علت خارش پوست سر

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي علت خارش پوست سر اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

علت خارش پوست سر چیست

شوره سر

اگر پوست سرتان خشک و دچار خارش است و هم زمان پوسته‌هایی بر روی موها یا لباس خود می‌بینید، شک نکنید که به شوره سر مبتلا هستید.

شوره سر، که مشکلی متداول است، به حالتی گفته می‌شود که تکه‌های خشک‌شده پوست سر از آن جدا می‌شوند. اگر موهای تیره دارید یا رنگ‌های تیره می‌پوشید، ممکن است این ذرات را روی مو یا شانه‌های خود مشاهده کنید. شوره سر ممکن است باعث خارش سر شما شود.

اگر تصور می‌کنید رعایت نکردن بهداشت، مسبب ایجاد شوره سر است سخت در اشتباهید. اگرچه شستشوی کمتر مو با شامپوها می‌تواند شوره سرتان را بیشتر نمایان کند اما علت اصلی ایجاد شوره سر نیست.
علت خارش پوست سر
علت خارش پوست سر

در واقع، محققان همچنان در جست‌وجوی دلایل اصلی ایجاد شوره سر هستند و به نظر می‌رسد این دلایل پیچیده باشند. اگر شوره ی سر علت خارش پوست سر شماست، خیالتان راحت، این ناراحتی قابل درمان است.

علت خارش پوست سر : سوریازیس

پلاک قرمز رنگ و ضخیم سوریازیس ممکن است دلیل خارش توقف ناپذیر پوست سر شما را توضیح دهد. سوریازیس یک بیماری التهابی مزمن است که به واسطه فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی شکل می گیرد و حاصل آن وصله های پوستی سخت، دردناک، قرمز و پوسته پوسته است. سوریازیس می تواند هر قسمت از بدن انسان، از جمله پوست سر را تحت تاثیر قرار دهد.

چگونه خارش را متوقف کنیم؟

هرچه بیشتر ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته توسط سوریازیس را مالش داده یا بخارانید، احتمالا پوسته های بیشتری را پخش خواهید کرد. از این رو، تلاش کنید آن را لمس نکنید. همانند شوره سر، درمانی جادویی برای سوریازیس وجود ندارد. شما می توانید با استفاده از داروهای موضعی یا نمونه های تهاجمی‌تر آن را کنترل کنید تا از شعله‌ور شدن بیماری پیشگیری شود، اما درمان قطعی برای سوریازیس وجود ندارد.

برای کنترل شرایط می توانید از شامپوهای مبتنی بر اسید سالیسیلیک و قطران زغال سنگ استفاده کنید که می تواند به از بین بردن مقداری از پوست انباشته شده کمک کند و همچنین می توانید از فوم ها یا مایعات تجویزی مبتنی بر کورتیزون استفاده کنید. در موارد شدید، روش های درمانی با کمک لیزر اگزایمر می تواند مفید باشد.

علت خارش پوست سر: شپش

اگر با خارش شدید پوست سر مواجه هستید و دارای فرزند کوچک هستید، ممکن است به شپش سر گرفتار شده باشید. این جانواران کوچک (و تخم هایشان) به ریشه ساقه مو متصل شده و در صورت استفاده مشترک از کلاه یا شانه می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. شپش ها بیشتر در پشت گوش ها و پشت سر یافت می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علت تلخی دهان

چگونه خارش را متوقف کنیم؟

در نخستین گام باید تمام شپش ها و تخم های آنها را از پوست سر خود پاکسازی کنید. این روندی زمانبر و خسته کننده است، اما اگر این کار را انجام ندهید امکان بازگشت شپش ها وجود دارد. شامپوهای بدون نسخه حاوی پرمترین به طور معمول گزینه موثرتری نسبت به درمان های طبیعی‌تر هستند.

فولیکولیت

خارش پوست سر که با جوش های قرمز همراهی می شود، نشانه ای آشکار از ابتلا به فولیکولیت است. باکتری ها یا قارچ های روی پوست می توانند موجب این شرایط مزمن شوند. جوش ها ممکن است حاوی چرک بوده و دردناک و خارش‌دار باشند.

چگونه خارش را متوقف کنیم؟

از آنجایی که فولیکولیت بهترین واکنش را به درمان های تجویزی نشان می دهد با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. مجموعه ای شامل داروهای ضد التهاب، داروهای ضد باکتری، و شامپوهای دارویی ممکن است برای درمان فولیکولیت ارائه شود.

آلرژی به رنگ مو

آیا به تازگی موی خود را رنگ کرده اید؟ خارش پوست سر شما ممکن است به واسطه یک واکنش آلرژیک شکل گرفته باشد، حتی اگر پیش‌تر نیز از رنگ مو استفاده کرده باشید. این شرایط می تواند با یک واکنش جزئی و خارش اندک آغاز شود و مساله ای نگران کننده به نظر نرسد. اما در استفاده های بعدی ممکن است قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش را تجربه کنید. آلرژی به رنگ مو می تواند موجب تورم و التهاب پوست سر شود و برخی افراد ممکن است واکنش آنافیلاکسی را نیز تجربه کنند. شایع‌ترین آلرژن (ماده حساسیت‌زا) پارافنیلن دیامین (PPD) است که در رنگ های قهوه ای و سیاه استفاده می شود. همچنین، این ماده ممکن است در حنا نیز وجود داشته باشد.

چگونه خارش را متوقف کنیم؟

برای توقف این نوع خارش باید استفاده از محصول را متوقف کنید. اگر همچنان قصد دارید موی خود را رنگ کنید، از نمونه های فاقد پارافنیلن دیامین استفاده کنید. اگرچه دوام این محصولات نسبت به رنگ موهای عادی کمتر است، اما از واکنش های آلرژیک در آینده پیشگیری می شود. همچنین، شما می توانید بخش کوچکی از موی خود را با محصولی جدید رنگ کرده و واکنش پوست سر خود به آن را بررسی کنید. به راش های پوستی، خارش یا تورم توجه داشته باشید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی

علت خارش پوست سر: اگزما

اگزما می تواند روی پوست سر انسان نیز شکل بگیرد. اگزما که به نام درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود یک بیماری التهابی پوست است که به واسطه طغیان سیستم ایمنی بدن انسان شکل می گیرد. اگزما به شکل گیری وصله های پوستی خشک، پوسته پوسته و ملتهب منجر می شود که گاهی اوقات با احساس سوزش نیز همراه است.

چگونه خارش را متوقف کنیم؟

اگرچه درمانی برای اگزما وجود ندارد، اما گزینه هایی مانند استروئیدهای موضعی و شامپوهای استروئیدی می توانند شدت علائم و تکرر وقوع بیماری را کاهش دهند. با یک متخصص پوست و مو برای انتخاب بهترین روش درمان صحبت کنید.

علت خارش پوست سر: لیکن پلانوپیلاریس

خارش پوست سر گاهی اوقات به واسطه یک بیماری التهابی به نام لیکن پلانوپیلاریس شکل می گیرد که ریزش موی تکه تکه را در پی دارد. از دیگر علائم می توان به درد و قرمزی اشاره کرد، اما این یک بیماری نادر است.

چگونه خارش را متوقف کنیم؟

متاسفانه، محصولات بدون نسخه خوبی که به بهبود خارش مرتبط با این شرایط کمک می کنند، وجود ندارند. برای تشخیص دقیق به یک متخصص پوست و مو مراجعه کرده تا داروهای لازم برای کمک به توقف فرآیند التهابی تجویز شوند.

علت خارش پوست سر: نورودرماتیت

در برخی موارد پزشک نمی تواند دلیل خارش پوست سر شما را شناسایی و توضیح دهد که این شرایط می تواند به واسطه نورودرماتیت شکل گرفته باشد. هر فولیکول مو به یک دسته عصبی متصل شده است. گاهی اوقات اعصاب بیش از حد تحریک می شوند که موجب احساس خارش می شود.

چگونه خارش را متوقف کنیم؟  

از آنجایی که دلیلی مشخص برای این شرایط وجود ندارد با پزشک خود صحبت کنید. شامپوهای استروئیدی تجویزی می توانند به تسکین خارش کمک کنند و از گزینه های دیگر می توان به مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) اشاره کرد.

ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره‌آتا) شرایطی است که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند که ریزش مو در اشکال گرد را موجب می شود. فعال شدن این بیماری می تواند با خارش بسیار زیاد پوست سر همراه باشد.

چگونه خارش را متوقف کنیم؟  

اگر با خارش پوست سر به همراه ریزش مو مواجه هستید، به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. پزشک می تواند شرایط را ارزیابی کرده و بهترین گزینه های درمانی مانند استروئیدهای موضعی یا تزریق مستقیم استروئید به پوست سر را ارائه کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علت خستگی و خواب آلودگی مداوم

علت خارش پوست سر: تعریق

تعریق می تواند موجب خارش پوست سر شود. افزون بر این، تعریق می تواند چربی پوست سر را افزایش دهد و مکانی خوب برای رشد مخمر و قارچ شکل بگیرد.

چگونه خارش را متوقف کنیم

ساده است، موی خود را به طور منظم بشویید.

علت خارش پوست سر بعد از کاشت مو

از آن آنجایی که زمان کاشت مو محل مورد نظر را بی حس می کنند و فولیکول های مو را تک تک در محل مشخص شده قرار می دهند.اگر کاشت مو طبیعی توسط یک تیم مجرب و با تجربه که به تمامی جزئیات این کار دقت می کنند و با تجهیزات به روز و استاندارد انجام شود، هیچ گونه عوارض و خطر دائمی و پایداری شما را تهدید نخواهد کرد، البته در این میان عوارض کوتاه مدت بعد از کاشت مو ممکن است تا مدتی برای شما وجود داشته باشد که این عوارض را می توانید با رعایت اصولی که متخصص کاشت مو به شما می گوید به راحتی پشت سر بگذارید.

چگونه خارش بعد از کاشت موی طبیعی را کاهش دهیم

راههای زیادی برای کاهش خارش موی سر بعد از کاشت موهست که در ادامه بهترین راه حل ها را از نظر کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی دکتر مسلمی که یکی از بهترین مراکز کاشت مو اصفهان است بررسی می کنیم:

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطاب زیردیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.