درمان کبد چرب

با سلام خدمت بازديدکنندگان سايت جستیرعزيز، در اين پست سعی داريم به بررسي درمان کبد چرب  ادامه مطلب در اختيار شما کاربران عزيز قرار دهيم از همراهي شما سپاسگزاريم.

درمان کبد چرب چیست

کبد چرب یا جگر چرب (به انگلیسی: fatty liver) در پزشکی حالتی برگشت‌پذیر از تجمع واکوئول‌های چربی در سلول‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص می‌شود.

این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می‌کنند ایجاد شود، ولی در ایران این بیماری علل دیگر دارد و «کبد چرب غیرالکلی» نامیده می‌شود. فرم غیرالکلی این بیماری در تعدادی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی و سوء تغذیه رخ می‌دهد.

وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده‌است. این بیماری نشانهٔ خاصی ندارد اما بعد از رعایت نکردن و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه شود. رسوب چربی در کبد را کبد چرب می‌نامند. مصرف الکل می‌تواند باعث این بیماری شود.

منبع: ویکی پدیا

درمان کبد چرب طب سنتی

در حالی که نوشیدن زیاد الکل می تواند منجر به کبد چرب شود، در بسیاری موارد نقشی ندارد. تعدادی از بیماریهای کبد چرب در رده وسیعی از بیماری کبد چرب گرید 1 قرار دارند که شایعترین بیماری کبد در بزرگسالان و کودکان در کشورهای غربی است.

کبد چرب گرید 1 مرحله اولیه و برگشت پذیر بیماری کبد است. متأسفانه ، غالباً تشخیص داده نمی شود. با گذشت زمان، کبد چرب گرید 1 ممکن است منجر به یک بیماری جدی تر کبد شود که به عنوان استئاتوهپاتیت غیر الکلی یا NASH شناخته می شود.

درمان کبد چرب با خاکشیر

درمان کبد چرب با خاکشیر
درمان کبد چرب با خاکشیر

خاکشیر یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان و پاکسازی کبد چرب است، برای این منظور بایستی خاکشیر را با ترنجبین مخلوط کنید. ترکیب خاکشیر با ترنجبین به خصوص در درمان سودا و بلغم تأثیر به سزایی دارد. هم چنین این ترکیب، بهترین نرم کننده مزاج های خشک (صفرا و سودا) می‌باشد. یعنی رطوبت دهنده به بدن هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  میخچه دست

همچنین خاکشیر با آب پنیر (ماء الجبن)، دارویی ضد سودا و ضد صفرا است و مفتح قوی کبد به خصوص بازکننده مسیرهای کبدی به خصوص سودا می باشد.استفاده از انواع بذرهای ملین مانند خاکشیر، اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان، تخم شربتی، بالنگو، شیر خشت و ترنجبین نیز برای پاکسازی سموم کبدی مفید است.

کبد چرب الکلی

کبد چرب الکلی که در اثر مصرف بیش از حد الکل یا مواردی مانند کلسترول خون بالا، فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع 2، هپاتیت ویروسی و … ایجاد می شود، یکی از شایع ترین بیماری ها بین افراد است. این بیماری نسبت به کبد چرب غیرالکلی، پیشرفت سریع تری دارد و فردی که به آن مبتلا است، احتمال ایجاد سیروز و نارسایی کبدی در او بیشتر است.

خطرناک بودن بیش از حد این بیماری، درمان و پیشگیری از آن را به امری واجب برای مبتلایان تبدیل می کند. درمان کبد چرب، امروزه به یکی از مهمترین مسائل پزشکی تبدیل شده است و دلیل آن هم، این است که این بیماری به طور ناگهانی و بدون هیچ علامتی شروع می شود و زمانی که به پیشرفت کافی در داخل و سطح کبد رسید، علائم خود را نمایان می کند.

درمان کبد چرب گرید 1

کبد چرب گرید 1 یکی از ساده‌ترین و در عین حال شایع‌ترین انواع بیماری کبد چرب شناخته شده است. درمان کبد چرب گرید 1 ملزم تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی می‌باشد. برای آنکه از شر این بیماری خلاص شوید، هرچه سریع‌تر باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید.

امروزه کبد چرب گرید 1 به عنوان یک بیماری بسیار شایع مطرح شده است. تقریبا از میان هر 3 نفر یک نفر مبتلا به این بیماری می‌باشد. علت اصلی ابتلا به کبد چرب رژیم غذایی ناسالم و پرچرب به شمار می‌رود. و تجمع غیرعادی چربی در کبد باعث ابتلا به این بیماری می‌گردد. درمان کبد چرب گرید 1 ملزم تغییر رژیم غذایی است. چه بسا فرد باید همراه با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی خود ورزش را در روتین زندگی خود بگنجاند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علت تلخی ته گلو

از مصرف این غذاها پرهیز کنید.

درمان کبد چرب گرید 1 ملزوم به اجتناب از مصرف برخی غذاهای ذیل می‌باشد:

1- غذاهای سرخ شده در روغن فراوان – این غذاها از چربی و کالری وافری برخوردار می‌باشند که نهایتا منجر به افزایش توده چربی در کبدتان می‌شوند.
2- گوشت قرمز – مصرف گوشت‌های گاو و پرچرب که چربی‌شان مستقیما در کبد انباشته می‌شود.
3- نمک – مصرف روزانه بیش از 1500 میلی‌گرم نمک می‌تواند باعث انباشت آب در بافت‌های بدن شود. این یکی از علل اصلی ابتلا به کبد چرب به شمار می‌رود.
4- نوشیدنی‌های گازدار و غذاهای فرآوری شده

درمان کبد چرب
درمان کبد چرب

درمان کبد چرب گرید 2

وقتی صحبت از کبد چرب گرید 2 می شود اولین سوالی که به ذهن شما خطور میکند چیست؟ این که آیا کبد چرب گرید 2 قابل درمان است؟ در پاسخ می توانیم بگوییم بله، راه هایی برای درمان کبد چرب گرید 2 وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم نمود.

حال باید بدانیم اصلا کبد چرب گرید 2 چیست، چگونه علایمی دارد و درمان کبد چرب گرید 2 به چه صورت است. کبد را می توانیم یکی از مهمترین اعضای بدن انسان به شمار آوریم که بیماری های آن در چهار گرید دسته بندی میشود و لازم است بدانید درمان کبد چرب برای هرکدام از این دسته ها روش خاص خود را دارد. وظیفه ی کبد معمولا سم زدایی از خون می باشد. اولین محلی که خون پس از عبور از مسیر گوارش وارد آن می شود کبد است. کبد نیز همچون دیگر اعضای بدن دچار بیماری و مشکل می شود. آن هم به دلیل نداشتن رژیم غذایی مناسب و همچنین برنامه ی غذایی نامناسب است. یکی از شایع ترین بیماری هایی که کبد بدان مبتلا می شود، بیماری کبد چرب گرید 2 است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راه های طبیعی برای کاهش اسید اوریک بالا

درمان کبد چرب گرید ۳

کبد چرب یکی از بیماری های رایج در سال های اخیر است که گرید های متفاوتی دارد و درمان کبد چرب در گرید های مختلف راه های متفاوتی را دارد . کبد چرب گرید سه نوعی از این بیماری است که مقدار زیادی چربی در کبد جمع شده و بعد به مرور این چربی در کل بدن پخش می شود. وقتی بیماری کبد چرب گرید سه به این مرحله برسد کبد دچار التهاب شده و امکان گردش خون در آن ضعیف می شود. در این حالت قسمت های دیگر بدن به کمک جگر آمده تا گردش خون در آن به حالت طبیعی برگردد با این وجو در این شرایط حتی کبد برای پاسخ دادن به این کمک ضعیف و ناتوان است.

بیماری کبد چرب
بیماری کبد چرب

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستیر سپاس گزاريم.

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.