بیماری اوتیسم چیست و چه علائمی دارد

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ بیماری اوتیسم چیست و چه علائمی دارد ؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي بیماری اوتیسم اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

بیماری اوتیسم چیست ؟

اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. اوتیسم با تأثير بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند.

 

اوتیسم بیماری نیست به دلیل آن که بیماری پاسخ پاتوفیزیولوژیک به یک محرک خارجی( مثل میکروب ها) و یا داخلی( مثل سلول های سرطانی) است؛ اما اختلال به علت تفاوت در فعالیت های ساختاری یا عملکردی اجزای بدن حاصل می شود. در ایران از هر ۱۵۰ نوزاد، یک کودک مبتلا به اختلال اوتیسم می‌شود.

اصطلاح اوتیسم از کلمه ی یونانی اوتوس( autos) که به معنای خود است، گرفته شده است. این اصطلاح وضعیتی را تشریح می کند که در آن یک شخص از تعاملات اجتماعی کنار گذاشته شده است، به عبارت ديگر او تبدیل به یک خودِ ایزوله شده است. یوجین بلولر روانپزشک سوئیسی اولین شخصی بود که از این تعبیر استفاده کرد.

علت بیماری اوتیسم

دلیل واقعی اوتیسم هنوز مشخص نیست، ولی مطالعاتی در رابطه با علت بروز این بیماری در حال انجام است. به نظر می رسد مساله ژنتیک مهم باشد. به عنوان مثال دوقلوها بیشتر دچار این بیماری می شوند تا یک برادر و خواهر. اختلال کروموزومی و مشکلات عصبی در اشخاص اوتیسمی مشاهده شده است. ديگر علل این بیماری( که هنوز به اثبات نرسیده) شامل:رژیم غذایی، تغییرات مجرای گوارشی، مسمومیت با جیوه، عدم استفاده از ویتامین ها و املاح و حساسیت به واکسن است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص سیتالوپرام ۲۰

خصوصیات بیماری اوتیسم چیست

بیماری اوتیسم چیست و چه علائمی دارد
بیماری اوتیسم چیست و چه علائمی دارد

اوتیسم، اختلالی شدیداً متنوع ناشی از اختلال در رشد مغز است، که در دوران نوزادی بروز می‌کند، سپس یک دوره ثابت را بدون بهبودی طی می‌کند و علایم آن تا دوره بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند، این اختلال غالباً به شکل مسکوت بروز می‌کند.

اوتیسم، عموماً به وسیله یک مجموعه سه تایی از ویژگی‌ها مشخص می‌شود:

  1. آسیب در تقابلات اجتماعی
  2. آسیب در ارتباط
  3. علائق محدود و رفتارهای تکراری

سایر ویژگی‌ها مثل تغذیه غیرطبیعی نیز معمول است، ولی برای تشخیص ضروری نیست.

علائم و نشانه های اولیه ابتلا به اختلال اوتیسم شامل:

علائم اوتیسم باید تا قبل از ۳ سالگی ظهور پیدا کنند تا ارزیابی برای تشخیص لازم باشد. اگرچه بعضی از کودکان که دارای علائم خفیف هستند اوتیسم شان در سنین پایین قابل تشخیص نمی باشد اما این کودکان تشخیص اوتیسم شان بعد از ۳ سالگی ممکن است.

علائم ابتلا به بیماری اوتیسم

بیشتر والدین اوتیسمی، زمانی که کودک آن ها 18 ماهه تا 2 ساله می شود، کمک می خواهند. کودکان اوتیسمی مشکلاتی دارند، مانند :
– تداخل در ارتباطات اجتماعی، وانمود کردن به بازي و ارتباط کلامی و غیر کلامی.
– بیشتر کودکان اوتیسمی، در سن 1 یا 2 سالگی عادی و معمولی هستند، ولی ناگهان زبان گفتاری و مهارت های اجتماعی را از دست می دهند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سیاه شدن زیر ناخن شست پا

کودکان اوتیسمی، ممکن است :
– بسیار حساس به نور، صدا، لمس، بو و یا مزه باشند. مثلا از پوشیدن لباس‌های زبر پرهیز کنند و غمگین و افسرده شوند.

– زمانی که زندگی روزانه تغییر پیدا کند، حرکات تکراری را انجام دهند و یا اشیاء را در جای خود نگذارند. همه این عوامل باعث غم و پریشانی آنها می شود. این نشانه ها ممکن است از ضعیف تا شدید باشد.

علائم ها و آزمایشات برای تشخیص نوزاد اوتیسمی

درصورتی که نوزاد شما دچار مشکلات زیر بود، حتماً وی را پیش پزشک ببرید:
– در 12 ماهگی، هنوز چیزی نمی گوید( منظور بیان کردن همان کلمات مبهم است)
– در 12 ماهگی، اشاره نمی کند و یا” بای بای” نمی کند.
– در 16 ماهگی، یک واژه هم نمی گوید.
– در 24 ماهگی، دو واژه نمی گوید.
– از دست دادن تکلم و یا مهارتهای اجتماعی در هر سنی

درمان بیماری اوتیسم

– دارو درمانی: دارو برای جلوگیری از خشم، بداخلاقی، مشکلات حواس، بیش فعالی، مشکلات خوب، بی پروا بودن، حساس بودن و زود عصبی شدن ، به کار می رود.

– تجزیه رفتار کاربردی( ABA): برای تقویت مهارتهای گوناگون کاربرد دارد. این برنامه در خانه بچه صورت می گیرد.

– درمان و تدریس به کودک اوتیسمی( TEACH): در این روش به کودک با استفاده از عکسها نشان می دهند که چه کارها و مهارتهایی را باید انجام دهد.

درمان جسمی بیماری اوتیسم

– صحبت درمانی:در این روش با کودک خيلي واضح و روشن حرف می زنند. ممکن است ساعت ها طول بکشد تا بتوان یک جمله را به کودک یاد داد.
– معالجه حسی و بینایی

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم دیابت

بهترین درمان، مجموع تمامی درمانهای بالا می باشد.

رژیم غذایی بیمار اوتیسمی

بعضی از کودکان اوتیسمی، تمایل به رژیم عاری از گلوتن و یا عاری از کازئین می باشند. گلوتن در گندم، جو و چاودار است. کازئین در شیر، پنیر و ديگر محصولات لبنی یافت می شود. هیچ بررسی نشان نداده است که تغيير رژیم غذایی، اثر مثبتی بر روی این کودکان داشته باشد.
اما کودک باید یک رژیم متعادل داشته باشد و به مقدار کافی انرژی و مواد مغذی دریافت کند.

 

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.