علت درد معده

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي علت درد معده اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

علت درد معده چیست

عدم تحمل لاکتوز:

یکی از علل رایج درد معده در جهان همین عدم تحمل لاکتوز است ؛ عدم تحمل لاکتوز علائمی چون گاز، نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد گرفتگی عضلات شکم دارد .

عدم تحمل گلوتن:

عدم تحمل گلوتن و حساسیت به این ماده در واقع به پروتئین موجود در جو، گندم و چاودار یکی دیگر از دلایل دردمعده است ؛ مشکلی که همراه با نفخ، اسهال، یبوست، خستگی مفرط و درد شکم است.

بیماری رفلکس معده (GERD):

بیماری رفلکس معده، مشکلی است که در آن بخش پایینی اسفنکتر مری به نحوی نامناسب باز می شود و یا به طور کامل بسته نمی شود و اجازه می دهد که اسیدهای شکمی به مری بیایند. عوامل ریسک بیماری رفلکس معده عبارتند از:چاقی، بارداری، سیگار کشیدن و خوردن محصولات اسیدی مانند مرکبات یا غذاهای مبتنی بر گوجه فرنگی .

استرس و فشارهای عاطفی:

بسیاری از مسائل گوارشی از استرس عاطفی نشات می گیرد.استرس می تواند روند هضم را کاهش دهد و اسیدهای معده را در معده رها کند و در نتیجه خطر رفلاکس را افزایش دهد. مصاحبه سلامتی و یا ارزیابی سلامت روانی می تواند به تشخیص استرس عاطفی کمک کند. پزشک می تواند درمان را براساس شرایط شما ارائه دهد.

سندروم روده تحریک پذیر (IBS):

IBS ناشی از عملکرد نادرست اعصاب است که عملکرد و ادراک روده را کنترل می کند. علایم IBS شامل حالت تهوع، نفخ، اسهال، یبوست و گرفتگی است. یک عامل بزرگ برای سندرم روده تحریک پذیر استرس است، بنابراین یک بار دیگر مدیریت صحیح وضعیت عاطفی برای درمان IBS بسیار مهم است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علت کبودی ناخن

علت درد معده در بارداری

معده درد در دوران بارداری به خصوص در سه ماه آخر بسیار شایع است، بگونه‌ای که حدود 50% از خانم‌های باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری خود دچار معده درد می‌شوند و اغلب از این موضوع با سوزش سردل و درد سر معده یاد می‌شود.

علت معده درد منحصر به دوران بارداری را می‌توان بسته نشدن کامل دریچه اسفنکتر معده در نتیجه نفوذ اسید به مری عنوان کرد. این دریچه ممکن است به دو علت زیر بسته نشود:

علت درد معده در شب

شایع ترین علامت زخم دستگاه گوارشی سوزش در نواحی بین بالای ناف تا زیر قفسه سینه و در شدت های متفاوت می باشد، در بعضی از موارد درد و سوزش زخم های گوارشی می تواند باعث بیدار کردن شما در شب شود. در بعضی از موارد زخم های کوچک گوارشی نشانه ای ندارند. سایر علایم درد ناشی از زخم های گوارشی شامل:

عوامل درد معده در شب

درد معده علائم شایعی دارد که بین بسیاری از مشکلات گوارشی مشترک است. اگر می خواهید بدانید که چه چیزی باعث معده درد در شب می شود و چگونه باید آن را درمان کنید، نیاز دارید که ابتدا علائمی که تجربه می کنید را شناسایی کنید. مهمترین علل معده درد در شب به قرار زیر می باشد:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سینوس

اکثر ما علائم وجود گاز در معده را می شناسیم. این عارضه درد تیز و سوزنده ای در قسمت فوقانی شکم و درست زیر قفسه سینه ایجاد می کند.

تجربه هر فرد مبتلا به IBS از دیگری بسیار متفاوت است. اما تجربه درد معده و گاه به گاه درد شکم در بسیاری از مبتلایان شایع است. اگر به این بیماری مبتلا باشید، علاوه بر درد معده، ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

علت درد معده در صبح

دلایل درد شکمی هنگام صبح می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

منبع :  نمناک، ویکی پدیا

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.