روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم  روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

راه هایی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

کمک به ایجاد نظم و افزایش تمرکز در کودکان در سنین پایین ضامن موفقیت آن‌ها در دبیرستان،‌ دانشگاه و حتی محل کار خواهد بود. در اینجا برخی از راهکارهای خانگی و نکاتی که والدین برای تمرکز کودکشان می‌توانند از آن ها استفاده کنند را ارائه می‌دهیم.

1. بازی‌کردن تمرکز کودکان را افزایش می‌دهد

ازآنجایی‌که کودکان در هنگام بازی‌، مطالب زیادی را یاد می‌گیرند، بهتر است کاری کنیم فعالیت‌هایشان بیشتر شبیه بازی‌کردن باشد. تلفن هوشمند، تبلت و رایانه را از آنها دور نگاه دارید و اجازه دهید کودکان، با اسباب‌بازی‌های معمولی بازی کنند و همچنین بازی‌هایی که تمرکز آنها را بیشتر می‌کند را انجام دهند و تمرکزکردن را تمرین کنند.

روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان
روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان

تحقیقات نشان داده‌ است تلفن‌های هوشمند می‌توانند مدت‌زمان تمرکز کودکان را کاهش دهند. بنابراین اصلا تلفن هوشمند را در اختیار آنها قرار ندهید یا به‌ندرت اجازه‌ی بازی با آن را به او بدهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مهارت زندگی چیست و انواع آن کدام است ؟

2. قوانین مناسبی وضع کنید

اگر کودک شما یک دانش‌آموز است، با تنظیم قوانینی مثل تعیین زمان مشخص برای انجام تکالیف، این پیام را به او برسانید که در هر زمان باید فعالیت مشخصی را انجام دهد. همچنین به فرزندتان بگویید تا پایان انجام تکالیف و کنترل آن، تلویزیون یا تماس تلفنی، بازی‌های ویدئویی و… تعطیل است. این کار به او کمک می‌کند تا کودک وظایفش را نیمه کاره رها نکند.

3. کودک را تشویق کنید و به او جایزه بدهید 

از فرزندتان بپرسید چه کارهایی دوست دارد با شما انجام دهد و یک هدف ماهانه برای آن تنظیم کنید. یک جدول انجام کارهای خوب ایجاد کنید. برای هر کاری که منظم انجام شده به فرزندتان یک ستاره بدهید. این ستاره‌ها می‌تواند نشان دهنده پاداشی باشد که آخر ماه قرار است به او بدهید؛ مثل خرید یک کتاب جدید یا به پارک رفتن، دوچرخه سواری، بردن کودک به سینما و …

4. تغذیه‌ سالم

روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان
روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان

خوردن غذای سالم رابطه مستقیمی با تمرکز کودک دارد. خوردن غذاهای آماده یا شیرین باعث می‌شود کودک بی‌حال شود، ولی غذا‌های پروتئینی مانند بادام، تخم‌مرغ و گوشت بدون‌چربی هوشیاری و تمرکز را بالا می‌برد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آفتاب گرفتن در بارداری

5. وظایف بزرگتر را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید:

مطالعه یک فصل کامل ،برای یک کودک بسیار مشکل است. این کار همیشه کمک می کند، صفحات را به پاراگراف تبدیل کنید تا کودک احساس تکلیف کمتری برای تکمیل کردن داشته باشد و این باعث می شود تا او همچنان ادامه دهد.

این نه فقط برای درس خواندن، بلکه برای کارهای خانگی نیز درست است.

نیتا، مادر کودک 8 ساله می گوید، ” من به آنیتا غر می زدم که کابینت هایی که چند هفته بود تمیز نشده بودند را تمیر کند، اما او اصلا اینکار را نکرد.”

” سپس من شروع به تقسیم کارها کردم، مثلا می گفتم ‘امروز شما باید کل قفسه ها ی پایین را پاک کنید’ و به اندازه کافی مطمئن شوید، تا زمانی که شب به خانه برگردم، این کار انجام شده باشد!

6. حذف عوامل حواسپرتی

موقعی که دانش آموزان مشغول انجام یک فعالیت درسی دشوار یا برگزاری یک امتحان هستند، عوامل حواس پرتی به سرعت می تواند تمرکز آنها را از بین ببرد بنابراین در مواقعی که نیاز به وجود حداکثر تمرکز برای یادگیری دارید، سعی کنید عوامل حواس پرتی را از صحنه خارج کنید این عوامل حواسپرتی می تواند شامل اشیاء یا تصاویر رنگی، پیچیده و چند شاخه باشد یا عوامل شنیداری حتی در حد تیک تاک ساعت، موبایل یا دستگاه پخش صوت.

7. چرت‌زدن و استراحت تمرکز را بیشتر می‌کند

روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان
روش هایی برای افزایش توجه و تمرکز در کودکان

بیشتر کودکان بعد از یک خواب خوب شبانه راحت‌تر می‌توانند تمرکز کنند. یک چرت کوتاه برای ۲۰ دقیقه بعد از مدرسه یا بعد‌ازظهر برای افزایش تمرکز عالی است. قبل از اینکه کودک درس‌خواندن را شروع کند، باید دستشویی برود و چیزی بخورد. چون این چیز‌ها تمرکز را پایین می‌برد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چه لوازمی برای مراقبت نوزاد نیاز دارید؟

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.