درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا

درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا

درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا

سلام و درود به دوستان عزيز جستیر، با تشکر از همراهي شما. در اين پست مطالبي در رابطه با “درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا” برای شما گردآوري شده است. ضمن سپاس گزاري از شما اميدوارم که نهايت استفاده را از اين مطالب ببريد.

ضرب دیدگی چیست؟

ضرب دیدگی نوعی از آسیب های استخوانی- عضلانی است که با کشش و یا پارگی الیاف و بافت های عضلانی از جمله رباط ها همراه می می باشد. ضرب دیدگی های عضلات به طور معمول یا یکدیگر اتفاق می افتند، چرا که اگر عضلات بیش از حد اصلی و عادی خود کشیده شوند و یا متحمل فشار زیادی شوند، دچار انقباض بیش از حد شده و آسیب می بینند. معمولا آسیب از نوع ضرب دیدگی با فعالیت ها و حرکات ورزشی همراه می باشد.

انواع ضرب دیدگی

ضرب دیدگی نواحی مختلف مانند شکستگی ها دارای انواع مختلفی می باشد که بر حسب شدت ضرب دیدگی و میزان آسیب وارد شده به بدن به صورت زیر دسته بندی می شود:

 1. ضرب دیدگی خفیف: زمانی که ضرب دیدگی با کشش چندین بافت از عضله و یا پارگی آن ها همراه باشد، آسیب از نوع خفیف (درجه یک) می باشد. این نوع ضرب دیدگی با اینکه دردناک است اما از توانایی و استحکام عضله نمی کاهد.
 2. ضرب دیدگی با درد (نسبتا شدید): گاهی ضرب دیدگی با آسیب های متوسط بافت های عضلانی همراه بوده و علاوه بر ایجاد درد شدیدتر، موجب ایجاد تورم های خفیف، کبودی و همچنین کاهش توانایی در حرکت عضو آسیب دیده می شود. در این حالت ضرب دیدگی و آسیب از نوع نسبتا شدید و یا متوسط (درجه دو) می باشد.
 3. ضرب دیدگی شدید: این ضرب دیدگی به طور کامل عضله را درگیر کرده و موجب عدم توانایی در حرکت و کاهش دامنه حرکتی یا توقف آن می شود و از نوع آسیب های شدید و از نوع درجه سوم می باشد.

علائم ضرب دیدگی مچ پا

علائم ضرب دیدگی مچ پا
علائم ضرب دیدگی مچ پا

آسیب مچ پا، کشش و پارگی بافت های عضلانی آن با علائم و نشانه هایی همراه می باشد. این علائم و نشانه ها با توجه به میزان آسیب به صورت زیر طبقه بندی می شوند :

علائم و نشانه های ضرب دیدگی نسبتا شدید و یا شدید مچ پا:

 1. کاهش دامنه حرکتی مچ پا
 2. عدم توانایی در حرکت دادن مچ پا و راه رفتن روی پا
 3. تورم و التهاب زانو
 4. دردهای مداوم و شدید در مچ پا
 5. کبود شدن مچ پا
 6. عدم تعادل در ایستادن بر روی پا
بیشتر بخوان بیشتر بدان  روغن مالی کف پا در طب سنتی

علائم و نشانه های ضرب دیدگی خفیف مچ پا:

 1. ایجاد درد های خفیف و متوسط
 2. حساس شدن مچ پا به لمس

علل ضرب دیدگی مچ پا

مچ پا همواره به دلایل مختلفی دچار آسیب و ضرب دیدگی می شود. دلایل ضرب دیدگی مچ پا عبارتند از:

 1. انجام فعالیت های ورزشی نامناسب
 2. ضربه و فشار به هنگام مسابقات ورزشی (فوتبال و ورزش های رزمی و…)
 3. انجام حرکت های سریع و ناگهانی
 4. سوانحی از جمله تصادفات، زمین خوردن، پرش از ارتفاع و فرود های نامناسب، دویدن و …
 5. رقص باله و انجام حرکات چرخشی بر روی انگشتان و مچ پا

درمان خانگی برای ضرب دیدگی مچ پا

درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا
درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا

سرکه

اگر سرکه را با عسل مخلوط کرده و بر محل ضرب خوردگی بمالند موثر است. به خصوص اگر این ضرب خوردگی در ناحیه اطراف چشم باشد.

استراحت کردن :

استراحت کردن به بهبودی مچ پا و ایجاد ثبات در ناحیه آسیب دیده کمک می ‎کند .

دم اسب

مصرف جوشانده دم اسب به نسبت یک کیلوگرم گیاه در یک لیتر آب برای کمپرس بر روی ضخم ها یا ضرب خوردگی های اعضاء به کار می رود.

درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا
درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا

دم اسب خاصیت بند آورندهُ خون دارد چه اینکه این خون ریزی داخلی باشد یا خارجی و این خاصیت دم اسب مربوط به وجود سلیس در آن است.این نسخه برای درمان ضرب دیدگی موثر است

مومیایی را در روغن شتر یا کوهان شتر آب کرده به قدر یک قاشق چای خوری از آن را میل نمایید. و روزی 3 مرتبه عضو ضرب خورده را با آن چرب نمایید. این عمل را چندین بار تکرار کنید تا بکلی خوب شود. به شرط اینکه مومیایی، مومیایی اصل هندی یا افغانی یا مومیایی بهبهان باشد نه مومیایی تقلبی.

سیر یک درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا

برای درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا از سیر نیز می‌توانید استفاده کنید. سیر به سرعت علائم پیچ خوردگی مچ پا را از بین می‌برد و به خاطر خواص ضد التهابی به کاهش درد و التهاب ناشی از آسیب کمک می‌کند؛ همچنین خواص درمانی آن و توانایی آن برای افزایش قدرت و انرژی بدن، به روند بهبودی سرعت می‌بخشد.

• یک قاشق غذاخوری آب سیر و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل گرم را مخلوط کنید. به آرامی این محلول را روی منطقه آسیب دیده بمالید، اجازه دهید تا برای نیم ساعت روی محل آسیب دیده بماند و سپس منطقه را با آب گرم بشویید. 4-3 روز بعد از پیچ خوردگی مچ پا از این درمان خانگی استفاده کنید تا به زودی درمان شوید.
• همچنین برای درمان گیاهی پیچ خوردگی مچ پا می‌توانید از مخلوط یک قاشق چای خوری روغن سیر و یک قاشق چای خوری روغن بادام استفاده کنید. 3-2 بار در روز منطقه آسیب دیده را با این مخلوط ماساژ دهید. این کار را تا زمان بهبودی کامل درد پایتان تکرار کنید. این درمان خانگی برای درمان آرتریت و روماتیسم نیز استفاده می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان اسهال

باندپیچی مچ پا

برای جلوگیری از متورم شدن پا بهترین درمان خانگی ، باندپیچی مچ پا است. باندپیچی به کنترل درد کمک کرده و مانع آسیب بیشتر می‌شود. برای باندپیچی پا می‌توانید از باند کشی یا الاستیک و باندهای آماده استفاده کنید.

درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا
درمان خانگی ضرب دیدگی مچ پا

• از داروخانه باند کشی یا الاستیک خریداری کنید.
• در هنگام بستن باند ، باید باند را با یک انگشت روی مچ پای خود نگه دارید و سپس باند را کشیده و روی مچ پای خود ببندید. البته نباید آن قدر باند را بکشید که جریان خون را محدود کند.
• برای درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا باید باند را در طول روز روی پای خود بپیچید تا تورم آن کم شود. هنگام خواب می‌توانید باند را باز کنید.

پیاده روی :

با کاهش تورم ، پیاده روی می‎ تواند به بهبودی مچ پا آسیب دیده کمک کند و پس از بهبودی مچ پا به تدریج تا مسافت های طولانی تری پیاده روی کنید . با این وجود دقت کنید که از متمرکز کردن وزن بدن خود بر روی پاهای آسیب دیده خودداری کنید.

درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا با زردچوبه

این ادویه خواص ضد التهابی عالی داشته و یک مسکن عالی برای پیچ خوردگی مچ پا است. زردچوبه یک ضد اسپاسم عالی است که از اسپاسم عضلات، بافت‌ها و مفاصل جلوگیری کرده و تورم و درد را کاهش می‌دهد.

• دو قاشق غذاخوری پودر زردچوبه، یک قاشق غذاخوری آب لیمو و کمی آب گرم را مخلوط کنید و برای درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا این خمیر را روی مچ پا قرار داده و مچ پایتان را با باند ببندید. تا یک هفته بعد از پیچ خوردن مچ پا هر 10 ساعت این خمیر را عوض کنید.
• برای تسکین درد می‌توانید مقادیر مساوی از پودر زردچوبه و پودر سنگ آهک و آب را مخلوط کنید تا این خمیر به درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا کمک کند. از این خمیر تا 3-2 روز بعد از پیچ خوردن مچ پا هر شب، قبل از رفتن به رختخواب همراه با باند روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید و سپس این خمیر را صبح روز بعد باز کنید.
• در صورت درد شدید، یک لیوان قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به لیوان شیر گرم اضافه کنید. این را دو بار در هفته بخورید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راههای درمان سرخ شدن صورت از خجالت

پیاده روی :

با کاهش تورم ، پیاده روی می‎ تواند به بهبودی مچ پا آسیب دیده کمک کند و پس از بهبودی مچ پا به تدریج تا مسافت های طولانی تری پیاده روی کنید . با این وجود دقت کنید که از متمرکز کردن وزن بدن خود بر روی پاهای آسیب دیده خودداری کنید.

پیاز در درمان خانگی پیچ خوردگی مچ پا

پیاز به خاطر خواص ضد التهابی برای درمان گرفتگی مفصلی، انگشتان دست و پا، آرتریت و روماتیسم استفاده می‌شود. پیاز می‌تواند به کاهش درد، تورم و التهاب پیچ خوردگی مچ پا کمک کند.

• یک پیاز بزرگ را به قطعات کوچک ریز ریز کنید، آن را با کمی نمک مخلوط کرده و این مخلوط را داخل دستمالی پیچیده و با یک باند بر مچ پایتان ببندید. هر 8-7 ساعت باند و مخلوط پیاز را تعویض کنید. تکرار این درمان خانگی به کاهش علائم، کمک می‌کند.

مومیا

اگر مومیا و قوت قیرو زفمت را با هم مخلوط کنند و بر محل ضرب خوردگی و جایی که ضرب خوردگی حاصل از افتادن به زمین باشد موثر است.

پامچال

آن را جهت ضرب خوردگی اعضاء در استعمال خارجی توصیه می کنند برای این کار کمپرس 5 درصد عصاره روان آن را درآب جوش و با جوشاندهُ 100 گرم ریشه گیاه در یک لیتر آب به طوریکه در محلول پس از جوشاندن به یک سوم تقلیل یابد. بر روی عضو اثر داده شود. سریعاً موجب بهبود ضرب خوردگی می شود.

ریشه پامچال

برای درمان ورم و کوفتگی که در اثر ضربه به ظهور می رسد و همچنین دفع خون مردگی حاصل از ضرب خوردگی کمپرس جوشانده ریشه پامچال درمان کننده موثر است.

برای این کار بایستی یکصد گرم از ریشه تازه پامچال را در یک لیتر آب بجوشانید تا حدود یک سوم حجم آب به جوش برود و کم شود. بعد آن را صاف کنید و با آن محل ضرب دیده را کمپرس کنید.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سلامتی بزرگترین دارایی انسان است برای سلامتی خودتان و عزیزانتان جستیر را سرچ کرده و جدیدترین مطالب ما را به صورت رایگان بخوانید.
درمان خلط گلو x بخوانید...
به بالای صفحه بردن