پودر پيدرولاكس (ماکروگل، پلی اتیلن گلیکول) داروی ملینی است که برای درمان یبوست (مشکل اجابت مزاج) مصرف می شود. برای کمک به پاکسازی انباشته شدن مدفوع سفت در روده که اگر برای مدت طولانی یبوست داشته باشید (مدفوع سفت) استفاده می شود. همچنین می توان آن را قبل از کولونوسکوپی (آزمایشی برای بررسی داخل روده) برای تخلیه روده قبل از آزمایش مصرف کرد.  در ادامه مقاله قصد داریم شما را طریقه مصرف پودر پیدرولاکس شما را آشنا کنیم؛ پس با جستیر همراه باشید.

پودر پیدرولاکس چیست

یبوست از بیماری‌هایی است که بیشتر به دلیل تغذیه نادرست بروز می‌کند. این بیماری اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های دیگر مثل هموروئید گردد.

این داروها حرکات روده را تنظیم می‌کنند و دستگاه گوارش را به کار می‌اندازند، داروی پیدرولاکس یکی از داروهای ملین است.

به نظر می‌رسد استفاده از پیدرولاکس در مقایسه با روغن کرچک، عوارضی مانند حالت تهوع و استفراغ را نداشته باشد.

طریقه مصرف پودر پیدرولاکس برای کولونوسکوپی

در صبحانه و نهار، شما مي توانيد هر نوع مایعاتی را که بطور معمول مصرف مي نمودید مصرف نمایيد. بعد از نهار، بایستی صرفا از مایعات زلال مصرف نمایيد. برای اطلاع از ليستی از مایعاتی که می توانید مصرف نمایید به ادامه راهنما مراجعه نمایيد.

حداقل شش ليوان بلند مایعات زلال در بعد از ظهر این روز مصرف نمایيد. برای آگاهی از اینکه منظور از مایعات صاف شده چيست به ادامه راهنما مراجعه نمایید.

چه چیزی می نوشید چه چیزی میل نمایید زمان
هيچگونه محدودیتی از نظر نوع مایعاتی که مي توانيد ميل نمایيد ندارید صبحانه معمولتان را میل نمایید صبح
ناهار معمولتان را میل نمایید بعد از ظهر
بعد از نهار، حداقل شش ليوان بلند مایعات زلال در طول بعداز ظهر و شب ميل نمایيد برای ناهار فقط از مایعات زلال مصرف نمایید.

غذای معمولی و جامد مصرف ننمایید.

شب

غذاهای ممنوع قبل از انجام کولونوسکوپی

میوه ها ممنوع _ سبزیجات ممنوع _ سوپ حاوی سبزی، رشته یا هرگونه تکه های غذایی ممنوع _ انواع گوشت ها ممنوع _ نان، غلات، برنج، حبوبات ممنوع _ شیر و لبنیات ممنوع

طریقه مصرف پودر پیدرولاکس برای کودکان

مصرف دارو با توجه به سن، وزن بیمار توسط پزشک تعیین می‌شود. درمان یبوست حاد و مزمن مقدار ۱۰ الی ۲۰ گرم (معادل ۲ الی ۱ قاشق غذاخوری پر) از پودر پیدرولاکس را در یک لیوان آب حل و یک مرتبه میل بفرمایین. بهترین زمان برای مصرف دارو، صبح و ناشتا است. شروع اثر دارو ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد است.

پودر پیدرولاکس کی اثر میکنه

مقدار این دارو برای بیماران با توجه به سن، وزن و عوامل متعدد دیگر و توسط پزشک تعیین می‌شود. به طور معمول به منظور درمان یبوست حاد و مزمن مقدار ۱۰ الی ۲۰ گرم (معادل ۲ الی ۱ قاشق غذاخوری پر) از پودر پیدرولاکس را در یک لیوان آب، آبمیوه یا چای حل و یک مرتبه میل می‌شود. بهترین زمان برای مصرف این دارو، صبح و به صورت ناشتا است. شروع اثر دارو در این حالت ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد دیده می‌شود.

طریقه مصرف پودر پیدرولاکس برای بزرگسالان

مقدار مصرف این پودر باتوجه به سن و شرایط بیمار متفاوت است. اما در درمان یبوست حاد و مزمن مقدار ۱۰ الی ۲۰ گرم (معادل ۲ الی ۱ قاشق غذاخوری پر) از پودر پیدرولاکس را در یک لیوان آب حل و یک مرتبه میل بفرمایین. بهترین زمان برای مصرف دارو، صبح و ناشتا است. شروع اثر دارو ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد است.

 

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جراحی اسلیو معده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.