لجبازی در دوران نوجوانی

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي لجبازی در دوران نوجوانی اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

لجبازی چیست

لجبازی در دوران نوجوانی یکی از موضوعاتی است که ممکن است خانواده‌ها را درگیر کند. والدین گاهی ادعا دارند که نوجوانشان حرف گوش نمی دهند و کار خودشان را می‌کنند و به دنبال علت آن می‌گردند. بهترین کار این است که خانواده‌ها با دانستن نحوه برخورد مناسب با نوجوانان لجبازشان، به درستی با آن‌ها برخورد کنند. همچنین والدین باید از شرایط روحی و فضای ذهنی نوجوان خود بیشتر آگاه باشند تا بتوانند ریشه لجبازی‌ آن‌ها را کشف کنند.

بلوغ از علل لجبازی در دوران نوجوانی

لجبازی در دوران نوجوانی
لجبازی در دوران نوجوانی

بلوغ  یکی از مواردی است که همزمان با دوره نوجوانی اتفاق می‌افتد و این موضوع کار را برای والدین سخت‌تر می کند. تغییرات هورمونی با تاثیری که روی بدن و روان نوجوانان می‌گذارند، می توانند از عللی باشند که موجب لجبازی در آن‌ها می‌شود. این هورمون‌ها آنقدر موثر و پررنگ هستند که باعث می‌شوند نوجوانان رفتا‌رهای غیر قابل قبولی داشته و یا از خط قرمز خانواده‌ها عبور کنند.

لجبازی به دلیل ویژگی‌هایی در دوران نوجوانی

از ویژگی‌های دوران نوجوانی می‌توان به استقلال، اظهار نظر و علاقه پیدا کردن به بحث با بزرگسالان اشاره کرد. همین موارد باعث می شوند که گاه نوجوان لجبازی کند تا استقلال خودش را ثابت  و حرفی برای گفتن داشته باشد. ‌آن‌ها دوست دارند بگویند که رفتار و نوع فکر والدین اشتباه  و کاری که خودشان انجام می‌دهند درست است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جنس لباس نوزاد

چگونه با نوجوانان سرکش و ناسازگار رفتار کنیم؟

۱. کودکان و نوجوانان ناسازگار اغلب مشکلاتی را برای خود و اطرافیان ایجاد می‌کنند. در حقیقت آنان نمی‌دانند که چگونه به اهداف خود دست یابند. افکار اشتباه کودکان و نوجوانان باعث بدرفتاری آنان می‌شود. اگر به‌جای بدرفتاری متقابل با فرزندان به افکار نادرست‌اش توجه کنیم او اصلاح می‌شود.

لجبازی در دوران نوجوانی
لجبازی در دوران نوجوانی

2. بهترین راه تشویق کودک یا نوجوان آن است که وقتی را برای او اختصاص دهیم. بسیاری از معلمان که مدت کوتاهی با کودک ناسازگار همراهی کرده‌اند شاهد تغییرات عمده در رفتار او بوده‌اند.

3. با تشویق کودک یا نوجوان او احساس وابستگی می‌کند و انگیزهٔ بدرفتاری او از بین می‌رود. به‌جای اهمیت دادن به اشتباهات نوجوان رفتارهای مثبت او را تشویق کنید.

4. پس از بازگشت فرزندان از مدرسه یا در اوقات فراغت در مورد رویدادهای روزانه سئوال کنید تا در شادترین و غم‌انگیزترین لحظات او شریک باشید. شما از آنچه که از فرزندتان می‌آموزید متعجب خواهید شد.

دلایل دیگر:

جلوی لجبازی در دوران نوجوان را بگیرید | سرزنش نکنید

نصیحت کردن، سرزنش، طعنه و کنایه را کنار بگذارید. انجام دادن این کار اثرات مخربی روی نوجوان شما خواهد گذاشت. به جای نصیحت کردن، سعی کنید دلایل تان را توضیح  و نظرتان را بگویید. او را مطمئن کنید که هر تصمیمی بگیرد شما کمکش می کنید.

کنار نوجوان خود باشید

یکی از نکاتی که والدین باید رعایت کنند این است که فضای صمیمی با نوجوان خود داشته  و رابطه دوستانه برقرار کنند. اگر موضوعی مطرح شد، کنارش باشید و او را در هیچ شرایط تنها نگذارید. احساس اعتماد و اطمینان به شما، می‌تواند لجبازی را تا حد زیادی کم کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  استرس کودکان چیست و علائم آن کدامند؟

دلیل منطقی بیاورید

اگر در زمینه ای با او مخالف هستید و فعلا دوست ندارید کاری را انجام بدهد، دلایل منطقی برایش بیاورید. به او نگویید مخالفت شما دلیل خاصی ندارد و شما دوست ندارید این کار را انجام بدهد. این جملات می‌توانند لجبازی او را تقویت کند. برای این کار می توانید بگویید: “من برای مخالفت با این کار چند دلیل دارم که اگر دوست داشته باشی درباره شان صحبت کنیم”و یا “بنا به این دلیل، من با این کار مخالفم”.

سعی کنید علت اصلی را مشخص  و با او منطقی و روشن صحبت کنید.

لجبازی در دوران نوجوانی با تشویق از بین می‌رود

برخلاف چیزی که فکر می کنید، نوجوانان عاشق مسئولیت پذیری هستند. سعی کنید از کارهای به ظاهر کوچک شروع  و مسئولیت‌های بزرگتری را به آن ها محول کنید. یادتان نرود که او را تشویق کنید و از توانمندی هایش تعریف کنید. با این کار او می فهمد که شما او را دوست دارید و بهترین تصمیم‌ها را برایش می‌گیرید.

جملات دستوری به کار نبرید

یکی از مواردی که در این دوره باید رعایت کنید، این است که به نوجوان اصلا دستور ندهید. به دلیل شرایط سنی و ویژگی‌های جدیدی که به او اضافه شده است، دستور دادن شما فقط اوضاع را خراب‌تر می کند. اگر خواسته‌ای دارید سعی کنید دوستانه مطرحش کنید و مثل بزرگترها با او برخورد کنید.

می‌توانید از جمله‌های “اگر ممکن است این کار را انجام بده”، “اگر وقت داشتی …”، “خیلی خوب می شد اگر این کار را انجام می دادی”، “کاش بتوانی در این زمینه به من کمک کنی”، “اگر نظر من را بخواهی…”، استفاده کنید تا نتایج بهتری بگیرید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خرید اسباب بازی برای کودک یک ساله

درک کنید

لجبازی در دوران نوجوانی با سرسختی آن ها در تصمیم هایشان همراه است پس سعی نکنید با صحبت های طولانی و نصیحت او را متقاعد کنید که اشتباه می‌کند. با این کار، مخالفت آن‌ها نیزبیشتر شده و قطعا کار به جایی نمی‌رسد. بهترین راهکار در این موارد این است که به او بفهمانید احساساتش را درک  و می دانید چه می‌گوید.

می‌توانید از این جملات استفاده کنید: “شرایطت را کاملا درک میکنم و می دانم چه احساسی داری، ولی اگر من جای تو بودم….” یا ” نظر من این است که… تو خودت تصمیم گیرنده نهایی هستی و نظرت برای ما محترم است”.

گیر ندهید!

به چیزهای کوچک و کم اهمیت گیر ندهید. یکی از اشتباهات والدین این است که سعی دارند نوجوان را کنترل و مدیریت کنند. معلوم است که نوجوان لجبازی کرده و کار خودش را انجام می‌دهد! مثلا اگر موهایش را طوری کوتاه کرده که شما دوست ندارید و این مورد آسیبی برایش ندارد، گیر ندهید. بگذارید بعضی چیزها را تجربه و بدانند که در مواردی استقلال دارند.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.