شروع سخنرانی مذهبی

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي شروع سخنرانی مذهبی اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

تعریف سخنرانی

تاکنون تعاریف زیادی درباره خطابه و سخنرانی ارائه کرده اند. نگاهی گذرا به این تعریفها نشان می دهد که هر کسی با برداشت خود از خطابه و هدفش از آن، قیودی را در تعریف آورده است. بعضی هدف از آن را فقط اقناع مخاطب دانسته و برخی در کنار اقناع اندیشه به تحریک احساس نیز توجه کرده اند.

عمده تعاریف، متأثر از تعریف ارسطو در خطابه است. او با توجه به شرایط زمان خود آن را تعریف کرده است؛ در آن دوران خطابه را بیشتر برای قانع کردن دیگران به کار می گرفتند.

بعضی فقط خطابه را تعریف کرده اند؛ در حالی که خطابه، یکی از شکلهای اجرایی سخنرانی است. آنچه ما در این کتاب در پی تعریف آنیم، سخنرانی دینی است که اعم از خطابه است و با توجه به ویژگیها، شرایط و اهداف خاص خود باید تعریف شود.

خطبه شروع سخنرانی مذهبی

مرسوم است که خطیبان پیش از شروع سخنرانی خطبه می‌خوانند که مشتمل بر حمد و ثنای پروردگار و درود بر رسول خدا و اهل‌بیت ایشان می‌باشد.

نبی مکرم اسلام و ائمه معصومین نیز نه‌تنها سخنان، که پیش از اجرای خطبه عقد و پیش از دعا و نیایش و… در ضمن خطبه‌ای حمد و شکر و تعظیم و تجلیل خداوند را مطرح می‌فرمودند.

خطبه یک:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ، الْحَمْدُ لِلَّهِ إِجْلَالًا لِقُدْرَتِهِ، وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ خُضُوعاً لِعِزَّتِهِ، وَصَلَّی اللَّهُ عَلَی مُحَمَّدٍوَآلِه‌.
الکافی   ج 5 ص:374 باب خطب النکاح ، منقول از امام رضا علیه السلام

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین شرکت طراحی لوگو

ترجمه:
به نام خداوند بخشنده ی بخشایشگر، حمد برای خداست به علت با شکوه بودن قدرتش و هیچ معبودی جز«الله» نیست به علت خاضع بودن برای عزتش، و درود خدا بر محمد و آلش.

خطبه دو:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ، الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ، وَ الصَّلاةُ عَلَی سَیِّدِ الخَلائِقِ أجمَعینَ، مُحَمَّدٍ وَ عِترَتِهِ الأقدَسینَ.
بحار الانوار ج 107 ص:43

ترجمه:
به نام خداوند بخشنده ی بخشایشگر، حمد و سپاس مخصوص خدایی است که پروردگار جهانیان است،و درود بر سرور همه مخلوقات محمد(ص)و خاندان مقدسش.

میلاد پیامبر اسلام محمد مصطفی صلی الله علیه وآله (17- ربیع الاول)
اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیم‌، بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ، الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی مَنَّ عَلیْنَا بِمُحَمَّدٍ نَبِیِّهِ، صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ دُونَ الْأُمَمِ الْمَاضِیَة،ِ وَ الْقُرُونِ السَّالِفَةِ،  اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ أَمِینِکَ عَلَی وَحْیِکَ، وَ نَجِیبِکَ مِنْ خَلْقِکَ، وَ صَفِیِّکَ مِنْ عِبَادِکَ، إِمَامِ الرَّحْمَةِ، وَ مِفْتَاحِ الْبَرَکَة
صحیفه ی سجادیه ص46 دعای دوم(با تغییرات)
وَ عَلَی آلِه وَ ِاَصحابِهِ.

ترجمه:
پناه می برم به خدا از شر شیطان رانده شده، به نام خداوند بخشنده ی بخشایش گر، حمد و سپاس خداوندی را که بر ما منّت نهاد و پیامبر خود محمّد (ص) را به رسالت بر ما فرستاد، این نعمت ویژه ی ما بود و امتهای گذشته که در قرنهای پیشین می‌زِیسته اند بی‌بهره از آن بودند، بار خدایا، بر محمد که امین وحی توست، برگزیده از میان آفریدگان توست، دوست مخلص از میان همه بندگان توست، آن امام رحمت و کلید برکات، درود بفرست‌، و همچنین بر خاندان و یارانش.

دعای شروع سخنرانی مذهبی

در پاسخ به نکاتی توجه کنید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خلاصه کتاب قدرت سکوت

۱. نوع دعا باید با موضوع سخنرانی تناسب داشته باشد . مثلا اگر در مورد فضیلت اخلاقی صبر سخنرانی می کنید دعای قرانی : ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا علی القوم الکافرینل  ( بقره / ۲۵۰ ) مناسب است و اگر در مورد مقام و منزلت والدین سخنرانی می کنید دعای : ربنا اغفر لی و لوالدی و للمومنین یوم یقوم الحساب ( ابراهیم / ۴۱ ) مناسب است .
۲. خود شما می توانید صلوات را به دعای اول سخنرانی اضافه کنید و مثلا بگویید : رب انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی و صل علی محمد و ال محمد که ترجمه اش چنین است : خدا مرا با هدایت خود ناطق کن و تقوی را به من الهام نما و بر محمد و ال محمد درود فرست .
۳. معمولا سخنرانی را با خطبه مشتمل بر حمد و ثنای الهی و درود بر محمد و آل محمد ص آغاز می کنند که می تواند مشتمل بر دعا نیز باشد . مثلا گفته می شود : بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و اله الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین رب انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی .

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.