راه های پیشگیری از بارداری

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي راه های پیشگیری از بارداری اطلاعاتي جمع آوري کرده ايم که در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

راه های پیشگیری از بارداری طبیعی

یکی از روش های طبیعی و خانگی برای جلوگیری از حاملگی مصرف گیاهان است.

راه های پیشگیری از بارداری طبیعی
راه های پیشگیری از بارداری طبیعی

جعفری

یکی از گیاهان مهم برای جلوگیری به شمار می آید. زنان جوان می توانند با مصرف دمنوش و چای جعفری به صورت طبیعی از بارداری جلوگیری کنند. مزیت مصرف این دمنوش این است که هیچ گونه عارضه ای ندارد.

پوست ریشه گیاه پنبه:

گیاه پنبه دارای خواص مختلفی برای زنان می باشد. مثلا ریشه های این گیاه با دلیل داشتن اکسی توشین فراوان برای زایمان آسان در بانوان باردار مفید هستند. زنانی که می خواهند جلوی بارداری نا خواسته خود را بگیرند، با مصرف منظم ریشه های گیاه پنبه به صورت چای می توانند به راحتی این کار را انجام دهند. توصیه پزشکان طب سنتی این است که زنان با مصرف منظم روزانه  ۲ لیوان دم کرده پوست ریشه گیاه پنبه جلوی بارداری ناخواسته در بدن خود را خواهند گرفت.

گیاه گلپر:

یکی دیگر از گیاهان بسیار مفید که ضد بارداری است و از گذشته تا کنون برای این کار مصرف می شده است، گیاه گلپر است. گیاه گلپر باعث تحریک رحم زنان و ایجاد انقباضات در رحم می شود و در نتیجه از بارداری جلوگیری به عمل می آورد. پزشکان طب سنتی اعتقاد دارند که زنان دو هفته پیش از مقاربت اگر گیاه گلپر را مصرف کنند جلوی بروز بارداری در آن ها را خواهد گرفت. یکی دیگر از روش های خانگی مطمئن و آسان برای جلوگیری از حاملگی مصرف میوه هایی مانند انجیرخشک، پاپایا و زرد آلوی خشک می باشد. البته باید دقت داشت که مصرف این میوه ها علاوه بر خاصیت ضد باردار بودن، منجر به سقط جنین نیز می شوند. پس خانم هایی که از بارداری خود مطلع می شوند باید مصرف این میوه ها را متوقف کنند.

دانه هویج وحشی:

یک گیاه قدیمی و خیلی قوی برای جلوگیری، دانه هویج وحشی است. مصرف این گیاه به عنوان یک روش خانگی بسیار مطمئن برای جلوگیری  به شمار می آید. برای اثر بخشی بهتر این گیاه بهتر است آن را با مقدار زیادی آب ترکیب و سپس به صورت منظم مصرف کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مشاور مالی

راه های پیشگیری از بارداری بعد از زایمان

روش‌های ایجاد مانع به صورت فیزیکی از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می‌کند. این روش‌ها روی هورمون‌ها تأثیری ندارد، در تولید شیر تداخل ایجاد نمی‌کند و هیچ عوارض جانبی قابل توجهی نیز ندارد. برخلاف بسیاری از روش‌های جلوگیری از بارداری دیگر، به محض اینکه رابطۀ جنسی پس از زایمانتان را شروع کردید، می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید. بنابراین حتی اگر قصد ندارید به مدت طولانی از بارداری مجدد جلوگیری کنید، می‌توانید تا زمان تصمیم قطعی خود از آنها استفاده کنید. برخی از این روش‌ها مثل دیافراگم و کلاهک رحم هنوز در بازار دارویی فعلی ایران موجود نیست، اما به‌طورکلی این روش‌ها شامل موارد زیر است:

کاندوم‌های مردانه:

راه های پیشگیری از بارداری طبیعی
راه های پیشگیری از بارداری طبیعی

کاندوم مردانه یک پوشش نازک لوله‌مانند از جنس لاتکس یا پلی‌یورتان است که روی آلت در حالت نعوظ مردان قرار می‌گیرد و در زمان آمیزش، مایع منی را در خود نگه می‌دارد. برای استفاده از کاندوم، نیازی به معاینۀ پزشکی یا اندازه‌گیری نیست و محافظت خوبی نیز در برابر HIV و بسیاری بیماری‌های آمیزشی دیگر فراهم می‌کند.

کاندوم‌های زنانه:

کاندوم زنانه یک کیسۀ نازک از جنس پلی‌یورتان است که پیش از رابطۀ جنسی وارد واژن می‌شود تا از بارداری و ابتلا به بیماری‌های آمیزشی جلوگیری کند. حلقه‌های نرم انتهایی کیسه‌، کاندوم‌ها را در محل مناسب نگه می‌دارد. برای استفاده از کاندوم‌های زنانه نیز نیازی به معاینۀ پزشک ندارید و به راحتی می‌توانید از آنها استفاده کنید.

دیافراگم: 

دیافراگم یک وسیلۀ گنبدشکل کم‌عمق است که آن را تا حدی از اسپرم‌کش پر می‌کنید و پیش از شروع رابطۀ جنسی داخل واژن قرار می‌دهید. این روش مانع از ورود اسپرم به دهانۀ رحم می‌شود. پزشکتان می‌تواند اندازۀ دیافراگم مناسب را برای شما مشخص کند. حتی اگر قبلاً از دیافراگم استفاده کرده‌اید، باید اندازه‌گیری مجدد انجام شود، چون ممکن است بعد از بارداری و زایمان سایز متفاوتی برایتان مناسب باشد.

کلاهک رحم:

کلاهک رحم وسیله‌ای از جنس سیلیکون است که در آن مقداری اسپرم‌کش می‌ریزید و قبل از آمیزش، داخل واژن قرار می‌دهید. این وسیله روی دهانۀ رحم قرار می‌گیرد و مانع از ورود اسپرم به رحم می‌شود. لازم است حداقل ۱۰ هفته بعد از زایمانتان صبر کنید تا بتوانید از کلاهک رحم استفاده کنید و با نسخۀ پزشک می‌توانید آن را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

روش‌های عقیم کردن یا عقیم‌سازی

این روش‌ها دائمی است، اما گاهی اوقات نیز قابلیت برگشت‌پذیری دارد. اما امکان بازگشت آنها پرهزینه و پیچیده است و فقط تعداد کمی از مردان و زنان بعد از عقیم شدن دوباره قابلیت باروری خواهند داشت. فقط درصورتی‌که ۱۰۰ درصد مطمئن هستید که نمی‌خواهید دوباره بچه‌دار شوید، می‌توانید از این روش‌ها استفاده کنید. این روش‌ها تأثیری در هورمون‌ها، میزان میل جنسی یا تولید شیر ندارد و شامل موارد زیر است:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  هلدینگ ساختمانی سانا

وازکتومی مردان: وازکتومی یک عمل جراحی بی‌خطر و بسیار مؤثر برای عقیم کردن مردان است. در این روش، پزشک دو لوله به نام وازدفران را بریده یا مسدود می‌کند. این لوله‌ها اسپرم را از بیضه‌ها به کیسۀ بیضه منتقل می‌کنند و این کیسه‌، مایع منی را پیش از انزال در خود نگه می‌دارد که بعداً توسط بدن خود مرد بازجذب می‌شود. مردان بعد از وازکتومی همچنان می‌توانند آمیزش و انزال داشته باشند، اما منی آنها فاقد اسپرم است و نمی‌تواند تخمک را بارور کند و منجر به بارداری شود.

بستن لوله‌ها در زنان: بستن لوله‌های رحمی یک عمل جراحی است که طی آن پزشک، لوله‌های رحم را می‌سوزاند، می‌بُرد یا با وسیله‌ای مسدود می‌کند تا تخمک و اسپرم به هم نرسند. اگر جراحی سزارین داشته باشید و بخواهید و امکانش برای پزشک باشد، این کار همزمان با سزارین و اگر زایمان طبیعی کرده‌اید، طی ۴۸ ساعت بعد از زایمان می‌توانید این عمل را انجام دهید. در غیر این صورت، شش هفته بعد از زایمان می‌توانید این عمل را انجام دهید.

راه های پیشگیری از بارداری در دوران عقد

پس از گذر از دوران نامزدی تا عقد، برای بسیاری از زوجین هنوز هم زمان مناسب برای نگهداری از نوزاد فرا نرسیده؛ پس اگر با وجود تمام محدودیت‌ها همچنان بخواهید با نامزدتان رابطه جنسی داشته باشید، باید کمی بیشتر شرط احتیاط را رعایت کنید تا مشکلاتی مثل بارداری به وجود نیاید.

1. بارداری در دوران عقد | موقعیت مکانی

برای برقراری اولین رابطه جنسی خود برنامه ریزی کنید. اولین رابطه شما ممکن است دردناک بوده و آن طور که فکر می‌کردید لذت بخش نباشد. شما می‌توانید با دریافت مشاوره جنسی هم از روش‌های پیشگیری اطلاع یابید و هم آمادگی بهتری برای برقراری اولین رابطه جنسی خود پیدا ‌کنید.

2. استفاده از روش‌های پیشگیری

وسایل پیشگیری متنوعی وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها کاندوم است. با استفاده از وسایل پیشگیری امکان بارداری را پایین بیاورید. با این حال همه روش‌های پیشگیری از بارداری کاملا ایمن نیستند و با وجود استفاده از آن‌ها نیز امکان بارداری وجود دارد.

3. محاسبه روز تخمک گذاری

روز تخمک گذاری خود را با توجه به چرخه قاعدگی‌تان مشخص کنید و از برقراری رابطه جنسی در این دوره بپرهیزید. چرا که در این دوره امکان بارداری به شدت بالا است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مراقبه چیست

4. بارداری در دوران عقد | قرص‌های اورژانسی

پس از رابطه جنسی اگر احساس کردید در شرایطی بوده اید که امکان بارداری تان زیاد است قرص اورژانسی مصرف کنید.

اگر در دوران عقد باردار شده‌اید، سعی کنید با حفظ آرامش خود این مشکل را به بهترین صورت مدیریت کنید تا از مشکلات جدی‌تری که ممکن است به وجود بیاید پیشگیری کنید. اگر مشکل را حل نکنید موضوع پیچیده‌تر خواهد ‌شود.

1. اولین راه سقط بارداری در دوران عقد

ممکن است اولین کاری که به ذهنتان بیاید سقط کردن باشد. به هیچ وجه این تصمیم را به تنهایی نگرید و به عنوان بهترین و اولین راه به آن نگاه نکنید. چرا که سقط جنین می‌تواند سلامت شما را به خطر انداخته و حتی شانس مادر شدن مجدد را از شما بگیرد.

2. بارداری در دوران عقد | به همسرتان اطلاع دهید

به هیچ وجه این موضوع را از همسرتان پنهان نکنید. اولین کسی که باید از بارداری شما اطلاع پیدا کند، همسرتان است. بهتر است با هم به دنبال راه حل باشید و دوره بارداری را با یکدیگر بگذرانید.

3. یکدیگر را مقصر ندانید

بچه شما تکه ای از وجود هر دوی شماست و هر دو با هم تصمیم به داشتن رابطه جنسی گرفته اید. پس یکدیگر را مقصر جلوه ندهید و با همدلی و درک همدیگر سعی در حل این مشکل داشته باشید.

4. با خانواده‌ها صحبت کنید

پنهان کردن بارداری در دوران عقد روش درستی برای حل آن نیست. ممکن است از این بترسید که خانواده‌تان عکس العمل بدی نشان دهند و یا عصبانی شوند. بهتر است قبل از صحبت از یک روانشناس مشاوره ازدواج بگیرید تا راحت‌تر بتوانید این مساله را خانواده مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

5. مراسم ازدواج را هرچه زود‌تر بگیرید

اگر مدت زیادی تا مراسم ازدواجتان مانده، بهتر است کمی از تدارکات صرف نظر کنید و به گرفتن مراسمی کوچکتر قانع شوید تا مراسم ازدواجتان هر چه زودتر گرفته شود و با همسرتان به خانه خود بروید.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.