علائم پایان بلوغ در پسران

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي علائم پایان بلوغ در پسران اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

بدون شک یکی از حساس ترین مقاطع زندگی هر فردی دوران بلوغ است، مقطعی که جسم و روح هم زمان با چالش ها و تغییرات قابل توجهی رو به رو می شود. از آنجایی که دختران و پسران به شکل متفاوتی این دوران را تجربه می کنند، نمودار رشد یکسانی ندارند.

به طور معمول بلوغ دختران و پسران در یک بازه ۲ الی ۵ ساله شروع و به انتها می رسد؛ اما از آنجایی که تغییرات در این دوران بسیار سریع اتفاق می افتند تشخیص زمان پایان رشد نوجوانان کار سختی است. فارغ از جنسیت این برهه از زندگی برای همه افراد با و چالش های بسیاری همراه است؛ با این حال خلاف تصور برخی از مردم بلوغ برای پسران بسیار سخت تر از دختران است.

علائم پایان بلوغ در پسران
علائم پایان بلوغ در پسران

بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات متعدد، خجالت، شرم  و سردرگمی احساس غالب بیشتر پسران در این دوران است. یکی زا مسائلی که به حل این بحران ها کمک می کند، شناخت درست زمان پایانی بلوغ است. همان طور که گفته شد، بلوغ دختران و پسران تقریباً یک میزان طول می کشد؛ اما پسران یک سال دیرتر از دختران پا به این دوران می گذارند. به همین خاطر، ممکن است در سال های ابتدایی نوجوانی دختران قدی بلندتر از پسران داشته باشند. آن طور که کارشناسان می گویند: پسران اولین نشانه های بلوغ در حدود ۱۲ سالگی سراغ پسران می آید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فوبیا چیست و انواع فوبیا

شتاب تغییرات جسمی و روحی در سال های اول و دوم بلوغ بسیار چشم گیر است؛ اما هر چه زمان پیش می رود این روند کند می شود. در این سال ها قد پسران به سرعت بلند به میانگین قد والدینش نزدیک می شود. علاوه بر این، به لحاظ جنسی تغییرات محسوسی در بدن پسران اتفاق می افتد؛ که مهم ترین آن رشد آلت تناسلی آنها در ۲ سال ابتدایی است؛ ۴ سال پس از شروع این دوران رشد آلت تناسلی پسران تکمیل می شود.

در این بازه زمانی، موی سر و بدن پسران نیز رشد قابل ملاحظه ای پیدا می کند؛ این روند پس از گذشت ۲ سال تقریباً متوقف می شود. بر این اساس، پسرها باید در یک مقطع زمانی ۴ ساله بیشترین تغییرات رشدی را تجربه کنند؛ در اغلب موارد قد، اندام های جنسی و سایر علائم ظاهری آنها تغییر خاصی نخواهد داشت. بنابراین، اگر نوجوان پسری در خانه دارید که ۱۲ سال را پشت سر گذاشته است؛ اما هیچ یک از نشانه های بلوغ در آن ظاهر نشده حتماً به پزشک مراجعه کنید؛ چراکه بلوغ پس از ۱۴ سال می تواند خبر از وجود بیماری های هورمونی، قلبی یا استخوانی داشته باشد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.