سندرم پاهای بی قرار

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي سندرم پاهای بی قرار اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

سندرم پاهای بی قرار چیست

سندرم پای بی‌قرار یا آر ال اس (به انگلیسی: Restless Leg Syndrome یا RLS) اختلالی درازمدت است که باعث می‌شود فرد احساس کند باید پایش را تکان دهد. فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌کند و بیمار برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد یا بکشد.

راهکار‌های درمانی طب سنتی

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پروستات

علائم سندرم پاهای بی قرار

لائم سندروم پای بیقرار معمولا زمانی بروز می‌کند که فرد در فضای محدودی مانند صندلی هواپیما یا سینما در حالت استراحت قرار دارد یا برای خواب به رخت‌خواب رفته است. علائم این بیماری معمولا هنگام شب ظاهر می‌شود.

سندرم پاهای بی قرار
سندرم پاهای بی قرار

سندروم پای بیقرار موجب می‌شود که فرد به سختی به خواب برود یا بارها از خواب بیدار شود، درنتیجه در طول روز احساس خستگی می‌کند. این احساس خستگی روی یادگیری، کار، تمرکز و انجام وظایف و فعالیت‌های معمول اثر می‌گذارد. گاهی کم خوابی درنهایت منجربه نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری، افسردگی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و سایر مشکلات جسمی و روانی می‌شود.

علل سندرم پاهای بی قرار

هر چند علل این بیماری شناخته شده نیست ولی نقش عوامل زیر ثابت شده‌است:

تشخیص این بیماری بر اساس شرح حال، معاینات و پاراکلینیک است که توسط پزشک داده می‌شود و بر اساس عوامل مؤثر، درمان آن صورت می‌گیرد.

سندرم پاهای بی قرار در بارداری

تحقیقات اخیر نشان داده است که ممکن است این وضعیت در اثر نرسیدن آهن کافی به سلول های مغزی زنان پدید آید. به نظر می رسد که برخی داروها، مثل آنتی هیستامین ها در داروهای مختلف سرماخوردگی و حساسیت، برای برخی افراد بدتر باشد. تقریباً نیمی از تمامی بیماران در خانواده خود سابقه این وضعیت را داشته اند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راه های طبیعی برای کاهش اسید اوریک بالا

گرچه داروهایی برای درمان این سندروم وجود دارد، اغلب آنها برای دوران حاملگی توصیه نمی شوند. در مقابل، از ماما یا دکتر خود بپرسید که آیا می توانید از مکمل های آهن استفاده کنید یا نه. آهن برخی اوقات می تواند این سندروم را درمان نماید، حتی در زنانی که به نظر نمی رسد دچار کمبود آهن باشند.

کشیدن پاها، ماساژ، استفاده از کیسه های آب سرد و گرم، حمام آب ولرم یا خنک، یا انجام نرمش های آرام کننده برای بعضی زنان مفید واقع می شود. از کافئین و آنتی هیستامین دوری کنید، زیرا می توانند موجب بدتر شدن علائم بیماری شوند.
در نهایت، از دراز کشیدن در تخت خواب برای کتاب خواندن یا تماشای تلوزیون پیش از خواب خودداری کنید، زیرا هرچه بیشتر ثابت دراز بکشید، علائم سندرم بدتر خواهد شد. در مقابل، تنها زمانی به تخت خواب بروید که واقعاً برای خواب آماده اید.

سندرم پای بی قرار منیزیم

منیزیم باعث تنظیم فشار و قند خون و همچنین تنظیم ضربان قلب می‌شود، استحکام استخوان‌ها را حفظ و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و همچنین باعث بهبود عملکرد عضلات و عصب‌ها می‌شود. کمبود منیزیم می‌تواند باعث بروز حالت تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی و خستگی شود که این‌ها نیز می‌توانند به سرگیجه، احساس سوزش در پاها و همچنین انقباض و کرامپ‌های عضلانی منجر شوند. اگر به میزان کافی از این ماده‌ی معدنی دریافت نکنید بیشتر در معرض کرامپ‌های عضلانی و بی‌خوابی قرار خواهید داشت. به عقیده‌ی متخصصان کمبود منیزیم می‌تواند بدن را در معرض سندرم پاهای بی‌قرار دهد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تیک عصبی چیست؟

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.