با دروغگویی فرزندم چگونه برخورد کنیم؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ با دروغگویی فرزندم چگونه برخورد کنیم؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتي جمع آوري کرده ايم که در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

چگونگی برخورد با کودکان دروغگو

برای کودکان قبل از سنین مدرسه، به کار بردن لفظ «دروغگو» جایز نیست؛ چرا که آنها بیشتر خیال پردازی می کنند. به وسیله اطلاعاتی که از دروغ کودک به دست می آورید می توانید به او کمک کنید تا واقعیت و افکار خیالی را از هم تشخیص دهند. مثلا وقتی می گوید: یک سگ پرنده وارد اتاقم شده است، به جای انکار و اثبات دروغ، با مهربانی از او سوال کنید “تو دوست داشتی یک سگ پرنده در اتاقت داشته باشی؟”، “اگر همچین چیزی داشتی با او چه کار می کردی؟”.

1- انتخاب تنبیهی متناسب

گاهی والدین خود محرک دروغ گفتن کودک می شوند. وقتی خراب کاری می کند واکنش های تند و هیجانی نشان داده و داد و فریاد می کنند. پس کودک برای دفاع از خود و ترس از عصبانیت مادر دروغ می گوید.

برای اشتباه کوچک کودک تان را به سختی تنبیه نکنید. با کمی اخم و با ملایمت به او بگویید “چون فلان چیز را شکستی از دستت ناراحت و عصبیم”، سپس تنبیه کوچکی متناسب با آن کار اشتباه در نظر بگیرید.

وقتی کودک دروغ می گوید با او بحث نکنید و سوال پیچش نکنید. به او اطمینان بدهید که اگر راستش را بگوید، مشکلی برایش پیش نمی‌آید چون دروغگویی جریمه اش را 2 برابر می کند. وحتما به حرفتان عمل کنید. هرگاه دروغ گفت علاوه بر تنبیه کار اشتباه برای دروغ گفتنش هم تنبیهی جدا در نظر بگیرید مثلا او را یک روز از دیدن برنامه مورد علاقه اش محروم کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین روش برای تنبیه کودکان

2- تکالیف سنگین ندهید

متناسب با قدرت و توانایی کودک انتظارات خود را متعادل کنید. با این کار به مرور دروغگویی او درمان می شود. خیلی از والدین متوجه این امر نیستند. چون کودک از رنجش والدین و اینکه او را تنبل بشناسند می ترسد، وقتی نمی تواند کاری فراتر از توانش انجام دهد، برای حفظ موقعیتش به دروغ پناه می برد.

3- با تحقیر به دروغ دامن می زنید

احساس تحقیر در کودک باعث می شود به شکل گیری شخصیتش ضربه وارد شود و برای جلب توجه دروغ های بزرگ بگوید. کودکی که در خانواده مورد تحقیر و اهانت قرار گرفته با راست گویی و بیان حقیقت نمی تواند افکار دیگران را به خود جلب کند. {مثلا وحشت و اضطراب ساختگی نشان می دهد و فریاد می زند “مغازه پدرم آتش گرفت”. وقتی اعضای خانواده با نگرانی و وحشت به سمت محل حادثه می دوند کودک دروغگو لذت می برد که والدین خود را مسخره کرده و اهانت های آنها را تلافی کرده است}.

حتی در این مواقع او را دروغگو خطاب نکنید. هرگز کودک خود را به ویژه در جمع تحقیر نکرده و از مقایسه او با همسالانش بپرهیزید.

4- والدین منشا اصلی اعتماد به نفس کودک

نداشتن اعتماد به نفس در کودک باعث می شود خود را قبول نداشته باشد و تلاش کند تا شخصیت حقیقی خود را با دروغ تغییر دهد. مثلا در جمع دوستانش از سفرهای خارجی پدرش صحبت می کند، در حالی که اصلا واقعیت ندارد.

توانایی های کودک را به او بشناسانید. برای هر کار خوبی که انجام می دهد حتما او را تشویق کنید. از رفتارهای درست او در جمع تعریف کنید. این کار در افزایش اعتماد به نفس کودک تاثیر زیادی دارد. اگر والدین احساس کنند که فرزندشان در حال دروغ گفتن است؛ بهتر است جلوی ادامه حرف‌هایش را بگیرند. سعی کنید در کمال آرامش وی را از رفتار زشتش نه در جمع بلکه در گوشه‌ای با خبر کنید و ترجیحا به او بفهمانید که با دروغ گفتن نمی‌توان زشتی‌ها و تنبلی‌ها را پوشاند. به کودک اطمینان دهید در حالی که گاهی رفتار آنها را دوست ندارید، اما هیچ چیز عشق شما به او را تغییر نمی دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چه عواملی بر زمان شروع بلوغ تاثیر دارند؟

5- شما خود الگو باشید

کودکان می بینند، ضبط می کنند، تقلید می کنند و یاد می گیرند. دروغ گویی کودک می تواند الگوبرداری از رفتار والدین خود باشد. پس اگر می خواهید فرزندتان دروغ نگوید، شما نیز در هر شرایطی صداقت داشته باشید.

6- صحبت کردن درباره مزایای راست گویی

یکی از روش‌های بسیار موثر برای اینکه والدین بتوانند فرزندانشان را از دروغ گفتن باز دارند؛ این است که با خواندن کتاب‌های داستانی که در مزمت افراد دروغگو نوشته شده، زشتی دروغ گفتن را به شکل داستانی برای کودک خود بازگو کنند و با این روش به او بفهمانند که دروغ گفتن می‌تواند از او یک آدم ترسو و بی‌ارزش بسازد. البته والدین می‌توانند مزایای راستگویی را نیز برایشان بازگو کنند تا کودکشان به این درک برسد که با دروغ گفتن نمی‌تواند زشتی‌های خود را بپوشانند. جالب است بدانید که برخی فیلم‌ها و حتی انیمیشن‌ها نیز در این باره تهیه شده‌اند که می‌توانند روی کودکان بسیار تاثیر گذار باشند.

7- استفاده از روش‌های متنوع برای ترک دروغ کودکان

والدین نباید تنها از یک روش برای درمان دروغگویی فرزندشان بهره ببرند. هر کودکی با توجه به شرایط روحی و روانی‌ای که دارد، از یک روش خاص تبعیت کند. نباید از یاد برد؛ این والدین هستند که باید تشخیص دهند، چه نوع روشی می‌تواند به فرزندشان کمک کند تا از دروغ گفتن فاصله بگیرند.

8- کودکان را در جمع ضایع نکنید

اگر والدین احساس کردند که فرزندشان در حال دروغ گفتن است؛ پس از این که با یک روش درست صحبت‌هایش را قطع کردند، سعی کنند درباره زشتی دروغی که گفته است با او حرف بزنند و به وی بفهمانند که دروغ‌هایش پیش والدینش لو می‌رود. از این رو دروغ گفتن نه تنها به کمک‌شان نمی‌آید، بلکه می‌تواند کار را برایشان سخت نیز بکند. البته انجام چنین نصیحت‌هایی دور از سایر اعضای خانواده می‌تواند تاثیرات بیشتری روی کودکان داشته باشد.

9- تشویق کردن روشی موثر برای ترک عادت‌های بد

از یاد نبرید؛ کودکان شاید با معنای واقعی دروغ آشنایی نداشته باشند و این کار به نوعی برایشان عادت شده باشد. همان طور که می‌دانید ترک عادت برای همه به ویژه کودکان سخت خواهد بود. از این رو با دادن هدیه به کودکان آن‌ها را تشویق کنید تا از این عادت زشت فاصله بگیرند.

10- علت دروغ گفتن کودک را دریابید

بفهمید که چرا کودک شما در این موقعیت دروغ می‌گوید. زمانی که پذیرفت که راستش را نگفته است، می‌توانید دلیل دروغ گفتن را از او بپرسید. ممکن است دریابید که دلایل خاصی در پشت دروغ گفتن او پنهان هستند: او احتمالا از عواقب کارهای اشتباه خود می‌ترسد. می‌توانید از او بپرسید «می‌ترسی راستشو بگی»؟ همچنین اگر کودک درباره‌ی کارهایی که نکرده است لاف می‌زند احتمالا از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است.

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین ساز برای شروع موسیقی کودکان

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.