روغن نارگیل برای پوست

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي روغن نارگیل برای پوست اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

روغن نارگیل چیست

روغن نارگیل، نوعی چربی اشباع شده‌است که از میوه درخت نارگیل به دست می‌آید از این روغن در تهیهٔ مواد آرایشی بهداشتی و همچنین در غذاها استفاده می‌شود. این روغن سرشار از نوعی اسید چرب با زنجیره متوسط، اسید لوریک، می‌باشد.

روغن نارگیل‌های غیر هیدروژنه معمولاً بین دمای ۲۲ تا٢٤ درجه سانتی گراد ذوب می‌شوند. روغن نارگیل بین دیگر انواع روغن از همه پایدارتر است و بین روغن‌های مخصوص سرخ کردن، حرارت لازم برای سوختن روغن نارگیل از همه روغن‌ها بالاتر است؛ بنابراین، حتی در دماهای بالا هم این روغن نمی‌سوزد و دود از آن بلند نمی‌شود.

روغن نارگیل برای پوست نوزاد

روغن نارگیل برای پوست نوزادان بسیار مفید است. ساختار مولکولی روغن نارگیل باعث جذب سریع آن توسط پوست می‌شود. این روغن اشتعال زا نیست و خواص آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان دارد. بدون شک مغذی‌ترین ماده برای پوست نوزادان روغن نارگیل است. بیشتر کرم‌ها و پماد‌ها برای ترمیم زخم‌ها و آسیب دیدگی‌های سطحی پوست مناسبند، اما روغن نارگیل به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ می‌کند و اثر ماندگارتری دارد. در اینجا به برخی خواص روغن نارگیل برای نوزادان اشاره می‌کنیم.

۱. رفع پوسته سر نوزادان با روغن نارگیل

در هفته‌های اول تولد، در بیشتر نوزادان، پوسته پوسته شدن سر دیده می‌شود. گویی نوزاد دچار شوره سر شده است. این حالت بیشتر در منطقه نرم سر نوزادان دیده می‌شود. استفاده از روغن نارگیل در این شرایط معجزه می‌کند.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای پوسته سر نوزادان
– مقداری روغن نارگیل را بر پوست سر نوزاد ماساژ دهید. خصوصا در منطقه‌ای که پوسته پوسته شده است.
– اجازه دهید، به مدت ۲۰ دقیقه، روغن روی سر بماند. سپس با شانه یا برس مخصوص نوزاد، پوسته‌ها را شانه کنید.
– پس از خارج کردن پوسته‌ها از سر نوزاد، سر او را با آب ولرم بشویید.

۲. درمان اگزما با روغن نارگیل

اگزما به حالتی گفته می‌شود که پوست بسیار خشک شده و خارش ایجاد می‌کند. اگزما در بین نوزادان شایع است، زیرا پوست نوزادان بسیار حساس است و به سرعت خشک می‌شود. این حالت با بزرگ شدن نوزاد معمولا از بین می‌رود، اما اگر هنگام خشک شدن پوست نوزاد، بر روی پوستش خراش ایجاد کند، ممکن است باعث ایجاد عفونت شود. در این مواقع استفاده از روغن نارگیل برای نوزادان چون آبرسانی قوی دارد، باعث بهبود سریع پوست نوزاد می‌شود.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای اگزمای پوست نوزادان
– پوست نوزاد را قبل و بعد از حمام با روغن نارگیل ماساژ دهید.
– هر شب قبل از خواب، پوست نوزاد را با روغن نارگیل ماساژ دهید تا پوست مرطوب و هیدراته باقی بماند.
– ماساژ نوزاد با روغن نارگیل به طور منظم  موجب بهبود تدریجی اگزما می‌شود.

۳. درمان ادرار سوختگی نوزاد

ادرار سوختگی، بر اثر استفاده زیاد از پوشک و ماندن ادرار روی پای نوزاد به مدت طولانی ایجاد می‌شود. تمامی کودکان، درجه‌ای از ادرار سوختگی را تجربه کرده‌اند. اگر ادرار سوختگی درمان نشود، پوست قرمز و ملتهب می‌شود. روغن نارگیل مانند یک لایه محافظتی روی پوست عمل می‌کند تا مانع گسترش سوختگی روی پوست شود.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای ادرار سوختگی نوزادان
– پس از هربار شستشوی نوزاد، یک لایه روغن نارگیل بر روی منطقه‌ای تحت تماس با پوشک قرار می‌گیرد، بپوشانید.
– روغن را روی پوست، بخصوص در چین و چروک‌ها به خوبی ماساژ دهید.
– آبرسانی بالای روغن نارگیل موجب بهبود سریع ادرار سوختگی و خاصیت آنتی باکتریال آن موجب جلوگیری از ایجاد عفونت می‌شود.

۴. روغن نارگیل نرم کننده موی سر نوزاد

موی نوزادان تازه متولد شده، نرم و ابریشمین است. اما گاهی اوقات مو‌ها خشک و غیرقابل شانه کردن می‌شود. استفاده از روغن نارگیل برای نوزادان باعث نرم شدن و شانه شدن آسان مو‌های ظریف نوزادن می‌شود.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای نرم کردن موی نوزادان
در حمام، موی نوزاد را مرطوب کنید و کمی روغن نارگیل به سرش بمالید.
شب به مو‌های نوزاد روغن نارگیل بزنید و صبح او را حمام کنید.

۵. درمان لب‌های خشک و قاچ خورده

پوست ظریف نوزادان، به تغییرات دمایی حساس است. پوست نوزادان بسیار سریعتر از پوست بزرگسالان آب از دست می‌دهد و خشک می‌شود. هم چنین ممکن است لب آن‌ها خشک شده و قاچی شکل شود. آسیب لب‌ها باعث می‌شود، نوزادان شیرخوار، هنگام شیرخوردن، با مشکل مواجه شوند. هم چنین، نوزادان برای کاهش درد و خشکی لب‌ها، با زبان خود، لب‌ها را مرطوب می‌کنند، که این خود باعث خشکی بیشتر می‌شود. روغن نارگیل چاره ساز این مشکل است.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای نوزادان با لب‌های خشک
– یک گوش پاک کن تمیز را به اندکی روغن نارگیل آغشته کنید.
– سپس آن را به لب‌ها و اطراف لب‌های نوزاد بمالید.
– سعی کنید به آرامی و بدون اعمال فشار بر لب‌ها، اینکار را انجام دهید.
– می‌توانید به جای گوش پاک کن، از انگشت کوچک خود استفاده کنید.

۶. درمان گزیدگی حشرات با روغن نارگیل

پوست نوزادان نسبت به نیش حشرات بسیار حساس است. محل گزیدگی به سرعت قرمز و متورم می‌شود. حتی ممکن است، عفونت و آبسه کند. روغن نارگیل با خاصیت آنتی باکتریال، احتمال عفونت را کاهش داده و باعث التیام و کاهش تورم ناحیه گزیدگی می‌شود.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای گزیدگی حشرات در نوزادان
– مقداری روغن نارگیل بر روی دستهایتان بریزید و بین دستانتان آن را گرم کنید.
– به آرامی محل گزیدگی را با روغن بپوشانید.
– اجازه دهید تا شستشوی بعدی، روغن روی محل گزیدگی بماند.

۷. مالش سینه هنگام سرماخوردگی

نوزاد ممکن است بار‌ها دچار سرماخوردگی و گرفتگی بینی شود. سرماخوردگی تنفس نوزاد را دچار مشکل می‌کند. حتی ممکن است در غذا خوردن او نیز اختلال ایجاد کند.
استفاده از پماد‌های مناسب جهت مالش سینه در طول سرماخوردگی موجب بهبود گرفتگی بینی و سینه می‌شود. بجای استفاده از پماد‌های شیمیایی با بوی ناخوشایند، بهتر است پماد خانگی مخصوص به خودتان را تهیه کنید.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای سرماخوردگی نوزادان
– دو قاشق چایخوری از روغن‌های معطر مانند روغن اکالیپتوس (برای استفاده نوزادان بایستی روغن‌های معطر را رقیق کنید، قبل از استفاده از هر نوع روغن معطری با پزشک مشورت کنید) را با چند قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید.
– روغن را با مالش میان دستانتان گرم کنید.
– حال به آرامی، روغن را روی سینه و اندکی دور بینی نوزاد مالش دهید.

۸. روغن نارگیل برای نوزادان موقع دندان درآوردن

هنگامی که نوزاد شروع به دندان درآوردن می‌کند، درد زیادی متحمل می‌شود. ناراحتی ایجاد شده برای نوزاد، در روند تغذیه او اختلال ایجاد می‌کند. اولین دندان نوزاد ممکن است در سن چهار ماهگی ظاهر شود. روغن نارگیل ماده مناسبی برای آرامش بخشی به نوزاد در این مرحله از رشد است.
نحوه استفاده از روغن نارگیل برای دندان درآوردن نوزادان
– اندکی روغن نارگیل روی انگشتانتان بگذارید و به آرامی روی لثه‌های نوزاد بمالید.
– مقداری روغن نارگیل روی دندان گیر نوزاد بگذارید و به دست او بدهید تا با جویدن آن آرامش یابد.
– پیش از استفاده از روغن نارگیل بر پوست نوزاد، حتما تست آلرژی را انجام دهید. حتما از نوع خالص و ارگانیک روغن نارگیل برای نوزاد خود استفاده کنید.

خواص روغن نارگیل برای پوست صورت

نکته مهم (تست عدم حساسیت) : پیش از مصرف هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست دست خود و صبر کردن به مدت حداقل 20 دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خاویار بری

1. جوان سازی پوست صورت

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین E موجود در روغن نارگیل با کاهش رادیکال های به رفع چین و چروک و جوان سازی پوست صورت کمک می کنند.

همچنین گفته می شود که پروتئین های موجود در روغن نارگیل برای جوان تر شدن پوست مفید می باشند.

2. آکنه و جوش صورت

روغن نارگیل حاوی مقادیر بالای مواد مغذی است و به دلیل خواص ضد باکتریایی قوی که دارد به پیشگیری و درمان آکنه و جوش صورت کمک می کند.

3. درمان اگزما و پسوریازیس

تحقیقات نشان داده که روغن نارگیل به دلیل خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی که دارد به درمان بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس کمک می کند.

4. آرایش پاک کن طبیعی

روغن نارگیل می تواند به عنوان پاک کننده ی طبیعی آرایش مورد استفاده قرار گیرد، به خانم ها توصیه می کنیم که از روغن نارگیل برای پاک کردن آرایش صورت و چشم استفاده کنند.

5. مرطوب کننده طبیعی پوست

روغن نارگیل حاوی مقادیر بالای رطوبت است و می تواند به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی به درمان خشکی پوست و نرم تر شدن آن کمک کند.

همچنین روغن نارگیل می تواند برای درمان ترک و پینه ی پا مورد استفاده قرار گیرد.

6. ضد آفتاب طبیعی

تحقیقات نشان می دهد که روغن نارگیل دارای SPF 8 می باشد و مالیدن آن بر روی پوست صورت به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل کرده و احتمال آفتاب سوختگی را کاهش داده و از لک صورت در اثر نور خورشید جلوگیری می کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص فلفل قرمز

7. درمان سیاهی دور چشم

روغن نارگیل حاوی مقادیر بالای مواد مغذی است که به افزایش رطوبت و بهبود گردش خون در پوست دور چشم کمک کرده و باعث درمان سیاهی دور چشم شود.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

منبع : ویکی پدیا ، بیتوته

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.