فواید شیره تریاک در طب سنتی

فواید شیره تریاک در طب سنتی

فواید شیره تریاک در طب سنتی

سلام و درود به دوستان عزيز جستیر، با تشکر از همراهي شما. در اين پست مطالبي در رابطه با “فواید شیره تریاک در طب سنتی” برای ما گردآوري شده است. ضمن سپاس گزاري از شما اميدوارم که نهايت استفاده را از اين مطالب ببريد.

خشخاش چیست

خشخاش یا به دری کوکنار (نام علمی: Papaver somniferum) نام یک گونه گیاه علفی یک‌سالهٔ گل‌داری است. گیاه خشخاش از تیر تا مرداد گل می‌دهد.

بخش‌های مختلف خشخاش به ویژه شیرهٔ خشک‌شدهٔ کاس‌برگ آن که به تریاک معروف است خاصیت آرام‌بخش، ضد درد و ضد اسهال دارد.

از این گونه آلکالوئیدهایی استخراج می‌شود که مصارف دارویی و صنعتی بسیاری دارد از جمله مورفین، تبایین، کدیین، نارسیین و چند آلکالویید مهم دیگر. همچنین این گونه واریته و کولتیوارهای زیاد و گوناگونی نیز دارد.

پس از رسیدن میوه که به صورت کپسول است با خراشیدن آن شیرابه سفیدرنگی بدست می‌آید که با خشک کردن آن (آب آن گرفته شود) ماده‌ای قهوه‌ای رنگ به نام تریاک حاصل می‌شود.

تریاک چیست

تریاک، عصاره خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید.

حدود ۱۲ درصد از تریاک را مرفین، تشکیل می‌دهد که یک آلکالوئید از نوع اپیوئید است.

مصرف طولانی مدت و مداوم مرفین باعث مقاوم شدن بدن و به وجود آمدن مقاومت بدنی (تلورانس)، و در نتیجه بروز اعتیاد می‌شود. مرفین عامل اصلی اختلالات و عوارض جانبی هم هست .

تریاک چیست

مرفین از طریق فرایندهای شیمیایی به هروئین تبدیل می‌شود. تریاک بیشتر برای تولید هروئین کشت می‌شود.

در تریاک آلکالوئیدهای دیگری نیز وجود دارد، از جمله؛ کدئین، نارسئین، پاپاورین، نوسکاپین و تبائین.

تریاک بیش از همه به‌دلیل خصوصیات ضد درد که موجب می‌شد تا اعمال جراحی ممکن شود، مورد توجه پزشکان و جراحان بود.

نمونه عبارت هایی که توسط کاربران وب فارسی در این مورد سرچ می شود و برخی آنها را برای شما شرح خواهیم داد:
  • خواص شیره تریاک برای ریه
  • خواص شیره تریاک در طب سنتی نی نی سایت
  • خواص شیره تریاک برای مردان
  • خواص شیره تریاک کرونا
  • خواص شیره تریاک برای عفونت
  • شیره تریاک برای کرونا نی نی سایت
  • تاثیر شیره تریاک بر اسپر
  • خواص تریاک برای سرطان

خواص تریاک

خواص تریاک برای زیبایی و جوانی، ترفندی است که برای فریب افراد ساده و زودباور بدون اشاره به اینکه این ماده چقدراعتیادآور و مضر است، به کار می رود.

فارغ از عوارض مصرف تفننی تریاک که در ادامه در مورد آنها توضیح خواهیم داد. مصرف تفریحی تریاک که به عنوان مثال فقط جمعه ها، آن هم 1 گرم؛ کم کم فرد مصرف کننده را به جایی می رساند که هر روز سه وعده و در هر وعده 3 گرم مصرف کند.

پس با توجه به موارد گفته شده می توان گفت: “یکی از بزرگ‌ترین و مضرترین عوارض مصرف تریاک به صورت تفریحی این است که مصرف کننده ای که به صورت تفریحی تریاک می کشیده است را به یک معتاد حرفه ای تبدیل می کند.”

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ازگيل

عوارض تریاک

تا حالا از خودتان پرسیدید عوارض مصرف تریاک چیست؟ اگر در این مورد اطلاعاتی دارید ما قصد داریم در این قسمت شما را با تمام مضرات تریاک آشنا کنیم. عوارض مصرف تریاک بر جسم و روان افراد دیده می شود.که در زیر نمونه هایی از این تاثیرات را بررسی خواهیم کرد.

– از جمله عوارض مصرف تریاک بر بدن می توان به : گیجی، پر خوابی یا بی خوابی، تغییر وزن، تنفس نا منظم، خونریزی از چشم ها، تب و لرز، مشکلات شدید پوستی، بیماری های کلیوی، کاهش ایمنی بدن، هپاتیت، ایدز و در نهایت کما مرگ اشاره کرد.

– عوارض روانی مصرف تریاک: افسردگی، توهم، بی قراری، کاهش هوشیاری، افکار خودکشی، بی مسئولیتی در محیط کاری و درسی، کمبود اعتماد به نفس و …

– عوارض تریاک بر مغز و قلب: سکته قلبی، سکته مغزی، تشنج، نارسایی قلبی، پارگی رگ های قلب، لخته شدن خون در مغز و …

– مصرف تریاک روی معده افراد نیز تاثیر می گذارد. از عوارض تریاک بر معده بالا رفتن اشتها در بعضی از افراد که باعث کاهش وزن می شود و از بین رفتن اشتها که با خود از دست دادن وزن و بیماری هایی مانند انورکسیا را در پیش رو دارد.

شیره تریاک چیست؟

شیرهٔ تریاک، نوعی ماده مخدر بسیار قوی است که با کمک «ساقی» تدخین می‌کنند. شیرهٔ تریاک را هم از تریاک و هم از سوختهٔ تریاک می‌توان به دست آورد، اما نوع مرغوب آن از ترکیب سه نسبت سوختهٔ تریاک و یک نسبت تریاک خالص به دست می‌آید.

مخلوط سوختهٔ تریاک و تریاک را ابتدا در آب داغ کاملاً حل می‌کنند و سپس حرارت می‌دهند.

پس از گذراندن این ترکیب از صافی، و گرفتن «تفالهٔ» آن، آن را مجدداً تا نقطهٔ جوش حرارت می‌دهند تا قوام بیاید و سفت شود.

در ایران، گاهی تفاله را مجدداً به تریاک می‌افزایند و این تریاک تقلبی را به فروش می‌رسانند. به این ترتیب، شیره فقط از ترکیبات محلول در آب تریاک تشکیل می‌شود. با توجه به اینکه مرفین و کدئین آلکالوئیدهای مؤثر اصلیِ تریاک حلّالیت بالایی در آب دارند، غلظت آن‌ها در شیره بسیار بیشتر از تریاک عادی است.

شیره تریاک در طب سنتی

در طب سنتی از تریاک و شیره تریاک از آن دسته داروهایی هستند که فواید و مضرات فراوانی دارد. از مهم ترین خواص این دو ماده مخدر می توان خاصیت مسکن بودن در دردهای شدید را بر شمرد که از قدیم اطباء را محتاج به استفاده از آن کرده است.

شیره تریاک در طب سنتی
شیره تریاک در طب سنتی

با این وجود به دلیل سمی و تریاقی بودن مضرات فراوانی را نیز به همراه دارد.
مصرف تریاک باعث ایجاد حس شادی و نشاط و نعشگی در انسان می گردد. مصرف تریاک اعتیاد آور است و ترک مصرف آن باعث بروز احساس نیاز به مصرف مجدد می گردد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کلم سفید

خواص شیره تریاک در طب سنتی

تریاک از جمله ماده هایی محسوب میشود که مصرف آن به عنوان ماده دارویی سابقه دیرینه دارد. در طب سنتی ایران به اثرات دارویی تریاک و عوارض و مصرف غیر منطقی آن اشاره شده است. اعتیاد به تریاک در ایران به یکی از معضلات اجتماعی تبدیل شده است.

با مرور وبسایت ها و سایت های گوناگون اطلاعات ضد و نقیضی مشاهده می شود که پایه و اساس علمی پشت آن نیست. هر ماده و هر رفتاری می تواند اثرات مثبت و همچنین اثرات مخرب و جبران ناپذیر داشته باشد. فرد قبل از انجام و انتخاب رفتار و عملکرد باید فواید و اثرات را در نظر بگیرد و عجولانه انتخاب نکند.

خواص شیره تریاک برای عفونت

هر نوع دود اعم از دود تریاک و یا سیگار، به مرور زمان باعث ایجاد تغییراتی در ریه می شود و فرد را  مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی و غیرعفونی می کند. همانند افراد سیگاری، ریه مصرف کنندگان مواد مخدر نیز  در معرض بسیاری از بیماری های عفونی است.

مصرف کنندگان مواد مخدر نظیر تریاک، به دلیل داشتن مشکلات مختلفی همچون مشکلات سیستم تنفسی، ضعف سیستم ایمنی و همچنین تأخیر در تظاهرات بالینی بیماری، جزو افراد پرخطر از نظر ابتلا به بیماری های عفونی هستند و باید اقدامات ضروری جهت پیشگیری از بیماری، رعایت بهداشت فردی و غربالگری در این افراد مورد توجه قرار گیرد.

شیره تریاک گرم است یا سرد

در طبیعت و مزاج تریاک اختلاف بسیار زیاد است؛ اکثریت اطبا یونان آن را سرد و خشک ، اطبا هند آن را گرم و خشک و در طب سنتی ایران اکثر اطبا آن را سرد می‌دانند.

در طب سنتی ایران اعتقاد بر این است که مصرف تریاک به دلیل طبیعت سرد و خشک آن طبیعت بدن را به سمت سردی تغییر می دهد. به طور کلی افراد بر این نظرند که طبع مخدر تریاک سرد، اما طبع شیره تریاک گرم است.

با استفاده از شیره تریاک و گرم شدن مزاج، مویرگ های سطحی و منافذ پوستی بسته می شود و باعث هدایت و تجمع حرارت بدن به سمت درون بدن می شود.

در نتیجه حرارت درون بدن افزایش می یابد و شخص به طور کاذب احساس گرمای بیش از حد طبیعی می کند.

مهم‌ترین علائم اعتیاد به شیره تریاک

– احساس فقدان انرژی و خستگی مفرط
– افزایش میل و عملکرد جنسی در کوتاه مدت و تخریب عملکرد جنسی در بلند مدت
– بروز مشکلات ریوی و تنفسی
– دچار شدن به بیماری‌های کبدی
– بروز مشکلات گوارشی متعدد نظیر یبوست یا اسهال
– ایجاد تغییراتی در ظاهر نظیر تیرگی پوست یا سیاه شدن دندان‌ها
– تمایل به گوشه‌گیری و انزوا طلبی
– کاهش عملکرد شغلی و اجتماعی
– بروز تغییرات رفتاری و عدم مسئولیت پذیری

روش هاي ترك اعتياد

روش هاي ترك اعتياد
روش هاي ترك اعتياد

رک اعتیاد روش های زیادی دارد که بسته به نوع مخدر مصرفی می تواند متفاوت باشد. اینکه فرد بیمار سخت ترین یا ساده ترین روش را انتخاب کند مهم نیست؛ بلکه هدف اصلی انتخاب بهترین روش ترک اعتیاد بدون بازگشت است که بیمار پس از گذراندن این دوره سخت دوباره به وضعیت اولیه خود بازنگردد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان درد مفاصل

1-ترک اعتیاد به روش ناگهانی یا سقوط آزاد

معمولا در این روش با قطع ناگهانی ماده مخدر به بدن بیمار شوک وارد می کنند و با روش هایی مانند بستن فرد به تخت، او را از مصرف باز می دارند. این روش نه تنها روش مطلوبی به حساب نمی آید بلکه در اعتیاد به برخی مواد مخدر باعث مرگ فرد مبتلا به سوء مصرف ماده مخدر نیز می شود. معمولا افراد در اولین فرصت بعد از رهایی از این شرایط دوباره به مصرف مخدر روی می آورند و بیماری درمان نمی شود.

2-ترک اعتیاد به روش تدریجی

یکی از بهترین و اصولی ترین روش های ترک اعتیاد همین روش کنار گذاشتن تدریجی مواد مخدر است. در این روش با کمک افراد متخصص دوز مخدرهای دریافتی به مرور کاهش یافته از میزان آن کم می شود. بعد از گذشت مدت زمان مورد نیاز بدن فرد سم زدایی شده و به ترک اعتیاد کامل می رسد. احتمال موفقیت درمان ترک اعتیاد بدون بازگشت در این روش بسیار بالاست.

3-ترک اعتیاد با روش های روان درمانی

اعتیاد از دلایل مختلفی نظیر افسردگی، ترد شدن فرد از خانواده و جامعه، شکست های زندگی و موارد دیگر نشأت می گیرد. در همه این موارد لازم است که فرد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر ابتدا به این باور قلبی برسد که باید مصرف ماده مخدر را کنار بگذارد. همیشه کلینیک های روانپزشکی ترک اعتیاد بهترین مکان برای ترک به حساب می آیند زیرا در کنار روش های دیگر از روان درمانی و مشاوره نیز استفاده می کنند. روانشناس در کنار پرداختن به علل و ریشه‌ های اعتیاد، به بیمار می‌ آموزد چگونه از وسوسه‌ های فکری و تمایل برای مصرف دوباره مواد جلوگیری کند.

4-ترک اعتیاد با داروهای کمکی

در برخی موارد برای ترک اعتیاد از دارو هایی که اثرات شبیه مواد افیونی دارند، استفاده می شود. شایع ترین داروهای ترک اعتیاد متادون و قرص ب2 هستند که هردوی این دارو ها به خودی خود اعتیادآور بوده و به هیچ عنوان نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند. درمان های دارویی تنها در صورتی که تحت نظر پزشک و در کنار روش‌ های روان درمانی استفاده شود می تواند مفید باشد.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
سلامتی بزرگترین دارایی انسان است برای سلامتی خودتان و عزیزانتان جستیر را سرچ کرده و جدیدترین مطالب ما را به صورت رایگان بخوانید.
سیگار مادوکس شکلاتی x بخوانید...
به بالای صفحه بردن