سینوس

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي سینوس اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

سینوس چیست

سینوس‌ها حفره‌هایی خالی هستند که درون استخوان‌های صورت قرار دارند. سطح داخلی سینوس‌ها با غشاهای مخاطی پوشیده شده‌اند و سینوس‌های پارانازال هریک توسط مجرایی به بینی راه پیدا می‌کنند. سینوس‌های پارانازال (نزدیک‌بینی) هشت عدد هستند که به‌صورت چهار عددِ سمت راست و چهار عدد سمت چپ و شامل سینوس‌های پیشانی (فرونتال) و پرویزنی (اتموئید) و فکی (ماگزیلاری) و شب‌پره‌ای (اسفنوئید).

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس نافی

دكتر فرامرز پازیار چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: سینوس نافی به ترشحات عفونی و گاهی خونی در ناف گفته می شود كه معمولا در افراد چاق و دارای ناف با عمق زیاد ایجاد می شود.
وی افزود: در این گونه افراد، بهداشت ناف به دلیل چاقی و گودی زیاد به خوبی رعایت نشده است و در صورت مزمن شدن به شكل برجستگی خود را نشان می دهد.
پازیار ادامه داد: گاهی سینوس های نافی منشا مادرزادی یا جنینی دارند كه بیشتر در سنین پایین خود را نشان می دهد.

سینوس
سینوس

این جراح عمومی گفت: برگشت مو و جمع شدن پرز و دیگر آلودگی ها در عمق ناف می تواند به ایجاد سینوس نافی منجر شود.
وی بیان كرد: در صورت شدید شدن عفونت و پیشرفت بیماری ضایعه پوستی ایجاد شده و خونریزی می كند.
پازیار اضافه كرد: رعایت بهداشت و تمیز كردن ناف با مواد ضذعفونی مانند الكل و بتادین در برطرف شدن این عارضه موثر است و در صورت طولانی و مزمن شدن بیماری ممكن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آبسه دندان

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.