قرص لوونورژسترول چیست

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ قرص لوونورژسترول چیست در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این نوع قرص اطلاعاتي جمع آوري کرده ايم که در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

لوونورژسترول (Levonorgestrel) هورمونی تولید شده است که در روش‌های پیشگیری از بارداری مصرف می‌گردد.

این هورمون در قرص‌های ECPs یعنی قرصی که پس از رابطه جنسی کنترل نشده مصرف می‌شود تا از بارداری جلوگیری گردد به کار می‌رود.

قرص لوونورژسترول چیست
قرص لوونورژسترول چیست

ساز و کار این دارو بدین صورت است که با جلوگیری از ترشح گونادوتروپین‌ها از هیپوفیز قدامی، تخمک‌گذاری و بلوغ فولیکولی را متوقف می‌کند.

علاوه بر این لوونوژسترل با افزایش چسبندگی مخاط گردن رحم و ایجاد تغییر در آندومتر (داخلی‌ترین لایه‌ی رحم) مانع باروری و لانه گزینی می‌گردد.

نحوه مصرف لوونورژسترول

این قرص در دو دوز 0.75 و 1.5 میلی‌گرم تولید می‌شود. اگر در فاصله‌ی زمانی سه روزه از رابطه جنسی مشکوکتان قرار دارید، باید 2 عدد قرص لوونورژسترول 0.75 را در اولین فرصت به صورت یکجا مصرف کنید و یا این دو قرص را با فاصله 12 ساعت از دیگر استفاده کنید. اگر از دوز 1.5 میلی‌گرم آن استفاده می‌کنید فقط یک قرص بلافاصله و در اسرع وقت بعد از نزدیکی مصرف نمائید. قرص لوونورژسترول با اسامی تجاری مختلفی در بازار موجود است ولی در مراکز بهداشتی‌ درمانی به نام LNG در اختیار مراجعه ‌کنندگان قرار می‌گیرد. بهترین زمان مصرف این قرص در بازه‌ی زمانی 12 ساعته بعد از رابطه جنسی خطرناک می‌باشد.

چند نکته:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کره حیوانی

سوالی که ممکن است برای بسیاری از خانم‌ها در خصوص استفاده از این قرص و روش‌های مشابه پیش آید این است که: “اگر در صورت استفاده از این دارو باز هم باردار شدیم باید چه کنیم؟ آیا استفاده از این دارو اثر سوء بر جنین می‌گذارد و باید آنرا سقط کنیم؟” پاسخ این است که به خاطر خطرناک نبودن این روش برای جنین، در صورت وقوع بارداری هیچ نیازی به ختم بارداری نیست.

عوارض قرص لوونورژسترول چیست

بیشتر بخوان بیشتر بدان  رایا مارکتینگ چیست

توصیه های دارویی لوونورژسترل

1. در صورت مصرف همزمان اين دارو با ريفامپين، حتماً بايد از يك روش ديگر جلوگيري از بارداري نيز استفاده نمود.
2. با اينكه اين فرآورده نسبت به قرص هاي تركيبي، اثر بخشي كمتري در جلوگيري از بارداري دارد، اما در زنان ميانسال، افراد سيگاري، افراد مبتلا به زيادي فشار خون، بيماري هاي دريچه اي قلب، ديابت يا ميگرن سودمندتر از قرص هاي تركيبي مي باشند.
3. در صورت استفاده قبلي از قرص هاي تركيبي جلوگيري از بارداري، بايد بلافاصله بعد از قطع مصرف فرآورده تركيبي، مصرف لوونورژسترول شروع شود تا مانع بارداري شود.
4. براي جلوگيري از بارداري پس از زايمان، سه هفته پس از زايمان بايد مصرف اين دارو شروع شود.
5. قرص ها بايد هر روز در يك زمان معين مصرف شوند. در صورتي كه مصرف يك قرص در ساعت معين فراموش شد، به محض به ياد آوردن بايد مصرف شود و قرص هاي بعدي طبق روال معمول مصرف شوند اما اگر مصرف قرص بيشتر از 3 ساعت به تأخير افتاد، علاوه بر خوردن قرص هاي بعدي،‌ از آن روز به مدت يك هفته از يك روش ديگر جلوگيري از بارداري نيز استفاده شود.
6. استفراغ و اسهال شديد در جذب شكل خوراكي اين دارو اختلال ايجاد مي كنند و اثربخشي آن را كاهش مي دهند. به همين دليل طي استفراغ و اسهال شديد و تا يك هفته پس از قطع آن بايد از يك روش ديگر جلوگيري از بارداري نيز استفاده شود.
7. طي دوره مصرف اين دارو، فشار خون فرد بايد دائماً كنترل شود.
8. در مورد فرآورده هاي كاشتني، 5 سال پس از كاشتن كپسولها در زير جلد، بايد آنها را به روش جراحي ساده از زير جلد برداشت.

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کندن زگیل

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.