علایم کمبود آهن

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي علایم کمبود آهن اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

علایم کمبود آهن در بدن چیست

کمبود آهن شایع‌ترین گونهٔ سوءتغذیه در جهان است. آهن در همهٔ یاخته‌های بدن انسان وجود دارد و چندین کارکرد حیاتی در بدن دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورتی که آهن بدن کافی نباشد به فرایندهای یادشده آسیب وارد می‌شود و منجر به بیماری و مرگ فرد می‌گردد.

کل آهن موجود در بدن یک مرد ۳٫۸ گرم و در بدن یک زن ۲٫۳ گرم است.

نشانه‌هایعلایم کمبود آهن

نشانه‌های کمبود آهن می‌توانند قبل از اینکه بدن به وضعیت کم‌خونی فقر آهن برسد، پدیدار شود. نشانه‌های کمبود آهن تنها برای کمبود این مادهٔ معدنی نیست و در موارد دیگر نیز ممکن است دیده شود:

علایم کمبود آهن در کودکان

علائم کمبود آهن در کودکان
علائم کمبود آهن در کودکان

کمبود آهن می‌تواند در رشد کودک اختلال ایجاد کند و همچنین باعث بروز موارد زیر شود:

آهن برای سیستم ایمنی بدن نیز ضروری است. دریافت‌نکردن آهن کافی می‌تواند امکان ابتلا به سرماخوردگی‌، آنفولانزا و عفونت‌ها را بیشتر کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بیماری اوتیسم چیست و چه علائمی دارد

علایم کمبود آهن در گیاه

علائم کمبود آهن در مرحله اولیه در برگ‌های جوان بروز می‌کند. این کمبود همراه با کلروز (زردشدگی) برگ‌های بالایی رخ می‌دهد، در عین حال، رگبرگ‌ها و آوند‌های برگ همچنان سبز هستند. در مراحل بعدی، اگر کمبود آهن ادامه یابد، کل برگ به رنگ زرد مایل به‌سفید درمی‌آید و لکه‌های نکروز در لبه‌های برگ نمایان می‌شوند. با ادامه این روند در حاشیه‌های گیاه قطعات نکروز پدیدار می‌شوند. داخل مزرعه، بخش‌های آسیب‌دیده به راحتی قابل تشخیص هستند. کلروز و نکروز برگ موجب کاهش مقدار کلروفیل، محدودشدن میزان فتوسنتز، به‌تعویق افتادن رشد و در نتیجه باعث مرگ گیاه می شود.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

منبع : ویکی پدیا

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.