لوپوس چيست

با سلام خدمت بازديدکنندگان سايت جستیر عزيز، لوپوس چيست ؟در اين پست قصد میخواهیم شما را با علائم و راه های درمان بیماری پوستی لوپوس آشنا کنیم.

لوپوس چيست

لوپوس چیست 
لوپوس چیست

لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک در پزشکی با علامت اختصاری SLE گونه‌ای از انواع بیماری‌های خود ایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن، علیه ارگان‌ها و بافت‌های پیوندی خودی عمل کرده و به‌آن‌ها آسیب می‌رساند.

زنان در مقابل این بیماری ده‌برابر بیشتر از مردان آسیب‌پذیرند.

این بیماری اغلب پوست و چندین اندام داخلی را درگیر می‌کند و با وجود اتوآنتی بادی در خون همراه است.

لوپوس (Lupus) در زبان لاتین به معنی گرگ و اریتما (Erythema) در زبان یونانی به معنی سرخی است. این نام بخاطر شکل لکه سرخ بر پوست است که شبیه جای گازگرفتگی گرگ است.

لوپوس چيست و چه علائمی دارد؟

در یک بیمار لوپوس درگیری مغز موجب بروز سردرد می شود. چنین سردردهایی شدید است و مسکن نمی تواند این درد را خوب کند.

البته سردرد شدید ناشی از میگرن، افسردگی و اضطراب نیز می شود.

به همین خاطر بهتر است برای تشخیص درست به یک متخصص روماتولوژی مراجعه کنید.

به دلیل التهاب پرده های کناری قلب و ریه احتمال این که فرد دچار درد قفسه سینه شود، وجود دارد.

هم چنین داشتن درد قفسه تنها نمی تواند نشانه بیماری لوپوس باشد، بلکه این علامت ممکن است برای آمبولی ریه، عفونت ریه و حوادث قلبی نیز باشد. برای تشخیص به متخصص مراجعه کنید.

بیش تر بیماران لوپوس به نور خورشید حساسیت دارند. این حساس بودن باعث می شود که زمانی که فرد در برابر نور آفتاب است، دچار راش قرمز رنگ شود.

مدت ماندگاری این راش ها برای چند ساعت یا حتی چند روز است.

هم چنین نور آفتاب موجب تشدید ضایعات پوستی می گردد. برای افرادی که دچار بیماری لوپوس هستند، قرار گیری در آفتاب توصیه نمی شود.

احتمال این که بیماران لوپوسی به درگیری کلیه دچار شوند، وجود دارد. اگر این درگیری به وجود آید فرد دچار ورق ساق پا و در برخی مواقع ورم زیر چشم می شود.

تشنج را می توان از نشانه های فعالیت بیماری لوپوس نام برد. علاوه بر این مورد علت تشنج می تواند ضایعات قدیمی مغز باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چه چیزهایی برای درمان تب مالت خوب است

به همین خاطر اگر فردی دچار تشنج گردید، او را به اورژانس بیمارستانی که روماتولوژیست دارد ببرید. علائم روانی نیز می تواند به علت بیماری لوپوس باشد.

اگر فردی به لوپوس مبتلا شود احتمال ریزش مو در او وجود دارد. در صورت کنترل بیماری می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

ولی لازم به ذکر است که برخی از بیماران مبتلا به ضایعات پوستی مزمن( دیسکوئید) در سر نمی توانند ریزش موی خود در این نواحی را درمان کنند.

از دیگر نشانه های بیماری لوپوس احساس خستگی است. چنان چه بیش از حد این حالت را داشتید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر بیماری عود کند ممکن است فرد دچار  تب شود. تب های غیر قابل توجیه نیاز به بررسی دارند و احتمال عفونت نیز وجود دارد. پس به دکتر مراجعه کنید.

بیماران لوپوسی با علائم ضعف خفیف عضله و مختصر افزایش آنزیم های عضله مواجه می شوند که با کنترل برطرف می گردد.  این ضعف در بالا رفتن از پله و بلند شدن از زمین  آشکار می شود.

راش بیش تر بر روی بینی و گونه ها ظاهر می گردد و به پروانه تشبیه می شود. راش در سایر قسمت های بدن  مثل گردن، صورت، شانه و… نیز می تواند ایجاد شود.

زخم دهان نیز از علائم شایع بیماری لوپوس بدون درد هست و در سقف دهان دیده می شود.

در برخی اوقات مفاصل کوچک مانند دست و هم چنین سایر مفاصل دچار التهاب به شکل درد، خشکی و تورم به هنگام صبح می شوند.  این نشانه متناوب می تواند به  دلیل عود بیماری لوپوس باشد. این مشکل با کنترل برطرف می گردد. در حدود 10 درصد بیماران شاید این مشکل طولانی تر شود که  به هم زمانی روماتیسم مفصلی و  لوپوس مطرح است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  درمان کبد چرب

راه های درمان لوپوس چيست

درمان این بیماری به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند سن، نوع دارو‌های مصرفی، سلامت کلی، سابقه پزشکی و محل و شدت بیماری.

از آنجایی که بیماری لوپوس با گذشت زمان تغییر می‌کند و همیشه قابل پیش بینی نیست، مهم است که بیمار به طور مداوم با پزشک خود در تماس باشد.

برخی از افراد مبتلا به لوپوس خفیف، نیاز به درمان ندارند، در حالی که افراد مبتلا به عوارض جانبی مانند مشکلات کلیه نیاز به مصرف دارو خواهند داشت. دارو‌هایی که برای درمان لوپوس مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

استروئیدها

کرم‌های استروئیدی را می‌توان به طور مستقیم بر روی بثورات مالید. استفاده از این کرم‌ها به خصوص برای بثورات خفیف معمولا ایمن و موثر است. استفاده از کرم‌ها یا قرص‌های استروئیدی در دوز‌های پایین می‌توانند برای علائم خفیف لوپوس مؤثر باشند.

هیدروکسی کلروکین

از این دارو به طور معمول برای کمک به کنترل مشکلات ناشی از لوپوس خفیف، مانند بیماری‌های پوستی و مفصلی استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای جلوگیری از عود لوپوس موثر است.

سیتوکسان

این داروی شیمیایی، تاثیری مهم در کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن دارد. از این دارو برای درمان انواع لوپوس شدید که بر روی کلیه‌ها یا مغز اثر گذاشته اند، استفاده می‌شود.

ایموران (آزاتیوپرین)

این دارو بیشتر برای جلوگیری از رد عضو پیوندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دارو معمولا برای درمان علائم وخیم لوپوس استفاده می‌شود.

متوترکسات

این داروی شیمیایی نیز برای سرکوب و فرونشانی سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دارو می‌توان برای بیماری‌های پوستی، ورم مفاصل و دیگر بیماری‌های غیر خطرناک که به دارو‌هایی مانند هیدروکسی کلروکین یا دوز‌های پایین پردنیزون واکنش نشان نداده‌اند، استفاده کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ماژور چیست

بنلیستا

این دارو سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و پروتئینی که موجب بروز بیماری لوپوس می‌شود را مورد هدف قرار می‌دهد.

مایکوفنولات موفتیل

این دارو برای سرکوب سیستم ایمنی و همچنین جلوگیری از رد عضو پیوندی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریتوکسیماب

از این دارو برای درمان لنفوم و رماتیسم مفاصل استفاده می‌شود. زمانی که دیگر دارو‌ها موثر نباشند، از این دارو برای درمان علائم وخیم لوپوس استفاده می‌شود.

چه کار‌هایی می‌توان برای بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به لوپوس انجام داد؟

هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد، اما می‌توان از روش‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به لوپوس استفاده کرد. از جمله:

ورزش. ورزش‌هایی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری می‌توانند احتمال ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهند. ورزش همچنین می‌تواند تاثیری مثبت بر روحیه فرد داشته باشد.

به اندازه کافی استراحت کنید.

غذا خوب بخورید

افراد مبتلا به لوپوس باید رژیم غذایی مغذی و متعادلی داشته باشند.

الکل مصرف نکنید. مصرف الکل با دارو‌ها می‌تواند موجب بروز مشکلات معده مانند زخم معده شود.

سیگار نکشید.

سیگار می‌تواند باعث کاهش گردش خون و بدتر شدن علائم لوپوس شود. دود سیگار همچنین می‌تواند تاثیری منفی بر روی قلب، ریه‌ها و معده داشته باشد.

نور خورشید می‌تواند باعث بروز بثورات پوستی در افراد مبتلا به لوپوس شود. بنابراین سعی کنید زیاد در زیر نور خورشید قرار نگیرید و از کلاه، عینک و ضد آفتاب استفاده کنید.

منابع : ویکی پدیا ، yjc.ir

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.