راههای مدیریت زمان

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي راههای مدیریت زمان اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

راههای مدیریت زمان در کنکور

مدیریت زمان از مهم ترین کارهایی است که هر داوطلب کنکور سراسری باید ابتدا در طول سال و در جلسه آزمون های آزمایشی تمرین کند و در نهایت در جلسه کنکور سراسری به خوبی زمان خود را مدیریت کند و سوالی نباشد که در اثر کمبود وقت موفق به پاسخ گویی آن نشده باشد. در این زمینه نکات و تکنیک هایی را مطرح می کنیم تا به کمک آن ها به راحتی زمان خودتان را مدیریت کنید.

تکنیک های مدیریت زمان در کنکور

1. ابتدا سوالات آسان را پاسخ دهید

همه سوالات کنکور از امتیاز برابر برخوردارند و داوطلبان با پاسخگویی به سوالات سخت، متوسط و آسان امتیاز برابر کسب می کنند. پس بهتر است که به پاسخگویی سوالات سخت پافشاری نکنید و به سوالاتی که بلدید پاسخ دهید. بهتر است بین سوالاتی که به هیچ عنوان قادر به پاسخگویی آن ها نیستید و سوالاتی که وقت گیر هستند، تمایز قائل شوید تا در صورتی که وقت اضافه آوردید، سراغ سوالاتی که وقتگیر بودند بروید. حتما در این باره علامت هایی را مشخص کنید. چون اگر که این سوالات قابل شناسایی شوند بهتر است. برای سوالاتی که اصلا بلد نیستید از علامت ضربدر و برای سوالاتی که نیاز به زمان بیشتری برای پاسخگویی به آن ها دارید، علامت مثبت یا دایره را به کار ببرید تا در انتهای آزمون به این سوالات رجوع کنید.

داوطلبان بهتر است برای هر درس برنامه ریزی کنند و با توجه به این موضوع که به چه درصدی از هر درس نیاز دارند، تعداد سوالاتی که باید جواب دهند را مشخص کنند. در این صورت می توانند زمان خود را بهتر مدیریت کنند.

2. پاسخگویی هدفمند داشته باشید

کسب درصد متعادل در همه درس ها، عامل مؤثری در افزایش نمره تراز و رتبه است. بنابراین هر درس را فقط در زمان پیش بینی شده برای آن باید مورد توجه قرار داد. برای این امر باید در زمان شروع آزمون، زمان شروع هر درس را در ابتدای آن بنویسید تا توجه بیشتری به آن شود. در روز آزمون حتما یک ساعت مچی یا زمان سنج (کرنومتر) برای مدیریت زمان همراه داشته باشید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اصول و معیارهای انتخاب همسر

در صورتی که سوال های ساده یک درس را پاسخ دادید و زمان آن درس هنوز تمام نشده بود، به سوال هایی که کنار آن ها علامت منفی یا ضربدر قرار داده‌اید، بپردازید و اگر زمان به اتمام رسیده بود، آن درس ها را رها کرده و به سوال های درس بعد پاسخ دهید که البته این کار را باید در ابتدای جلسه برای تمامی درس ها انجام داد. همانطور که بارها گفته شده و حتی نفرات برتر به این نکته تاکید دارند که عامل اصلی افزایش تراز و درصد در کنکور ، حل متعادل تمام دروس است.

3. هنگام برخورد با سوالات سخت، روحیه خود را از دست ندهید

گاهی اوقات بعضی از داوطلبان کنکور با پاسخ ندادن به چند تست ، روحیه خود را از دست می دهند. غافل از اینکه اگر سوالی سخت باشد، برای همه داوطلبان سخت است. گاهی اوقات با زدن ۶۰ درصد از سوالات هم همان نتیجه ای را می شود کسب کرد که در سالیان گذشته با درصد های بسیار بالاتر کسب کرده اند. اگر داوطلبان با نزدن چند تست روحیه خود را از دست بدهند، به طور حتم در ماراتن کنکور جایگاهی کسب نخواهند کرد.

داوطلبانی که وقتی نمی توانند از پس حل یک یا حتی چند تست برآیند دچار آشفتگی ذهنی می شوند و کلا روحیه خود را از دست می دهند، افرادی ایده آل گرا هستند و می خواهند به تمام تست های کنکور پاسخ دهند! این در حالی است که برترین نفرات در کنکور که توانسته اند به 100 درصد تست ها پاسخ دهند، بسیار کم بوده اند و تعداد آن ها زیاد نیست.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو pdf

4. از تکنیک وقت اضافه استفاده کنید

براساس تکنیک اول، قرار شد ابتدا سوالات آسان هر درس را پاسخ دهید. از طرفی در تکنیک وقت اضافه ، زمان هر درس را مقداری کمتر از زمان پیشنهادی در دفترچه سوال در نظر بگیرید و سعی کنید سوال های هر درس را در زمانی کوتاه تر از زمان پیشنهادی به اتمام برسانید.

بنابراین یک بار در انتهای آزمون و بار دیگر در انتهای آزمون اختصاصی مقداری زمان اضافه خواهید داشت که به آن وقت اضافه می گوییم. برای مثال، در کنکور سراسری زمان درس های عمومی یعنی ادبیات و عربی و دین و زندگی و زبان، هر کدام بین 17 دقیقه تا 20 دقیقه پیشنهاد شده است.

ما برای این درس ها، زمان نقصانی را پانزده دقیقه پیشنهاد کرده ایم. وقتی شما این زمان ها را رعایت کنید، در پایان درس های عمومی 15 دقیقه وقت اضافی خواهید داشت که می توانید به تشخیص خود صرف استراتژی بازگشت کنید و در زمانی که ذخیره کرده اید به سراغ درس ها و سوال هایی بروید که قبلا علامت گذاری کرده اید و روی سوال های زمان بر و سوال های دشوارتر وقت بگذارید. با خیال آسوده از این که به همه سوال های ساده در تمام درس ها پاسخ داده اید، اکنون به سراغ سوال های دشوارتر و  وقت گیرتر می روید. .

چند نکته برای مدیریت زمان در کنکور

1. ابتدا تمام جواب ها را به دقت بخوانید و سپس جواب درست را علامت بزنید؛ شاید پاسخ صحیح، گزینه چهارم باشد.

2. هیچ گاه سعی نکنید ارتباطی بین پاسخ های صحیح پیدا کنید.

3. آرامش خود را سر جلسه آزمون و کنکور حفظ کنید.

4. سوالات سخت، زمان بر و سوالاتی که پاسخ آن ها را بلد نیستید، با علامت های متفاوت جدا کنید تا در زمان « وقت اضافه » بدانید باید به حل کدام سوال ها بپردازید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم

5. تنها زمانی که اطمینان دارید پاسخی که اول داده اید اشتباه است، آن را تغییر دهید.

راههای مدیریت زمان  پومودورو

فن پومودورو یا تکنیک پومودورو یکی از روش‌های مدیریت زمان، ابداع‌شده توسط فرانچسکو چیریلو است. بر طبق این روش بهترین تکهٔ زمانی برای کار کردن ۲۵ دقیقه است که برابر است با مدت زمان لازم برای درست‌کردن سس پومودورو که یک سس گوجه‌فرنگی سنتی ایتالیایی است. فرد پس از ۲۵ دقیقه کار باید برای مدت کوتاهی مثلاً ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کند.

در این فن، هر بازهٔ زمانی ۲۵ دقیقه‌ای یک پومودورو نامیده می‌شود و پس از هر چهار پومودورو یک استراحت طولانی‌تر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای وجود دارد.

چیریلو که یک نوآور و کارگشا در زمینهٔ فنون بهبود فرایند شناخته می‌شود این فن را در اواخر دههٔ ۱۹۸۰ میلادی به دنبال تحقیقات در زمینهٔ بهبود عادت‌های مطالعهٔ خودش معرفی کرد. مفاهیم به کار رفته در این روش مشابه فنون جعبه‌بندی زمان] و توسعهٔ مکرر و فزاینده در زمینهٔ طراحی نرم‌افزار است. ایدهٔ اصلی این روش این است که استراحت‌های مکرر می‌تواند به چابکی ذهن کمک کند.

ابزارهای روش مدیریت زمان پومودورو

مبدع این تکنیک تنها ابزارهایی ساده را برای این فن در نظر گرفته‌است. تنها یک زمان‌سنج ساده به همراه کاغذ و قلم می‌تواند شما را در این تکنیک یاری کند. اما امروز تعدادی برنامه کابردی موبایل و نسخه آنلاین نیز برای این تکنیک وجود دارد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

منبع : ویکی پدیا ، زومیت

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.