تغذيه بعد از ورزش براي عضله سازي

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي تغذيه بعد از ورزش براي عضله سازي اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

تغذيه قبل و بعد از ورزش براي عضله سازي

تغذيه بعد از ورزش براي عضله سازي
تغذيه بعد از ورزش براي عضله سازي

تغذيه قبل از ورزش براي عضله سازي

تصورات اشتباهی در مورد تغذیه ورزشکاران وجود دارد که برخی از آن ها به تغذیه قبل از ورزش مربوط ميشود . بعضی می پندارند غذا خوردن پیش از انجام حرکات ورزشی سبب ایجاد حالت تهوع و انقباضات شکمی در ورزش‌کار ميشود . بعضی فکر ميکنند اگر با شکم خالی ورزش کنند، چربی بیشتری می سوزانند.

اما باید گفت پُر بودن شکم و خوردن غذای سنگین پیش از ورزش سبب ناراحتی معده، حالت تهوع و انقباضات شکمی می گردد و این حالت بدین دلیل به وجود می آید که تمام انرژی بدن صرف گوارش و هضم غذای خورده شده می گردد و جریان خون بیش تر به طرف سیستم گوارشی رفته و کم تر به طرف عضلات و ماهیچه ها میرود . از ديگر سو، ورزش کردن با شکم خالی هم توصیه نمی شود، برای این که میتواند سبب کاهش قند خون، حس ضعف و افت انرژی بدن گردد.

بدین ترتیب شما باید مقداری غذای سبک قبل از ورزش استفاده کنید تا انرژی لازم براي ورزش و هم چربی سوزی را افزایش دهد.

در واقع در صورت خوردن غذای سنگین حاوی پروتئین، فیبر و چربی زیاد، باید سه تا چهار ساعت از انجام فعالیت های ورزشی جلوگیری کنید تا غذای شما هضم شود. ولی در صورت استفاده از غذایی سبک، دو ساعت بعد میتوانید ورزش کنید.

پس بهتر است یک تا دو ساعت قبل از ورزش غذای سبکی میل کنید. بدن در چنين شرایطی ترجیح ميدهد از کربوهیدرات ها بعنوان سوخت استفاده کند، پس بهتر است موادی مثل نان، ماکارونی، میوه و سبزیجات را قبل از ورزش بخورید.

ولی اگر در حین ورزش حس گرسنگی کردید، میتوانید وعده کوچکی شامل کمی میوه، نوشیدنی ورزشی یا مقداری آبمیوه استفاده کنید.

در واقع هر چه به زمان انجام ورزش نزديک می شوید، باید سعی کنید از خوردن غذا پرهیز کنید و در صورت نزديک شدن به زمان انجام ورزش، از غذاهای زود هضم استفاده کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تقویت عضلات همسترینگ

زیرا گلوکز مهمترين منبع انرژی براي انجام حرکات ورزشی است، باید قبل از ورزش، بیش تر از مواد دارای کربوهیدرات استفاده کنید که هضم آن ها راحت تر انجام می شود .

مصرف کافئین( مانند قهوه) در بدن بعنوان محرک سیستم عصبی مرکزي عمل ميکند و با افزایش سوخت چربی ها براي تأمين انرژی، مقاومت فرد را افزایش ميدهد و در نتيجه سبب حفظ گلیکوژن در ماهیچه ها می گردد.

اما بعضی اشخاص به این ماده حساسیت شدید دارند و با مصرف آن دچار علایمی مثل تهوع، لرزش عضلات و سردرد میشوند . کافئین زیاد ادرارآور است و منجر به کاهش آب بدن و پائین امدن عملکرد فرد می گردد.

از استفاده هر گونه غذای چرب که هضم آن اهسته و به سختي انجام می شود و مدت زيادي در معده باقی می ماند خودداری کنید، زیرا امکان دارد سبب بروز مشکلاتی در معده شود. گوشت، شيريني جات، سرخ کردنی ها و چیپس از این گروه مواد به شمار میروند .

وعده قبل از تمرین بدنسازی

  •  یک کاسه جو مخلوط با یک اسکوپ پودر پروتئین

محققان خوردن یک وعده کوچک کربوهیدرات دار 30 الی 60 دقیقه قبل از تمرین برای پر کردن ذخایر عضلات و ریکاوری سریع‌تر را پیشنهاد می‌کنند.

تغذيه بعد از ورزش براي عضله سازي

تغذيه بعد از ورزش براي عضله سازي
تغذيه بعد از ورزش براي عضله سازي

 تقویت عضلات با چند خوراکی خوشمزه

مارنی سامیال به عنوان متخصص تغذیه ورزشی تاکید دارد خوراکی بعد ورزش می تواند باعث بهبود سریعتر، کاهش درد عضلانی، عضله سازی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و جایگزین گلیکوژن شود.

گلیکوژن منبع اصلی سوخت برای ورزش است. عضلات از چربی های بدن به عنوان سوخت استفاده می کنند و بعد از کم شدن چربی های بدن، از گلیکوژن استفاده می کنند.

بنابراین اگر کمی به غذای بعد از تمرینتان اهمیت دهید، کلید طلایی برای رسیدن به تناسب اندام را یافته اید و نتایجی بی نظیر را بدست می آورید.

اما دقیقا چه چیزی باید بخورید؟ شما می توانید با با استفاده از لیست غذاهایی که در ادامه برایتان آورده می شود مدت زمان ریکاوری خود را کاهش دهید و هر بار آماده تر و قویتر به ورزش بازگردید.

عضله سازی با آب گیلاس

آب گیلاس سرشار از ترکیبات ضد التهابی مختلف است، که پس از انجام یک تمرین با شدت بالا می تواند به ریکاوری سریعتر بدن کمک کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  افزایش حجم پا

تاثیر آب گیلاس تنها به ورزش های قدرتی محدود نمی شود بلکه محققان در یک تحقیق که Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports منتشر کرده بود، دریافتند آب گیلاس توانسته جنبه های مختلف عملکرد ورزشی در دوچرخه سواران را نیز بهبود ببخشد.

همچنین توانست 90 دقیقه بعد از ورزش فشار خون سیستولیک این ورزشکاران را کاهش دهد.

فشار سیستولیک فشاری است که بعد از انقباض عضله قلب، در شریان ها ایجاد می شود. در تحقیقات دیگری هم اثبات شده که آب گیلاس می تواند به خواب بهتر نیز کمک کند.

تقویت عضلات با تخم مرغ کامل

خوردن تخم مرغ کامل می تواند به عضله سازی همراه با به حداقل رساندن چربی ها کمک کند.

در تحقیقی که توسط دانشگاه ایلینویز انجام شد محققان از مردانی که ورزش های قدرتی انجام می دادند خواستند بعد از هر تمرین سه عدد تخم مرغ کامل یا ترکیب سفیده تخم مرغی که 18 گرم پروتئین داشته باشد بخورند.

سپس سرعت سوخت ترکیب شدن پروتئین در بدن را اندازه گرفتند. با اینکه تخم مرغ کامل و سفیده خالی تخم مرغ هر دو به یک اندازه پروتئین داشتند اما تاثیر تخم مرغ کامل روی عضله سازی بسیار بیشتر از سفیده تخم مرغ بود.

محققان دلیل این اتفاق را مواد مغذی درون زرده تخم مرغ می دانند و عقیده دارند این مواد مغذی کمک می کنند بدن پروتئین ها را کاملتر دریافت کند.

تقویت عضله ها با پنیر ریکوتا

بر اساس تحقیقات Journal of the International Society of Sports Nutrition برای شروع ساخت عضله 9 گرم لبنیات کافی است.

در این تحقیق به آقایانی که تمرین قدرتی پایین تنه انجام داده بودند یک نوشیدنی بر پایه شیر حاوی 9 گرم پروتئین و یک نوشیدنی کربوهیدراتی داده شد.

این نوشیدنی ها از نظر کالری با یکدیگر برابر بودند. نتایج نشان داد گروهی که نوشیدنی کربوهیدراتی استفاده کرده بودند در مقایسه با افرادی که نوشیدنی حاوی پروتئین را خورده بودند ساخت عضله در آنها کمتر مشاهده شد.

یک دوم فنجان پنیر ریکوتا حاوی 14 گرم پروتئین شیرو منبع مناسبی از پروتئین وِی است. همچنین محققان به این نتیجه رسیده اند که پس از یک تمرین ترکیب پروتئین وِی با کربوهیدرات ها به تقویت استخوانها نیز کمک می کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تمرینات ورزشی برای کارمندان

مکمل های بدنسازی

بسیاری از بدنسازان از مکمل های خوراکی استفاده می کنند که برخی از آنها مفید و بعضی بی فایده هستند. بهترین مکمل های بدنسازی عبارتند از:

پروتئین وی: مصرف پودر پروتئین وی راهی ساده برای افزایش دریافت پروتئین است.

کراتین: انرژی کافی برای عضلات را فراهم می سازد تا در زمان تمرین تعداد تکرار را افزایش دهید. کراتین انواع و برندهای مختلفی دارد اما به دنبال کراتین مونوهیدرات باشید چون تاثیر گذارترین نوع است.

کافئین: خستگی را کاهش می دهد و کاری می کند بتوانید سخت تر کار کنید. کافئین را در مکمل های قبل از تمرین، چای و قهوه پیدا کنید. اگر کالری دریافتی تان را محدود کرده اید استفاده از مکمل مولتی ویتامین مینرال نیز مفید است.

عضله سازی با سیب زمینی شیرین

وقتی قرار است بعد از ورزش بدن تان را ریکاوری کنید، مسلما کربوهیدرات ها حرف اول را می زنند. مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند سیب زمینی، غلات و میوه، می تواند جلوی کاهش قدرت سیستم ایمنی پس از ورزش سنگین را بگیرد. با این حال به سیکس پکتان آسیبی وارد نمی شود. مصرف کربوهیدرات پس از ورزش بیشتر به عنوان سوخت استفاده می شود تا چربی. سیب زمینی شیرین از منابع سالم کربوهیدرات است که علاوه بر کربوهیدرات های سالم مواد مغذی بسیاری هم دارد.

نان سبوس دار و عضله ها

کربوهیدرات‌هایی با کیفیت مانند آنچه در نان های سبوس دار پیدا می کنید می توانند به سرعت بهبود عضلات را تکمیل کنند. چه بهتر که نان سبوس دار را با لبنیاتی مانند پنیر یا غذاهای سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ ترکیب کنید.

تقویت عضله ها با کوینو

کیونو به عنوان غلات با جثه کوچکش خود را به یکی از انتخاب های عالی برای اضافه شدن به برنامه غذایی کرده است. همچنین کیونو برای کسانی که برنامه غذایی شان باید بدون گلوتن باشد یا برای کسانی که گیاه خوار هستند بسیار مفید است و می تواند مقدار زیادی پروتئین به برنامه شان اضافه کند.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.