علائم پارگی مینیسک زانو

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي علائم پارگی مینیسک زانو اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

پارگی منیسک

یکی از عناصر تشکیل دهنده مفصل زانو منیسک ها است. وظایف و اعمال منیسک ها متعدد است. ایجاد ثبات در مفصل زانو، کمک به تغذیه مفصل، جذب فشارها و استرس های وارد بر مفصل، تطبیق دادن سطوح مفصلی و کمک به حرکات مفصل زانو از جمله وظایف و اعمال مهم منیسک ها است.

علائم پارگی مینیسک زانو
علائم پارگی مینیسک زانو

در بعضی از موارد در اثر وارد آمدن فشارها یا نیروهای بیش از حد، منیسک ها دچار ضایعه و پارگی می شوند. چنانچه پارگی منیسک خفیف باشد و در قسمت محیطی آن رخ داده باشد امکان دارد به وسیله حرکت درمانی و فیزیوتراپی ترمیم شود، ولی اگر پارگی منیسک ها شدید باشد و در قسمت مرکزی یا وسط منیسک رخ داده باشد، نیاز به عمل جراحی است.

البته در صورتی که عمل جراحی در منیسک ها ضروری باشد، حرکت درمانی هم قبل از عمل جراحی باید انجام گیرد و هم پس از عمل جراحی حرکت درمانی نیاز است.

علائم پارگی مینیسک زانو چیست

معمولاً هنگامی که مینیسک پاره می‌شود، یک صدای تق در اطراف زانو شنیده می‌شود. بعدها نیز ممکن است علائم پارگی مینیسک زانو به صورت زیر قابل تجربه باشد:
• پارگی مینیسک یکی از اصلی ترین علل زانو درد می باشد، خصوصاً هنگامی که ناحیه آسیب دیده لمس شود
• تورم
• مشکل در حرکت دادن زانو یا ناتوانی در صاف کردن کامل آن
• احساس قفل شدن یا گرفتگی زانو
• احساس خالی کردن زانو یا اینکه زانو قادر به تحمل وزن بدن نیست

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سایت برنامه ریزی روزانه

همچنین در زانویتان احساس تقه یا لغزش خواهید کرد که معمولاً نشان دهنده آن است که تکه‌ای از غضروف آزاد شده و جلوی مفصل زانو را می‌گیرد.

درمان پارگی مینیسک زانو

جراحی پارگی مینیسک

جراحی به طور معمول با هدف از بین بردن بافت آسیب دیده ، ترمیم آن و یا احتمالا برداشتن کامل مینیسک انجام می‎ شود . اگرچه موفقیت این روش به عوامل زیادی منوط است اما با این حال ، انجام عمل جراحی برای افراد زیر 30 سال موثر ترین روش درمانی محسوب می ‎شود . احتمال موفقیت برای افرادی که بلافاصله پس از آسیب دیدن ناحیه مورد نظر اقدام به درمان آن می ‎کنند نیز بیشتر از سایر افراد است.

متداول ترین انواع جراحی برای پارگی مینیسک عبارتند از:

مینیسکتکومی :

در این روش جراحان یک دوربین آرتروسکوپی را در زانو بیمار قرار می ‎دهند تا پارگی را پیدا کرده و مشاهده کنند . در بیشتر موارد ، قسمت آسیب دیده مینیسک برداشته شده و سپس از بخیه استفاده می ‎شود تا دیسک مجددا به هم متصل شوند . به این نوع از عمل ، عمل مینیکتکتومی جزئی گفته می ‎شود . در آسیب دیدگی گسترده کل مینیسک برداشته می ‎شود؛ اگرچه احتمال بروز عوارض در این نوع عمل بالا خواهد بود.

ترمیم:

در صورت امکان به ویژه در بیماران جوان ، پزشکان معمولا ترمیم مینیسک را به مینیسکتکتومی ترجیح می ‎دهند . در این روش از دوربین های آرتروسکوپی برای یافتن پارگی استفاده می ‎شود و سپس با استفاده از بخیه های جراحی ، ناحیه آسیب دیده اصلاح می ‎شود.

بهبودی بیمار پس از انجام عمل جراحی به شدت پارگی و ماهیت درمان بستگی دارد اما اغلب شامل فیزیوتراپی و کاهش بار کار بدنی تا زمانی که دامنه حرکاتی بازگردد و تورم از بین برود خواهد بود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه افراد ترامادولی را بشناسیم

درمان پارگی مینیسک زانو بدون جراحی

درمان پارگی مینیسک زانو به شدت، محل و بیماری به وجود آوردنده آن، وضعیت و سن بیمار بستگی دارد. اما در اغلب موارد، می‌توان با  روش‌های درمانی حرفه‌ای و مبتکرانه از جراحی زانو خودداری کرد.

پزشک براساس نوع علائم و میزان شدت آسیب دیدگی انواع مختلفی از درمان ها را برای بیمار توصیه میکند باید ارزیابی کرد که آیا پارگی مینیسک زانو چگونه روی زندگی فرد تاثیر گذاشته است و نحوه انجام فعالیت های مورد علاقه شخص با بروز این آسیب دیدگی چه تغییراتی کرده است.

درمان های بدون جراحی پارگی مینیسک زانو اولین مرحله درمانی است که شامل مصرف دارو، به کاربردن کمپرس یخ برای کاهش درد زانو و تورم مفصل است در بعضی از مواقع پیاده روی با کمک عصا تا لنگ لنگان راه نروید توصیه میشود ( ممکن است بدون عصا فشار زیادی برروی ساق پای آسیب دیده وارد شود . )

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

منبع : ویکی پدیا، تبیان، نمناک

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.