عوارض کودک آزاری در بزرگسالی

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي عوارض کودک آزاری در بزرگسالی اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

کودکان ضعیف ترند و به همین دلیل در همه جای دنیا کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض آسیب‌های روحی و جسمی و از همه مهم تر در معرض سوءاستفاده‌های گوناگون بزرگ ترها قرار دارند. کودک‌ آزار دیده بقیه عمرش را با زخم‌های روحی، عاطفی و حتی فیزیکی سپری خواهد کرد و همچنین این امر می‌تواند منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیر ذهنی و بدنی در او شود. در برخی موارد، حتی با پایانی غم انگیز مواجه می‌شویم که در آن کودک جانش را از دست می‌دهد.
عوارض کودک آزاری در بزرگسالی
عوارض کودک آزاری در بزرگسالی

افرادی که در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، معمولا دوران بزرگسالی آرامی را نخواهند داشت. کودکی که در سنین کم تجربه های بدی داشته و در موقعیت های بدی قرار گرفته، در آینده ممکن است دچار اختلالات روحی و روانی شود.

افراد به خصوص در سنین کم نیاز به حمایت، امنیت و همدلی دارند و اگر در سنین کم کودک آزاری را تجربه کنند، ممکن است در آینده دچار صدمات روحی شدیدی شوند.

بزرگسالانی که کودک آزاری را تجربه کرده اند، معمولا از دوران کودکی خود به خوبی یاد نمی کنند و تجربه های تلخ آن  دوران در ذهن این افراد ممکن است دائما مرور شود و به همین دلیل سلامت روان آن ها در خطر است.

تجربه تلخ کودک آزاری در سنین کم

ممکن است باعث شود فرد نتواند در بزرگسالی راه زندگی خود را پیدا کند و در شناخت خود دچار مشکل شده و به همین خاطر  دائما از خود، محیط افراد، اطرافیان و… شکایت کرده و آرامش روانی خود و دیگران را بر هم بزند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ترس از سخنرانی

آزار جنسی کودک ممکن است باعث شود از همان سنین کم فرد دائما احساس ترس و گناه کند و دائما خود را سرزنش کند و آرامش روانی  خود را از همان سنین کم از دست بدهد.

این افراد ممکن است نسبت به جنس مخالف خود احساس ترس داشته باشد،  و در آینده نیز نتوانند با جنس مخالف رابطه برقرار کرده و یا زندگی مشترک تشکیل دهند.

اگر فردی در سنین کم دچار آزار و اذیت فیزیکی یا روحی شده است، حتما باید تحت درمان قرار بگیرید تا از اثرات کودک آزاری در بزرگسالی جلوگیری شود؛
همچنین بزرگسالانی که در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و در همان سنین به مشاور مراجعه نکرده اند، بهتر است هر چه زودتر به مشاورین متخصص مراجعه کرده و برای سلامت روان و آرامش ذهنی خود قدمی بردارند.

آزارهای جنسی کودکان

آزارهای جنسی کودکان در سنین کم، ضربه روحی بزرگی برای کودک به دنبال دارد.
خانواده ها باید کودکان را نسبت به این گونه آزارها آگاه کنند.

عوارض کودک آزاری در بزرگسالی
عوارض کودک آزاری در بزرگسالی

اگر فرزندشان مورد آزار جنسی قرار گرفت، حامی او باشند و به او اطمینان بدهند که همیشه و در هر حالت او را دوست دارند و او را حمایت می کنند.
از او بخواهند اگر دوباره در چنین موقعیتی قرار گرفت چه کار باید بکند و حتما به پدر یا مادر خود اطلاع دهد.

آزارهای جنسی، به سختی از ذهن کودک پاک می شود و ممکن است این گونه آزارها پیامدهای بدی در بزرگسالی برای او در پی داشته باشد پس لازم است در این مواقع حتما بدانیم که چگونه با کودکان رفتار کنیم.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  هنگام روبرو شدن با ترس چه کنید؟

نشانه های کودک آزاری

علائم کودک آزاری با توجه به نوع و میزان آسیب روحی و جسمی می‌تواند به شکل های مختلفی بروز پیدا کند. به همین جهت والدین باید توجه ویژه‌ای به روحیه و رفتارهای کودک و نیز شرایط جسمی او داشته باشند.

از نشانه های کودک آزاری می توان به علائم فیزیکی مانند: کبودی، سوختگی و صدمات جسمی اشاره کرد. همچنین از نظر روحی ممکن است کودک دچار ترس و اضطراب شدید شود. از رفتن به مدرسه اجتناب کرده و هراس داشته باشد.

 افت تحصیلی، پرخاشگری، ناهنجاری های رفتاری، افسردگی، لکنت زبان، خودآزاری مانند: کوبیدن سر، شب ادراری، احساس خستگی، عدم ارتباط با دیگران، کابوس شبانه، مشکل در راه رفتن و یا نشستن، وحشت هنگام نزدیکی افراد و… از جمله مواردی هستند که می توان به عنوان نشانه های کودک آزاری در نظر گرفت و والدین باید هر چه سریعتر نسبت به رفع مشکل و درمان آن اقدام نمایند.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.