دلیل درد قفسه سینه

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي دلیل درد قفسه سینه اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

درد قفسه سینه چیست

درد قفسه سینه یا chest pain و یا درد قفسه صدری به اشکال مختلف از یک ضربه تیز گرفته تا یک درد کسل کننده، ظاهر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

گاهی اوقات درد قفسه سینه باعث احساس خرد شدن یا سوزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. در موارد خاص، درد تا بالای گردن، به فک کشیده شود و سپس در پشت یا پایین یک یا هر دو بازوی ظاهر می شود.

سیاری از مشکلات مختلف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث این درد شود. بیشترین علل خطرناک آن شامل بیماری های قلب یا ریه‌ می باشد.

درد قفسه سینه همیشه علامت یک بیماری قلبی یا سکته قلبی نیست. گاهی این دردها به خاطر آسیب های ریوی، مشکلات معده و یا ناشی از مشکلات دیگر اعضای بدن هستند.  اما به طور کلی با احتیاط باشید و به یک پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

علائم درد قفسه سینه چیست؟

  • مزه ترش دهان یا احساس بازگشت مجدد غذا به دهان
  • درد قفسه سینه ناشی از معده (به دلیل التهاب جداره معده)
  • اشکال در بلع
  • دردی که با تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می شود
  • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه شدیدتر می شود
  • حساسیت به تماس با قفسه سینه
  • درد مداوم
  • درد زیر سینه چپ

علائم کلاسیک سوزش سر دل – احساس درد دردناک و سوزش پشت سینه – می توانند به علت مشکلات قلبی یا معده ای ایجاد شوند.

دلیل درد قفسه سینه: مشکلات قلبی

برخی مواردی که می‌تواند به درد قفسه سینه منجر شود عبارت‌اند از:

بیماری عروق کرونری یا CAD.

انسداد عروق خونی قلب که خون و اکسیژن رسانی به عضله قلب را کاهش می‌دهد. این می‌تواند به دردی منجر شود که به آنژین صدری شناخته می‌شود. این درد یکی از علائم بیماری قلبی است اما معمولاً به آسیب دائمی به قلب منجر نمی‌شود. اگرچه نشانه این است که در مقطعی از آینده دچار حمله قلبی خواهید شد. درد قفسه سینه ممکن است به بازو، شانه، فک و یا پشت نیز شیوع پیدا کند. همچنین ممکن است مانند فشار احساس شود. آنژین صدری ممکن است بر اثر فعالیت جسمانی، هیجان یا پریشانی احساسی برانگیخته شود و با استراحت رفع می‌شود.

 

سکته قلبی یا آنفارکتوس میوکارد

کاهش خون رسانی از طریق عروق خونی می‌تواند به مرگ عضلات قلب منجر شود. اگرچه شبیه به درد قفسه سینه در آنژین صدری است، حمله قلبی معمولاً درد شدیدتر و خرد کننده‌ای است که معمولاً در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه قرار دارد و با استراحت تسکین نمی‌یابد. عرق کردن، حالت تهوع، تنگی نفس یا ضعف شدید ممکن است همراه با این درد رخ دهند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان آب آوردن زانو

 

میوکاردیت

علاوه بر درد قفسه سینه، التهاب عضله قلب ممکن است باعث تب، خستگی، ضربان سریع قلب و مشکل تنفسی شود. اگرچه هیچ انسدادی وجود ندارد، اما علائم میوکاردیت می‌تواند شبیه به سکته قلبی باشد.

 

پریکاردیت

این عارضه التهاب یا عفونت کیسه اطراف قلب است. درد آن می‌تواند شبیه به درد آنژین صدری باشد. با این حال، اغلب باعث درد شدید، پایدار در امتداد عضله گردن و شانه می‌شود. گاهی اوقات هنگام نفس کشیدن، بلع غذا یا دراز کشیدن از پشت، بدتر می‌شود.

 

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

 این بیماری ژنتیکی باعث می‌شود که عضله قلب به‌طور غیرطبیعی ضخیم شود. بعضی اوقات این مسئله منجر به بروز مشکل در جریان خون از قلب می‌شود. درد قفسه سینه و تنگی نفس اغلب با ورزش اتفاق می‌افتد. با گذشت زمان، ضعف قلب ممکن است رخ دهد که عضله قلب بسیار ضخیم شود. این باعث می‌شود قلب برای پمپاژ خون سخت‌تر فعالیت کند. در کنار درد قفسه سینه، این نوع کاردیومیوپاتی ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، غش و سایر علائم شود.

 

پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال وضعیتی است که در آن دریچه‌ای در قلب نتواند به‌درستی بسته شود. انواع مختلفی از علائم با پرولاپس دریچه میترال همراه است، از جمله درد قفسه سینه، تپش قلب و سرگیجه، اگرچه همچنین می‌تواند علائمی نداشته باشد، به‌خصوص اگر پرولاپس خفیف باشد.

دلیل درد قفسه سینه: مشکلات ریه

مشکلات ریوی می‌تواند انواع مختلفی از درد قفسه سینه ایجاد کند. این‌ها دلایل عمده درد قفسه سینه است:

پلوریت

همچنین به‌عنوان پلوری شناخته می‌شود، این بیماری التهاب یا سوزش آستر ریه‌ها و قفسه سینه است. به‌احتمال زیاد هنگام نفس کشیدن، سرفه یا عطسه احساس درد شدید خواهید کرد. شایع‌ترین علل درد پلورتیک قفسه سینه عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی، آمبولی ریوی و پنوموتوراکس است. سایر علل کمتر شایع شامل آرتریت روماتوئید، لوپوس و سرطان است.

 

ذات‌الریه یا آبسه ریه

این عفونت‌های ریوی می‌تواند باعث پلوریت و انواع دیگر درد قفسه سینه مانند درد عمیق تیر کشیدن در قفسه سینه شود. ذات‌الریه غالباً به‌طور ناگهانی بروز می‌کند و باعث تب، لرز، سرفه و سرفه خلط دار از مجاری تنفسی می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گلودرد استرپتوکوکی

 

آمبولی ریوی

هنگامی که یک لخته خون از جریان خون عبور می‌کند و در ریه‌ها قرار می‌گیرد، این می‌تواند باعث پلوریت حاد، مشکل در تنفس و ضربان قلب سریع شود. همچنین ممکن است باعث تب و شوک شود. آمبولی ریه به‌احتمال زیاد بر اثر ترومبوز ورید عمقی و یا پس از بی‌حرکتی برای چند روز بعد از عمل جراحی و یا به‌عنوان یک عارضه از سرطان است.

 

پنوموتوراکس

پنوموتوراكس كه غالباً در اثر آسيب به قفسه سينه یا پاره شدن حفره‌های هوایی کوچک و بزرگ در بافت ریه به وجود می‌آید، هوا را در حفره قفسه سينه آزاد می‌کند. همچنین می‌تواند باعث درد شود که در موارد شدید می‌تواند به افت فشار خون شدید و مرگ منتهی شود.

 

فشار خون ریوی

باوجود درد در قفسه سینه که شبیه به آنژین صدری است، فشار خون غیرطبیعی بالا در شریان‌های ریه باعث می‌شود سمت راست قلب خیلی شدید فعالیت کند.

آسم

باعث تنگی نفس، خس‌خس، سرفه و گاهی اوقات درد قفسه سینه می‌شود. آسم یک بیماری التهابی مجرای تنفسی است.

 

دلیل درد قفسه سینه: مشکلات دستگاه گوارش

مشکلات دستگاه گوارش همچنین می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود و شامل موارد زیر است:

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

دلیل درد قفسه سینه
دلیل درد قفسه سینه

همچنین به‌عنوان رفلاکس اسید شناخته می‌شود، هنگامی که محتویات معده به داخل گلو برگردد، GERD رخ می‌دهد. این عارضه ممکن است باعث طعم ترشی در دهان و احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو، معروف به سوزش سر دل شود. عواملی که ممکن است باعث رفلاکس اسید شوند شامل چاقی، سیگار کشیدن، بارداری و غذاهای پر ادویه یا چرب است. درد قلب و سوزش از ریفلاکس اسید تا حدی شبیه به هم می‌باشند زیرا قلب و مری نزدیک به یکدیگر قرار گرفته‌اند و یک شبکه عصبی مشترک دارند.

 

اختلالات انقباض مری

انقباضات عضلانی ناخودآگاه (اسپاسم) و انقباضات با فشار بالا از مشکلات در مری است که می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود.

 

التهاب مری یا ازوفاژیت

این بیماری می‌تواند از عوارض GERD یا همان رفلاکس است و ممکن است بعد از رادیوتراپی ایجاد شود.

 

پارگی یا سوراخ شدن مری

درد ناگهانی و شدید قفسه سینه در پی استفراغ یا بلع اجسام تیز ممکن است نشانه پارگی در مری باشد. همچنین بلع ناخودآگاه یا عامدانه مواد شیمیایی مثل قلیا و اسید از علل درد شدید در مری و سوختگی و سوراخ شدن مری است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عمل جراحی هموروئید

 

زخم معده

یک ناراحتی مبهم مکرر می‌تواند ناشی از وجود زخم‌های دردناک در پوشش معده و یا قسمت اول روده کوچک شود. بیشتر در افرادی که سیگار می‌کشند، الکل زیادی می‌نوشند و یا کسانی که از داروهای مسکن استفاده می‌کنند مانند آسپرین یا NSAID استفاده می‌کنند، درد هنگام غذا خوردن یا مصرف آنتی‌اسیدها بهتر می‌شود.

 

فتق هیاتال

این مشکل شایع هنگامی رخ می‌دهد که قسمت فوقانی معده پس از خوردن غذا به قسمت تحتانی قفسه سینه فرو رود. این عارضه اغلب باعث علائم ریفلاکس از جمله سوزش سر دل یا درد قفسه سینه می‌شود و با دراز کشیدن، درد بیشتر می‌شود.

 

پانکراتیت

ممکن است در صورت داشتن درد در قفسه سینه تحتانی که در هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود و هنگام خم شدن به جلو بهتر می‌شود، پانکراتیت داشته باشید.

 

مشکلات کیسه صفرا

آیا بعد از خوردن یک وعده غذایی چرب، در ناحیه پایین راست قفسه سینه یا سمت راست بالای شکم خود احساس سیری و درد دارید؟ در این صورت ممکن است درد قفسه سینه شما به دلیل مشکل کیسه صفرا باشد.

 

دلیل درد قفسه سینه: مشکلات استخوانی، عضلانی یا عصبی

گاهی اوقات درد اسکلتی قفسه سینه ممکن است در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی در ناحیه قفسه سینه در اثر سقوط یا تصادف باشد. ویروس‌ها همچنین می‌توانند باعث ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه شوند. سایر دلایل درد قفسه سینه شامل موارد زیر است:

 

مشکلات دنده‌ها

درد ناشی از شکستگی دنده ممکن است با تنفس عمیق یا سرفه بدتر شود. این درد اغلب محدود به یک منطقه است و ممکن است هنگام فشار بر روی آن احساس درد کنید. ناحیه‌ای که دنده‌ها به استخوان سینه می‌پیوندند نیز ممکن است ملتهب شوند.

 

کشیدگی عضلانی

حتی سرفه سخت می‌تواند به عضلات و تاندون‌ها بین دنده‌ها آسیب وارد کند یا آن را تحریک کند و باعث درد قفسه سینه شود. این درد تمایل به تداوم دارد و با فعالیت بدتر می‌شود.

 

زونا

ناشی از ویروس واریسلا زوستر، زونا ممکن است چند روز قبل از ظاهر شدن جوش‌ها، یک درد شدید مانند بانداژ ایجاد کند.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.