جلوگیری از وقوع سکته مغزی دوم

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي جلوگیری از وقوع سکته مغزی دوم اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

سکته مغزی چیست

سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک ناگهانی است که به علت عروق کانونی قابل انتساب است که به دنبال آن خون‌رسانی به ناحیه‌ای که دچار سکته مغزی شده‌است مختل می‌شود.

جلوگیری از وقوع سکته مغزی دوم
جلوگیری از وقوع سکته مغزی دوم

به بیان دیگر اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون‌رسان مغز ایجاد شود. سکته ی مغزی در مردان بیشتر از زنان است.

علایم سکته مغزی

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

 1. ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)
 2. فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)
 3. عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)
 4. اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)
 5. اشکال در بلع (دیس فاژی)
 6. کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)
 7. دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم
 8. سردرد شدید و ناگهانی
 9. از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت-اختلال در قضاوت
 10. سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی
 11. بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
 12. اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند.
 13. عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

دلایل بروز سکته مغزی چه چیزهایی هستند؟

دلایل مختلفی برای وقوع سکته مغزی وجود دارند و بیشتر آنها با سبک زندگی مرتبط هستند.

فشار خون بالا

فشار خون بالا به سرخرگ ها آسیب وارد می کند. آسیب دیدگی سرخرگ ها احتمال بروز انسداد را افزایش می دهد. تغییرات در رژیم غذایی و انجام ورزش دو گزینه کلیدی برای مقابله با پرفشاری خون هستند.

استفاده از تنباکو

استفاده از تنباکو، سیگار کشیدن، یا جویدن تنباکو می تواند موجب انباشت مواد مضر در سرخرگ ها شود که خطر شکل گیری انسداد را افزایش می دهد. نه تنها سیگار کشیدن بلکه در تماس بودن با دود دست دوم سیگار نیز می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پشه مالاریا

بیماری قلبی

بیماری قلبی با ضربان های نامنظم قلب و دریچه های قلب معیوب می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد زیرا بدن در این شرایط قادر به ارائه عملکرد درست خود نیست. رگ های خونی آسیب دیده احتمال وقوع سکته مغزی را هرچه بیشتر افزایش می دهند.

الکل

مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند به افزایش فشار خون و در نتیجه آن افزایش احتمال سکته مغزی منجر شود. الکل فشار خون را افزایش می دهد که یکی از دلایل وقوع سکته مغزی است. همچنین، به واسطه مصرف الکل احتمال ابتلا به مشکلات سلامت دیگر مانند دیابت افزایش می یابد.

کم تحرکی

اضافه وزن و چاقی می تواند مشکلات سلامت مختلفی را موجب شود و ارتباط مستقیمی با سکته مغزی دارد. ورزش می تواند به کاهش فشار خون و وزن انسان کمک کند که خطر مواجهه با این مشکلات سلامت را کاهش می دهد. همچنین، ورزش به تقویت رگ های خونی کمک می کند که احتمال مواجهه با سکته مغزی را کاهش می دهد.

دارو

انواع مختلفی از داروها می توانند احتمال سکته مغزی را افزایش دهند. قرص های ضد بارداری و داروهای مورد استفاده در هورمون درمانی از جمله مواردی هستند که می توانند خطر سکته مغزی را افزایش دهند. پیش از مصرف یک دارو، عوارض جانبی آن را به دقت مطالعه کنید یا با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

کلسترول بالا

دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از چربی های ترانس و چربی های اشباع می تواند موجب بروز انسداد در رگ های خونی و پیرو آن، یک سکته مغزی شود. کلسترول در مواد غذایی مختلف مانند لبنیات، گوشت و تخم مرغ یافت می شود و مصرف بیش از حد آنها ممکن است در تشکیل پلاک در سرخرگ ها نقش داشته باشد.

راه های جلوگیری از سکته مغزی

جلوگیری از وقوع سکته مغزی دوم
جلوگیری از وقوع سکته مغزی دوم

دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند اثر فوق العاده ای در محافظت از سلامت مغز و بدن انسان داشته باشد. مصرف غذاهایی که اثر طبیعی رقیق کنندگی خون دارند، مانند زردچوبه، زنجبیل، و دارچین می تواند مفید باشد.

میوه های خانواده مرکبات

مطالعات مختلف ارتباط بین مصرف میوه ها و کاهش خطر مشکلات سلامت مختلف، از جمله سکته مغزی را نشان داده اند. میوه های خانواده مرکبات سرشار از فلاونوئیدها هستند که خطر تشکیل لخته های خون و موارد دیگری که می توانند به مغز آسیب برسانند را کاهش می دهند، از این رو، یکی از بهترین گزینه ها برای پیشگیری از سکته مغزی در نظر گرفته می شوند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم دیسک کمر

سبزیجات سبز برگ

سبزیجات سبز برگ از جمله سالم‌ترین مواد غذایی هستند که می توانید به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید زیرا فهرستی بلند بالا از فواید سلامت را ارائه می کنند. افزایش مصرف روزانه سبزیجات سبز برگ، پنج وعده یا بیشتر، می تواند خطر سکته های مغزی را کاهش دهد.

نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف یک رژیم غذایی مدیترانه ای که شامل سبزیجات سبز برگ فراوان می شود می تواند خطر سکته های مغزی را تا 60 درصد کاهش دهد.

غلات کامل

غلات کامل در مقایسه با همتایان پالایش شده خود فواید سلامت مختلفی را ارائه می کنند. مصرف این مواد غذایی میزان قابل توجهی فیبر را به رژیم غذایی انسان اضافه می کند. همچنین، آنها منبع خوبی برای آنتی اکسیدان ها و ترکیبات مفید دیگر هستند. هرچه میزان مصرف غلات کامل را افزایش دهید می تواند خطر سکته های مغزی را بیشتر کاهش دهد.

شکلات تلخ

بیشتر مردم به دلیل خاصی برای مصرف شکلات تلخ نیاز ندارند زیرا یک خوراکی محبوب در جهان است، اما این محصول سرشار از پلی‌فنول ها، فلاونول ها و آنتی اکسیدان های دیگر است که می توانند برای سلامت انسان بسیار مفید باشند. شکلات تلخ می تواند به کاهش کلسترول بد کمک کرده و سلامت رگ های خونی و قلب را بهبود ببخشد که می تواند در پیشگیری از سکته های مغزی نقش داشته باشد.

مغزدانه ها

افزودن یک مشت از مغزدانه ها به رژیم غذایی روزانه می تواند احتمال سکته های مغزی را حداقل به نصف کاهش دهد. مواد غذایی سرشار از چربی های سالم مانند مغزدانه ها می توانند خطر تجربه سکته های مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. البته نباید در مصرف مغزدانه ها زیاده روی کرد زیرا کالری بالایی دارند و می توانند موج افزایش وزن شوند.

قهوه

مصرف قهوه به میزان کافی می تواند به کاهش خطرات مرتبط با سکته مغزی ایسکمیک کمک کند. مصرف حداقل چهار فنجان قهوه می تواند به محافظت از سلامت مغز کمک کند.

چای

چای سبز می تواند به مبارزه با رادیکال های آزاد و از بین بردن آنها در بدن کمک کند. این نوشیدنی حاوی آنتی اکسیدان هایی قدرتمند است که می توانند به محافظت از مغز در برابر آسیب و بهبود عملکرد آن کمک کنند.

موز

مصرف یک موز در روز به تقویت سلامت قلب و دریافت ماده معدنی پتاسیم کمک خواهد کرد. مصرف حداقل 4,000 میلی گرم پتاسیم در روز می تواند به کاهش خطر سکته های مغزی کمک کند. یک موز اندازه متوسط حدود 500 میلی گرم پتاسیم دارد که گزینه خوبی برای آغاز روز محسوب می شود.

سیر

سیر به واسطه محتوای مواد مغذی خود می تواند به کاهش کلسترول LDL که به نام کلسترول بد نیز شناخته می شود و کلسترول HDL یا کلسترول خوب کمک کند. این شرایط می تواند به کاهش خطر سکته های مغزی ایسکمیک کمک کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان آب آوردن زانو

پروبیوتیک ها

مصرف یک رژیم غذایی سرشار از پروبیوتیک ها می تواند به پاکسازی بدن انسان کمک کند. پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که به پاکسازی دستگاه گوارش و گوارش غذا کمک می کنند. ماست، کلم ترش، تمپه، و کفیر از جمله منابع غذایی خوب برای پروبیوتیک ها هستند.

کاهش میزان کلسترول و چربی اشباع در رژیم غذایی

خوردن کمتر کلسترول و چربی به ویژه چربی های اشباع شده و ترانس می‌تواند پلاک های خونی را در رگ های شما کاهش دهد. در صورتی که نتوانید کلسترول خود را تنها از طریق تغییرات تغذیه ای کنترل کنید، پزشک شما ممکن است داروهای کاهش کلسترول را برایتان تجویز کند.

ترک استعمال دخانیات

استعمال دخانیات خطر ابتلا به سکته مغزی را برای افراد سیگاری و غیر سیگاری در معرض دود دخانیات افزایش می‌دهد. ترک استعمال دخانیات خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

کنترل دیابت

شما می توانید دیابت را با رژیمی غذایی، ورزش، کنترل وزن و همچنین با داروها کنترل کنید.

حفظ وزن سالم

داشتن اضافه وزن به سایر عوامل خطر سکته مغزی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و دیابت کمک می‌کند. کاهش وزن به اندازه ۴.۵ کیلوگرم می‌تواند فشار خون شما را کاهش داده و سطح کلسترول خون را بهبود بخشد.

پیروی از رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات

رژیم غذایی حاوی پنج وعده یا بیشتر از میوه ها و سبزیجات خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد. پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای که بر مصرف روغن زیتون، میوه ها، آجیل ها، سبزیجات و غلات کامل تأکید دارد نیز می تواند بسیار مفید باشد.

ورزش منظم

ورزش های هوازی یا قلبی-عروقی موجب کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی می شوند. ورزش می تواند فشار خون شما را کاهش داده و سطح لیپوپروتئین پرچگالی یا همان کلسترول خوب (HDL) را افزایش داده و سلامت کلی عروق خونی و قلب را بهبود بخشد. همچنین در کاهش وزن، مدیریت استرس و کنترل دیابت به شما کمک می کند.

به تدریج تا ۳۰ دقیقه فعالیت هایی مانند پیاده روی، آهسته دویدن، شنا و دوچرخه سواری را در تمام یا بیشتر روزهای هفته انجام دهید.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.