عوارض اعتیاد به اینترنت

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي عوارض اعتیاد به اینترنت اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

اعتیاد به اینترنت

به همان میزان که اینترنت گسترش پیدا می‌کند و بیشتر در معرض استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر نیز می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد افراد شود. استفاده بیش از حد و افراطی از اینترنت باعث بروز پدیده‌ای به نام «اعتیاد به اینترنت» شده است.

عوارض اعتیاد به اینترنت
عوارض اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت یا وابستگی رفتاری به اینترنت صرف نظر از این که آن را یک آسیب روانی یا معضل اجتماعی بدانیم پدیده‌ای است مزمن، فراگیر و عودکننده که با صدمات جدی جسمانی، مالی، خانوادگی، اجتماعی و روانی همراه است. عوارض اعتیاد به اینترنت تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

علائم ترک اعتیاد به اینترنت

افرادی که به اینترنت اعتیاد دارند، هزینه روزافزون زیادی برای حضور هر روزه خود در اینترنت صرف می‌کنند، زمانی که در تماس با اینترنت نیستند، دچار احساس و هیجانات ناخوشایندی مانند اضطراب، افسردگی و مانند آن می‌شوند و بعد از مدتی نسبت به اثرات ناخوشایندی که اینترنت بر زندگی آن‌ها می‌گذارد، عادت می‌کنند مانند؛ عقب افتادن از کارهای روزانه‌ی خود. به طور کلی می‌توان از مؤلفه‌ها و علائم اعتیاد به اینترنت به موارد زیر اشاره داشت:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دانلود کتاب بهترین سال زندگی تو pdf

افرادی که به اینترنت اعتیاد دارند، روزانه 8 تا 10 ساعت خود را به فعالیت‌های غیر ضروری و غیر سودمند در اینترنت سپری می‌کنند و نمی‌توانند زمان استفاده از اینترنت را مدیریت کنند. این افراد زمانی که مشغول استفاده نباشند، بی قرار می‌شوند و دائما در حال فکر کردن به این هستند که هرچه سریع‌تر بتوانند به اینترنت دست پیدا کنند. فرد بعد از هر بار استفاده از اینترنت، برای آنکه بتواند به لذت مشابه با دفعات قبل دست پیدا کند باید میزان مصرف خود را بالا ببرد، اصطلاحا در فرد «تحمل» ایجاد شده است.

عوارض و پیامد‌های اعتیاد به اینترنت

عوارض اعتیاد به اینترنت
عوارض اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت، مانند هر اعتیاد دیگری می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به زندگی فرد مبتلا بزند. در ادامه به مهم‌ترین این پیامد‌ها اشاره می‌شود:

1. عوارض و پیامد‌های جسمانی اعتیاد به اینترنت

مشکلات جسمانی مانند کم خوابی، چاقی، عدم رعایت بهداشت شخصی، عدم تمرکز، خشکی چشم درد ناحیه کمر و دست از پیامد‌های جسمانی اعتیاد به اینترنت هستند.

2. پیامد‌های روان شناختی

از جمله پیامد‌های روانشناختی می‌توان به انزوای اجتماعی، انزوا و پرخاشگری اشاره کرد. علاوه بر این چون که افراد معمولا در فضای مجازی هویت اصلی خود را بروز نمی‌دهند، این تظاهر و عدم صداقت می‌تواند آسیب‌های جدی به شخصیت فرد وارد نماید.

3. عوارض و پیامد‌های ارتباطی اعتیاد به اینترنت

دور شدن و عدم برقرای روابط صمیمانه با اعضای خانواده و از دست دادن روابط عاطفی پیامد‌های جبران ناپذیری است که فرد معتاد به اینترنت آن را تجربه می‌کند.

4. پیامد‌های شغلی

افرادی معتاد زمان بسیار زیادی را درگیر استفاده از اینترنت هستند در نتیجه وقتی ندارند تا آن را به شغل خود اختصاص دهند. در نتیجه علاوه بر اینکه شغل خود را از دست می‌دهند، در مضیقه مالی شدیدی قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه ژل آلوئه ورا درست کنیم

5. عوارض و پیامد‌های تحصیلی اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت باعث می‌شود تا فرد معتاد نتواند وظایف تحصیلی خود را انجام دهد. این مسئله باعث می‌شود تا فرد در مدرسه یا دانشگاه دچار مشکلات عمده‌ای شود. علاوه بر این چون فرد نمی‌تواند مواد آموزشی را به درستی یاد بگیرد، در کسب مهارت و یافتن شغل در آینده به مشکل بر می‌خورد. اعتیاد به اینترنت برای کودکان و نوجوانان گاه با افت شدیدی تحصیلی همراه است. توجه کنید که در صورت شدید بودن پیامدها لازم است خانواده‌ها از مشاوره ترک اعتیاد استفاده کنند و راه‌حل‌های کنترلی را به شیوه‌ای مناسب برای فرزندان خود به کار بگیرند.

6. پیامد‌های اجتماعی

بعضی از انواع اعتیاد اینترنتی جرم محسوب می‌شوند مانند اعتیاد به قمار یا محتوای غیر اخلاقی. فردی که درگیر این اعتیاد است می‌تواند دارای سابقه کیفری شود که این مساله در زندگی فرد مشکلات فراوانی را به وجود خواهد آورد.

چند راه حل برای درمان مشکل اعتیاد اینترنتی

از جمله راه حل‌های پیشنهادی پایگاه اطلاع رسانی پلیس امنیت فضای تبادل اطلاعات (فتا)، برای درمان اعتیاد اینترنتی می توان به حد و مرز تعیین کردن برای خود اشاره کرد؛ به این معنا که، کم کم ساعاتی که پشت رایانه صرف می کنید  را کمتر کرده و به آن پایبند باشید.

همچنین اوقاتی از شبانه روز را بدون رایانه بگذرانید به این معنا که سعی کنید زمانی را که برای تفریح و انجام کارهای مختلف درنظر گرفته اید کاملا آزاد فکر کنید و به  رایانه اصلا فکر نکنید.

همینطور لیستی ازکارهایی که می‌توانید به جای نشستن پشت رایانه‌تان انجام دهید را تهیه کرده و روی مانیتور رایانه بگذارید، به این شکل متوجه می‌شوید که امور مهمتری هم برای انجام دادن وجود دارند؛ یا اسامی افراد خانواده، بستگان و دوستانتان که می‌توانند در ترک این اعتیاد به شما کمک کنند را تهیه کنید،  زیرا ترک این اعتیاد به تنهایی ممکن است سخت باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ارزش غذایی بادام

در نهایت حتی می توانید رایانه را در نقاط پر رفت و آمد خانه بگذارید. اگر در جایی نشسته باشید که در اطرافتان رفت و آمد  زیاد باشد تمرکز کمتری داشته و ناخودآگاه کمتر وقت صرف استفاده از رایانه می‌کنید. این کار برای والدینی که فرزندانشان بی‌رویه از رایانه استفاده می‌کنند بسیار مفید است.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.