خشکی پوست و کمبود ویتامین

با سلام خدمت بازديدکنندگان سايت جستیر عزيز،  اگر نگران خشکی پوست و کمبود ویتامین خود هستید سایت جستیر اطلاعاتی در این خصوص برای شما فراهم کرده است.

خشکی پوست کمبود کدام ویتامین است

 خشکی پوست و کمبود ویتامین
خشکی پوست و کمبود ویتامین

1. خشکی پوست و کمبود ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که برای بسیاری از جنبه های سلامتی از جمله سلامت پوست شما بسیار مهم است.

ویتامین D نقش اساسی در عملکرد سد و رشد سلولهای پوستی و همچنین حفظ سیستم ایمنی پوست دارد که به عنوان اولین خط دفاع در برابر عوامل بیماری زا مضر عمل می کند.

2. کلاژن

 خشکی پوست و کمبود ویتامین
خشکی پوست و کمبود ویتامین

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شما است و 75٪ از وزن خشک پوست شما را تشکیل می دهد .

برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل های حاوی کلاژن ممکن است طیف وسیعی از مزایا برای پوست شما داشته باشد ، از جمله کاهش عمق چین و چروک و افزایش هیدراتاسیون پوست .

یک مطالعه در 69 زن نشان داد که شرکت کنندگان که 5 تا 5 گرم کلاژن در روز به مدت 8 هفته مصرف می کردند ، پیشرفت قابل توجهی در کشش پوست دارند و همچنین در مقایسه با گروه دارونما افزایش هیدراتاسیون پوست را تجربه کردند.

3. خشکی پوست و کمبود ویتامین C 

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان محافظ پوست و موثر عمل می کند و برای تولید کلاژن بسیار ضروری است ، و آن را به یک ماده مغذی مهم برای سلامتی پوست تبدیل می کند.

در حقیقت ، پوست حاوی مقادیر بسیار زیادی ویتامین C است که برخی تحقیقات حاوی غلظت حداکثر 64 میلی گرم ویتامین C در هر 100 گرم از لایه اپیدرمی پوست هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  رازهای افزایش طول عمر

با کمال تعجب ، مطالعات نشان داده اند که افزایش ویتامین C در رژیم غذایی از طریق مکمل های ویتامین C ممکن است بسیاری از عوامل سلامت پوست از جمله هیدراتاسیون پوست را بهبود بخشد.

به عنوان مثال ، یک مطالعه 6 ماهه در 47 مرد نشان داد که مصرف یک مکمل حاوی 54 میلی گرم ویتامین C ، و همچنین پروتئین دریایی و ترکیبی از مواد مغذی دیگر ، هیدراتاسیون پوست را به طور قابل توجهی بهبود داده است.

4- روغن ماهی

روغن ماهی به دلیل داشتن خواص تقویت کننده سلامتی پوست به خوبی شناخته شده است .

این ماده حاوی اسید دکوزهگزانوئیک (DHA) و اسید ایکوزاپنتاننوئیک (EPA) ، دو اسید چرب ضروری است که دارای خاصیت ضد التهابی و درمانی قدرتمندی هستند و نشان داده شده است که از بسیاری جهات برای پوست مفید هستند.

مکمل های غذایی با روغن ماهی ممکن است به تقویت هیدراتاسیون پوست و بهبود سدیم اسید چرب پوست کمک کند ، این به حفظ هیدراتاسیون کمک می کند.

5- مکمل های دیگر برای درمان پوست خشک

علاوه بر مواد مغذی ذکر شده در بالا ، مطالعات نشان داده اند که مکمل چندین ترکیب دیگر ممکن است یک روش مؤثر در بهبود رطوبت پوست باشد.

  1. پروبیوتیک یک مطالعه نشان داد که مکمل هر دو موش و انسان با باکتری Lactobacillus plantarum باعث بهبود عملکرد سد و هیدراتاسیون پوست بعد از 8 هفته می شود. با این حال ، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
  2. اسید هیالورونیک. اسید هیالورونیک اغلب به صورت موضعی برای بهبود هیدراتاسیون پوست مورد استفاده قرار می گیرد ، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف این ترکیب به همراه سایر مواد مغذی ممکن است باعث افزایش قابل توجهی هیدراتاسیون پوست شود.
  3. آلوئه ورا. در یک مطالعه در 64 زن ، مشخص شد که مکمل اسیدهای چرب حاصل از آلوئه ورا به مدت 12 هفته ، رطوبت پوست و خاصیت ارتجاعی پوست را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد .
  4. سرامیدها سرامیدها مولکولهای چربی هستند که اجزای مهم پوست سالم هستند. برخی تحقیقات نشان داده اند که مکمل سرامیدها ممکن است باعث افزایش هیدراتاسیون پوست شود و این ممکن است به درمان خشکی پوست کمک کند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  بیماری پوستی سگ

برخی تحقیقات حاکی است که مکمل های ذکر شده در بالا ممکن است به تقویت رطوبت پوست و درمان خشکی پوست کمک کند

 

منبع : healthline.com

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.