جرم اغفال دختر چیست

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ جرم اغفال دختر چیست ؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

یکی از جرایمی که در سال‌های اخیر در کشورمان دارای رشد صعودی بوده است. جرم اغفال دختران و سوء استفاده‌های مالی و جنسی از آن‌ها می‌باشد. دختران به دلیل ماهیت اخلاقی و مسائل شخصیتی مختص به جنس شان، دارای روحیه‌ای عاطفی و احساسی می‌باشند که این روحیه احساسی و ظرافت مندانه، نوعی موهبت الهی می‌باشد که از جانب خداوند منان در سرشت و ذات دختران نهادینه شده است.

جرم اغفال دختر در قانون مجازات اسلامی

در ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی آمده است که مجازات و حد زنا در موارد زیر اعدام است:

الف – زنا با محارم نسبی.

ب – به زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.

پ – زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

ت – زنای به عنف یا اجرا از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره ۱ – مجازات زانیه در بندهای ب و پ حسب مورد تابع سایر احکام مربوط به زنا است.

تبصره ۲ – هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.

در این موارد اشد مجازات یعنی اعدام برای مجرم در نظر گرفته شده است. اما در این رابطه باید توجه داشت که اصلی ترین شرط برای تحقق جرم تجاوز، عدم رضایت دختر می باشد و چنانچه مواردی از قبیل: ساده‌لوحی، فریب خوردن با وعده ازدواج و … مطرح شود، به معنای عدم رضایت در باب جرم تجاوز محسوب نشده و مجازات تعیین شده متفاوت خواهد بود و در این موارد، میتوان شکایت بابت فریب در رابطه را پیگیری کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چرا انگیزه ندارم
جرم اغفال دختر چیست
جرم اغفال دختر چیست

اما اغفال دختران صرفاً به جرم تجاوز محدود نیست و فریب دادن، اخاذی، کلاهبرداری و … را نیز شامل می شود. در چنین مواردی که دختران با وعده هایی مانند ازدواج مورد سوء استفاده قرار می گیرند و خواسته های مالی و جنسی فرد مقابل را پاسخ داده و نهایتاً متوجه دروغگویی و فریبکاری او می‌شوند، مجازات های سنگینی برای مجرمان قرار داده شده است.

بر اساس ماده قانون مجازات اسلامی: حد زنا در موارد زیر اعدام است

الف- زنا با محارم نسبی

ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.

پ- زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره  :

در بند ۲ تبصره ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص شرایط و موارد تجاوز پیرامون اغفال دختران صحبت شده است که مبین می‌سازد در صورت تحقق شرایط مذکور، اشد مجازات ( اعدام) برای مجرم از طرف قاضی صادر می‌شود.

در این خصوص محاکم قضائی جمهوری اسلامی ایران سخت گیری و توجه ویژه‌ای را اختصاص می‌دهند که جای تقدیر و تشکر دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تقویت حافظه برای درس خواندن

نکته مهمی که در خصوص جرم تجاوز ناشی از اغفال دختران حائز اهمیت است این موضوع می‌باشد که شرط اساسی برای تحقق جرم تجاوز عدم رضایت دختر می‌باشد و مواردی همچون ساده لوحی، فریب خوردن، کم خردی و … نمی‌تواند مصداق عدم رضایت در باب تحقق جرم تجاوز محسوب شود و قانونگذار مجازات مقرر شده برای جرم تجاوز را برای مجرم تعیین نمی‌کند.

اغفال دختران به بهانه ازدواج و وعده و وعیدهای پوشالی

در بسیاری از موارد اغفال دختران با استفاده از فریب دختران با وعده ازدواج و از این موارد توسط کلاه برداران و سودجویان محقق می شود. در بسیاری از موارد دختران با وعده ازدواج و پیوند مشترک توسط پسران اغفال شده و تن به خواسته های جنسی و مالی طرف خود می دهند و بعد از چندی متوجه فریب و اغفالی که صورت گرفته می شوند.

این دختران علاوه بر خسارت های مالی، دچار خسارت های روحی و روانی همچون افسردگی، ناامیدی، بی اعتمادی به جنس مخالف و سایر موارد می شوند که متاسفانه خیلی تلخ و نگران کننده محسوب می شود.

بر اساس قانون اغفال دختران با استفاده از وعده هایی همچون ازدواج و سوء استفاده مالی، برای مجرمان مجازات سنگینی به همراه دارد. این مجازات ها به دو قسمت تقسیم شده که در قسمت اول مجازات هایی همچون حبس و جزای نقدی تعیین شده و به منظور مجازات های تکمیلی و تامینی، محرومیت های اجتماعی همچون محرومیت از استخدام برای مجرم در نظر گرفته می شود.

بر اساس قانون مجازات اصلی تعیین شده برای این شیوه از اغفال دختران، یک تا هفت سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که از دختر اخذ شده، می باشد و مجازات تبعی و تکمیلی برای شخص اغفال کننده برای این نوع از اغفال دختران، محرومیت از استخدام در دستگاه های دولتی و تعداد دیگری از محرومیت های اجتماعی خواهد بود که بر اساس تشخیص قاضی در خصوص پرونده پیش رو صادر می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان استرس

دختران بایستی مواظب اغفال سودجویان و کلاه برداران باشند

بدون شک مجازات هایی که برای اغفال دختران و جرم های صورت گرفته در قانون پیش بینی شده است، نمی تواند جنبه های معنوی و آسیب هایی که به علت مورد سوء استفاده قرار گرفتن در دختر ایجاد شده است را جبران نماید. بنابراین توصیه کارشناسان حقوقی گروه وکلای یاسا این می باشد که دختران محترم، تا حد امکان در مقابل سودجویی و کلاه برداری شیادان و سود جویان توجه لازم را داشته باشند و در روابط عاطفی و احساسی خود رعایت چارچوب اخلاقی و شرعی را مورد توجه قرار دهند تا خدای نکرده به دلیل احساسات پاک و ارزشمند شان متحمل خسارت های مالی و معنوی نشوند.

بحث در خصوص اغفال دختران و چرایی رشد این موضوع زشت و خطرناک در جامعه ایرانی، نیاز به تحلیل و بررسی همه جانبه از سوی مسئولان ذی ربط و کارشناسان حوزه روابط اجتماعی دختران و پسران دارد تا بتوانند آمارهای نگران کننده مربوط به موارد سوء استفاده قرار گرفتن دختران را تا حدودی کاهش داده و با تلاش های بیشتر، این مسئله را ریشه کن نمایند.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.