درد اپاندیس چقدر طول میکشد؟ آپاندیسیت وضعیتی است که در آن آپاندیس(Appendix) متورم، ملتهب و پر از چرک می‌شود. آپاندیس یک کیسه کوچک انگشتی شکل در سمت راست شکم است که به روده بزرگ متصل است. نقش دقیق آپاندیس مشخص نیست. ممکن است منطقه‌ای باشد که میزبان باکتری‌های مفید است که به هضم غذا کمک کرده و با عفونت مبارزه می‌کنند.

همچنین ممکن است با سیستم ایمنی مرتبط باشد و بر توانایی بدن برای مبارزه با عفونت تأثیر بگذارد. آپاندیسیت احتمالاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که یا عفونت معده به آپاندیس منتقل می‌شود یا یک تکه سخت مدفوع در آپاندیس گیر می‌کند و باعث ایجاد عفونت می‌شود. در این مقاله از جستیر به بررسی درد آپاندیسیت می‌پرداریم.

آپاندیس چیست

آپاندیس یا آویزه (به انگلیسی: appendix) زائده‌ای کوچک و انگشتی شکل است که از ابتدای روده بزرگ منشعب می‌شود. این زائده به انتهای بن‌بست در سکوم (روده کور) متصل است. در جدار این عضو بافت لنفاوی فراوانی موجود است. طول آپاندیس بین ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است و قطر آن نیز کمتر از ۶ میلی‌متر است. عفونت و التهاب در آن منجر آپاندیسیت. کارکرد آن در بدن انسان کمک به از بین بردن آلودگی‌های بدن است.

آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت، التهاب و عفونت آپاندیس ورمی فرم است که معمولاً به‌صورت حاد و در عرض ۲۴ ساعت و یا حتی به‌عنوان یک بیماری مزمن نیز ظاهر می‌شود. به طور کلاسیک، عود آپاندیس در ابتدا با درد شکمی عمومی یا ﭘﺮی اﻣﺒﻠﯿﮑﺎل تظاهر پیدا می‌کند که بعداً در ربع تحتانی سمت راست شکم احساس می‌شود.

علائم و نشانه‌های آپاندیسیت

اولین علامت آپاندیسیت اغلب درد در سراسر ناحیه شکم است. با پیشرفت عفونت، محل درد در سمت راست پایین شکم مشخص می‌شود، ناحیه‌ای که به عنوان نقطه مک‌برنی شناخته می‌شود. علائم زیر در بروز این اختلال شایع هستند:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فيزيوتراپي

به درد شکم توجه کنید

در بیشتر بزرگسالان، درد آپاندیس در سمت راست پایین شکم، معمولاً بین ناف و استخوان لگن است. توجه داشته باشید که این محل ممکن است برای زن باردار متفاوت باشد. حواس‌تان به مسیر درد باشد . درد شدید ممکن است بعد از شروع علائم، از ناف شروع شود و در مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت به زائده آپاندیس منتقل شود. اگر چنین دردی را مشاهده کردید، مستقیماً به اورژانس بروید. در بزرگسالان، علائم آپاندیسیت ممکن است طی ۴ تا ۴۸ ساعت بدتر شود. اگر به آپاندیس مبتلا شده‌اید، اورژانس پزشکی محسوب می‌شوید.
درد اپاندیس چقدر طول میکشد
درد اپاندیس چقدر طول میکشد

شکم‌تان را فشار دهید

اگر لمس کردن شکم، به خصوص در قسمت پایین سمت راست، خیلی دردناک است، باید به اورژانس مراجعه کنید. همچنین، اگر زیر شکم، سمت راست را فشار دهید و هنگام رها کردن سریع آن احساس درد شدید کنید، ممکن است دچار آپاندیس شده باشید و به مراقبت پزشکی احتیاج دارید.

به هرگونه سفتی در شکم توجه کنید

هنگامی که شکم را فشار می‌دهید، آیا انگشت‌تان به راحتی فرو می‌رود یا شکم شما به طور غیرمعمول سفت و سخت است؟ اگر متوجه دومی شدید، ممکن است دچار نفخ شده باشید که یکی دیگر از علائم آپاندیس است.
•    اگر درد شکمی دارید، اما حالت تهوع یا کاهش اشتها ندارید، ممکن است دچار آپاندیس نشده باشید. دلایل زیادی برای درد شکم وجود دارد که نیازی به مراجعه به اورژانس ندارند. در صورت شک و تردید، برای هرگونه درد شکمی که بیش از ۳ روز طول کشید با پزشک عمومی تماس بگیرید یا به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

سعی کنید صاف بایستید و قدم بزنید

اگر انجام این‌کار با درد شدید همراه است، ممکن است دچار آپاندیس شده باشید. در این شرایط باید فوراً به دنبال مراقبت‌های اضطراری باشید، ولی می‌توانید با دراز کشیدن به پهلو و جمع کردن پاها در شکم، درد را کاهش دهید. حرکات اضافی یا سرفه، درد را بدتر می‌کند.

سعی کنید صاف بایستید و قدم بزنید

اگر انجام این‌کار با درد شدید همراه است، ممکن است دچار آپاندیس شده باشید. در این شرایط باید فوراً به دنبال مراقبت‌های اضطراری باشید، ولی می‌توانید با دراز کشیدن به پهلو و جمع کردن پاها در شکم، درد را کاهش دهید. حرکات اضافی یا سرفه، درد را بدتر می‌کند.

از تفاوت علائم در زنان باردار و کودکان آگاه باشید

در زنان باردار، درد ممکن است متفاوت باشد زیرا در هنگام بارداری، زائده آپاندیس بیشتر است. در کودکان ۲ ساله و کوچکتر، درد در شکم معمولاً کمتر با استفراغ و تورم شکم همراه است. گاهی اوقات، کودکان مبتلا به آپاندیس در خوردن غذا مشکل دارند و ممکن است خواب‌شان غیر معمول به نظر برسند. حتی ممکن است از خوردن میان وعده‌های مورد علاقه‌ی خود نیز امتناع ورزند.
•    در کودکان بزرگتر، درد مشابه بزرگترهاست و از ناف شروع می‌شود و به سمت ربع پایین سمت راست شکم حرکت می‌کند. اگر کودک دراز بکشد، درد بهتر نمی‌شود، اما اگر کودک حرکت کند ممکن است بدتر شود.
•    اگر آپاندیس در کودک ترکیده باشد، تب شدید مشاهده می‌شود.

آیا عمل آپاندیس خطرناک است؟

خیر، معمولا برداشتن آپاندیس، جراحی ساده ای است و عوارض خاصی به دنبال ندارد. اما در برخی موارد و به‌خصوص در کودکان (که سیستم دفاع ایمنی بدن آن‌ها به‌خوبی تکامل نیافته است)، ممکن است محل جراحی آپاندیس دچار عفونت شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سندرم پاهای بی قرار

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.