تاثیر بازی های فکری بر کودکان

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي تاثیر بازی های فکری بر کودکان اطلاعاتي جمع آوري کرده ايم که در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

بازی فکری چیست؟

بازی‌های فکری، بازی‌هایی هستند که نیاز به اطلاعات معنی‌دار و تلاش‌های شناختی دارند. بازی‌های فکری ممکن است تا حد زیادی براساس یک دانش عمیق و گسترده باشد در حالی که آزمون اصلی فقط به توانایی فرد در به یاد آوردن و فراخواندن اطلاعات تمرکز داشته باشند. بازی‌های فکری در انواع مختلفی وجود دارد که قابلیت بازی به صورت فردی، دو به دو و تیمی را دارا هستند.

انواع بازی های فکری چیست

بازی های فکری را میتوان به چند دسته تقسیم کرد

بازی فکری تحلیلی:

بازی های فکری تحلیلی معمولا انفرادی هستند و استقلال عمل را در کودک تقویت می کنند. دقت ، تمرکز و طبقه بندی نیز جزو مزایای آن است. بازی رنگ چین ، colorful ، watercolor و کیوبیس جزو بازیهای تحلیل هستند.

بازی فکری با سرعت عمل :

بازی های فکری سرعت عمل سرعت عمل و زمان بسیار دخیل است.؛ یعنی در عین حال که باید دقت و تحلیل خوب داشته باشند نیاز است سرعت بالایی هم داشته باشند. معمولا بازی های فکری با سرعت عمل دو یا چند نفره هستند و از ۵ سال به بعد شروع می شود. سرعت واکنش بسیار مهم است و تاثیر آن بر رشد کودک مربوط به افزایش قدرت تصمیم گیری در کودکان می باشد. بازی تیزبین ، کاپوچین ، دست چین و طرح دست از جمله بازیهای سرعت عمل هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راه های افزایش قدرت یادگیری کودکان

بازی های فکری ادراکی :

بازی های فکری ادراکی دو یا چند نفره هستند و روی هوش کلامی و قوه تخیل کودکان تاثیرگذار است. بازیهایی مانند گمانه و استوژیک از این دست بازیها هستند.

بازی فکری استراتژیک :

بازی های فکری استراتژیک معمولا از ۸ سال به بعد بازی می کنند و همه جوانب هوشی و حسی در نظر گرفته می شود و بیشترین تاثیر فکری را روی کودکان و نوجوانان دارد.  مانند بازی های فکری شطرنج ، کریدور و هگزاگن از جمله بازیهای استراتژیک محسوب می شوند.

هر کدام از بازیهای فکری یک موقعیت را برای فرزندمان دارد و آنها را برای رویارویی با موقعیتهای زندگی (زندگی بزرگسالی ) آماده می کند.

تاثیر بازی فکری بر رشد ذهنی کودکان

انجام بازی فکری موجب ایجاد مهارتهای مختلفی در کودک می شود از جمله:

تاثیر اصلی بازی‌های فکری بر رشد فکری کودکان

تاثیر بازی های فکری بر کودکان
تاثیر بازی های فکری بر کودکان

بازی فکری کودکان باعث ایجاد فضای جذاب، لذت بخش و پر جنب و جوش برای پرورش ابتکار، روح خلاق و استادانه کودکان می‌شود.

احساسات شاد کودک، عامل مهمی برای ایجاد روانشناسی رشد و سلامت است. بازی‌های فکری می‌توانند خلق و خوی دلیرانه را در کودکان ایجاد کنند و به عنوان ابزار فعالی برای رشد ذهنی کودکان باشند.

بازی‌های فکری مناسب کودکان به شکل گیری پاسخ سریع و توانایی داوری کودکان کمک می‌کنند.

کودکان در بازی های فکری نیاز به ارائه پاسخ و قضاوت دارند در بازی های فکری مناسب این نوع پاسخ‌ها و قضاوت‌ها کاملا دراماتیک و پر جنب و جوش است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  رنگ لباس چه تأثیری بر روی کودکان می گذارد؟

ناخودآگاهِ کودکان، توانایی ارائه پاسخ سریع را دارد که این بازی‌های فکری برای رشد ذهن کودکان بسیار مفید است.

بازی‌های فکری برای تقویت تخیل و قدرت تصویرسازی کودکان بسیار مفید هستند. بعضی از بازی‌های فکری بصری می‍‌توانند تصورات کودکان را توسعه دهند که در آن بچه‌ها می‌توانند چگونگی پیروز شدن یا چرایی باخت را تجسم کنند.

بازی‌های فکری برای پرورش و  علاقمند کردن کودکان به فعالیت‌های فیزیکی و فکری است که باعث الهام بخشی به آرزوهای آنها برای کسب دانش می‌شود.

 

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.