ به ازای انتخاب هر حرف اشتباه، یک عضو از بدن انسانی که به دار آویخته شده کشیده می‌شود. وقتی تمام اعضای بدن این انسان مفلوک تکمیل شود و هنوز کلمه مورد نظر درست حدس نزده شده باشد، طرف مقابل می‌بازد.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.