علائم سنگ صفرا

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي علائم سنگ صفرا اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

سنگ صفرا چیست

سنگ کیسه صفرا (کوله لیتیاز) یعنی تشکیل سنگ در داخل کیسه صفرا. کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح شده از کبد در آن تجمع یافته هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک (CBD) به روده باریک ریخته می‌شود .

کیسه صفرا عضو کوچکی است که در قسمت راست بدن و زیر کبد قرار دارد. کیسه صفرا محل نگهداری صفرای تولید شده توسط کبد برای هضم چربی می باشد. با ورود غذا به معده کیسه صفرا برای شروع فرآیند هضم، شروع به ترشح مایع صفرا به درون روده کوچک می کند.

علائم سنگ صفرا
علائم سنگ صفرا

اگر شما از مشکلات شدید کیسه صفرا رنج میبرید، کادر پزشکی ممکن است با عمل جراحی اقدام به خارج کردن کیسه صفرا کند. با توجه به اینکه کیسه صفرا یک عضو حیاتی نمی‌باشد، بدن شما می‌تواند خود را با شرایط عدم وجود کیسه صفرا سازگار کند.

علائم سنگ صفرا

علائم سنگ صفرا در مردان

اگر چه ممکن است سالیان سال، سنگ در کیسه صفرا وجود داشته باشد و هیچ علامتی بروز ندهد. اگر سایز و نوع سنگ بگونه ای باشد که اختلال در عملکرد کیسه صفرا به وجود بیاید، شما احتمالا علائم سنگ کیسه صفرا را تجربه خواهید کرد که این نشانه ها عبارتند از:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم

اگر مجموعه ای از نشانه های فوق الذکر را دارید، زنگ هشدار سنگ کیسه صفرا در شما به صدا در آمده است و شما می بایست به پزشک مراجعه نمایید.

علائم سنگ صفرا در بارداری

چنانچه در طول بارداری کیسه صفرا شما دارای سنگ باشد، ممکن است تا مدت زمان یک ساعت بعد از خوردن وعده غذایی چرب عوارضی همچون تهوع، زرد شدن پوست، درد شدید سمت راست و بالای شکم و یا قسمت های میانی شکم که می تواند به صورت گرفتگی شدید عضلات شکم نیز باشد را داشته باشید.

ادامه دار بودن درد می تواند نشان دهنده مشکلات حاد کیسه صفرا باشد.

– قولنج صفراوی (کولیک صفراوی)

قولنج صفراوی به دلیل انسداد مجاری کیسه صفرا رخ می دهد. چنانچه صفرا به دلیل وجود سنگ در مجاری، امکان خارج شدن از کیسه صفرا را نداشته باشد، باعث ایجاد عفونت و التهاب کیسه صفرا می‌شود. کمبود صفرا باعث هضم نشدن چربی ها در روده کوچک می شود. این امر موجب درد شدید در قسمت بالایی شکم و پشت می‌شود که ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. حتی ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوید.

علائم سنگ صفرا در کودکان

کودکتان ممکن است برخی علائم سنگ کیسه صفرا را که شامل موارد زیر می شود، از خود نشان دهد:

راه های درمان سنگ کیسه صفرا در کودکان

سنک کیسه صفرا موجب درد شکمی حاد در کودکان می شود و جراحی حذف کیسه صفرا می تواند به از بین بردن سنگ کیسه صفرا کمک کند. موثرترین درمان ها معمولاً شامل موارد زیر می شود:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بیماری دو قطبی

1. لاپاروسکپی کُله سیستکتومی

در فرایند جراحی، جراح کیسه صفرا را از معده جدا می کند و در نتیجه تشکیل سنگ های کیسه صفرا را مهار می کند.

2. کُله سیستکتومی باز

فرایند پیچیده ای که شامل بُرش دادن شکم می شود و به حذف سریع کیسه صفرا کمک می کند.

3. سنگ شکنی با امواج شوک الکتروهیدرولیک

این یک روش غیر تهاجمی برای از بین بردن سنگ کیسه صفرا است. افرادی که نمی توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند، بدین روش تحت درمان قرار می گیرند.

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.