درمان سنگ کلیه

سلامی گرم به شما همراهان عزیز

به سایت جستیر خوش امدید

ما همه ی اطلاعات مربوط به درمان سنگ کلیه را در اختیارتان میگذاریم

درمان سنگ کلیه بزرگ

درمان سنگ کلیه بزرگ
درمان سنگ کلیه بزرگ

علل و انواع سنگ کلیه

سنگ‌های کلسیم

سنگ‌های کلسیم رایج‌ترین نوع سنگ کلیه هستند. این سنگ‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که کلسیم زیادی در ادرار وجود داشته باشد. مقادیر زیاد کلسیم می‌تواند به دلیل عواملی مانند موارد زیر باشد:

سنگ‌های کلسیم معمولاً یا بزرگ یا صاف هستند، یا تیز و خشن.

سنگ‌های استرووایت 

سنگ‌های استرووایت اغلب در اثر عفونت ایجاد می‌شوند و بیشتر آن‌ها بعد از عفونت ادراری (UTI) که مدت طولانی طول کشیده است رخ می‌دهند. سنگ‌های استروویت در زنان بیشتر از آقایان است.

سنگ‌های اسید اوریک 

سنگ‌های اسید اوریک غالباً زمانی تشکیل می‌شوند که مقدار زیادی اسید در ادرار وجود داشته باشد. سنگ‌های اسید اوریک ممکن است ناشی از موارد زیر باشند:

سنگ‌های سیستین 

سنگ‌های سیستن نادرترین نوع سنگ کلیه هستند. این سنگ‌ها در اثر بیماری ارثی به نام سیستینوری ایجاد می‌شوند که بر میزان اسیدی که به ادرار شما منتقل می‌شود تأثیر می‌گذارد.

علائم  سنگ کلیه 

اگر سنگ کلیه شما بسیار کوچک است، بعید به نظر می‌رسد علائم زیادی را ایجاد کند. حتی ممکن است متوجه آن نشوید و هنگام ادرار کردن بدون درد دفع شود. این نوع سنگ کلیه به دلیل اینکه علائمی ایجاد نمی‌کند، سنگ کلیه خاموش نامیده می‌شود.

علائم سنگ کلیه معمولا زمانی ایجاد می‌شود که:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم دیابت نوع 2

علائم رایج سنگ کلیه شامل موارد زیر است:

تشخیص سنگ کلیه 

گاهی اوقات هنگام آزمایش برای تشخیص سایر بیماری‌ها، سنگ کلیه به طور اتفاقی یافت می‌شود. همچنین آزمایش‌های خاصی برای بررسی سنگ کلیه وجود دارد. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است:

کشف و تشخیص نوع سنگ به تصمیم گیری در مورد درمان کمک می‌کند. آزمایش ادرار و خون می‌تواند به یافتن علت آن کمک کند.

تحلیل سنگ بسیار مفید است. اگر سنگی از بدن شما خارج شد، آن را برداشته و به پزشک خود نشان دهید.

راه­های دفع  سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه به عوامل مختلفی بستگی دارد که هرکدام در هر بیمار خاص و منحصر به فرد است، مثل:

درمان پزشکی 

بیشتر سنگ‌های کلیه نیازی به درمان تهاجمی ندارند. در بیمارانی که سنگ مجرای ادراری آن‌ها تازه تشخیص داده شده و اندازه آن کم‌تر از 10 میلی‌متر است و علائم آن کنترل شده است، مشاهده و ارزیابی دوره‌ای گزینه‌ای برای درمان اولیه است. بیمارانی که می‌خواهند سنگ به طور طبیعی و خود به خود دفع شود باید بتوانند درد، تب، عفونت و عملکرد مناسب کلیه خود را به خوبی کنترل کنند.

تسکین دهنده درد

برای تسکین درد ناشی از عبور سنگ، پزشک شما ممکن است داروهای تسکین دهنده درد مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin) ، استامینوفن (Tylenol) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) را برای شما تجویز کند. در بعضی موارد نیز ممکن است به داروی قوی‌تری مانند ویکودین یا پرکوکت نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان آب آوردن زانو

درمان دارویی دفع سنگ

پزشک ممکن است برای کمک به دفع سنگ کلیه دارویی را برای شما تجویز کند. این دارو که به عنوان مسدود کننده آلفا شناخته می‌شود، عضلات موجود در مجرای ادرار شما را شل کرده و به شما کمک می‌کند تا سنگ کلیه را سریع‌تر و با درد کمتری دفع کنید. این امر به ویژه در مورد سنگ‌هایی که در حالب نزدیک مثانه قرار دارند، مفید است.

درمان جراحی 

سنگ‌هایی که به دلیل اندازه، محل قرارگیری یا علائم / نشانه‌های بیمار نمی‌توانند با درمان‌های محافظه کارانه دفع شوند، یا سنگ‌هایی که نمی‌توانند خود به خود از بین بروند، باید با عمل جراحی درمان شوند. روشی که پزشک ممکن است توصیه کند بر اساس اندازه، محل قرارگیری و ترکیب سنگ انتخاب شده است. تمام روش‌های جراحی سنگ کلیه کم تهاجمی هستند، به این معنی که هیچ کدام نیاز به برش قابل توجهی ندارند.

سنگ شکنی برون اندامی(ESWL)  

سنگ شکنی برون اندامی از انرژی صوتی برای ایجاد امواج شوک استفاده می‌کند تا سنگ‌ها به قطعات کوچکتر تکه تکه شده از مجرای ادراری عبور کند. این روش زمانی استفاده می‌شود که سنگ‌ها از طریق اشعه ایکس ساده قابل رویت باشند. از اشعه ایکس به طور متناوب برای تعیین محل سنگ استفاده می‌شود. سنگ شکنی برون اندامی اغلب برای سنگ‌های موجود در کلیه یا در مجرای ادرار استفاده می‌شود. این عمل 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و می‌تواند باعث درد ملایمی شود، بنابراین از یک بیهوشی سبک / آرام بخش استفاده می‌کنند تا در طی عمل احساس راحتی کنید و حرکات شما در طی عمل محدود شود. این امر باعث بهینه سازی کارایی لیتوتریپسی می‌شود.

ESWL می‌تواند باعث ایجاد خون در ادرار، کبودی در پشت یا شکم، خونریزی در اطراف کلیه و سایر اندام‌های مجاور و ناراحتی در هنگام عبور قطعات سنگ در مجاری ادراری شود. جراح شما ممکن است در طول عمل استنت را در مجرای ادرار قرار دهد تا به تسهیل در عبور قطعات سنگی کمک کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ماژور چیست

یورتروسکوپی 

این روش شامل عبور یک تلسکوپ فیبر نوری مجهز به دوربین از طریق مجرای ادرار و مثانه به حالب شما است. پس از مشخص شدن محل قرارگیری سنگ، ابزار جراحی می‌تواند سنگ را به دام بیندازد. همچنین از فیبر لیزری برای شکستن سنگ به قطعات کوچک استفاده می‌شود که این قطعات یا توسط جراح برداشته می‌شوند و یا از طریق ادرار دفع می‌َشوند. جراح ممکن است در طول عمل استنت را در مجرای ادرار قرار دهد تا به تسهیل عبور قطعات سنگی برای تسکین ورم و تقویت بهبودی کمک کند. در این روش ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید. این روش برای از بین بردن سنگ در مجرای تحتانی نزدیک مثانه یا سنگ‌هایی که با روش ESWL درمان نمی‌شوند، موثر است.

نفرولیتوتومی جلدی 

این عمل جراحی ممکن است توسط پزشک شما برای از بین بردن سنگ‌های بسیار بزرگ در کلیه توصیه شود. این سنگ‌ها برای درمان با روش سنگ شکنی برون اندامی یا حالبوسکوپی بسیار بزرگ هستند. روش نفرولیتوتومی برای از بین بردن یک سنگ کلیه بزرگ از طریق یک برش کوچک (یک اینچ) در پشت شما با استفاده از یک تلسکوپ فیبر نوری مجهز به دوربین انجام می‌شود. این روش شامل بیهوشی عمومی است و برای بهبودی یک یا دو روز به بستری شدن در بیمارستان نیاز خواهید داشت.

درمان اضطراری 

در بیماران مبتلا به سنگ انسدادی که علائم عفونت با تب، لرز، خستگی و یا آسیب‌دیدگی کلیه را نشان می‌دهند، رفع فشار فوری از روی کلیه با تخلیه از راه پوست یا استنت مجرای ادراری همراه با درمان مناسب با آنتی‌بیوتیک مورد نیاز است. این کار به انسداد کلیه و درمان عفونت زمینه‌ای کمک می‌کند. درمان قطعی سنگ کلیه تا زمانی که عفونت برطرف شود باید به تأخیر بیفتد. علائم دیگر برای درمان اضطراری شامل انسداد دو طرفه کلیه با آسیب کلیه و انسداد یک طرفه با آسیب حاد کلیه در بیماران تک کلیه‌ای است.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.