محصولات ارگانیک چیست

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ محصولات ارگانیک چیست در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

محصولات غذایی ارگانیک چیست

امروزه به دلیل افزایش جمعیت، مساله تامین غذا یکی از چالش‌های مهم دولتمردان است و در حال حاضر در تمام دنیا برای پیشگیری از خطرات احتمالی ناشی از آفت‌زدگی و بیماری محصولات کشاورزی و دامی از انواع کودهای شیمیایی، سموم کلره و فسفره و آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود.

در برخی از موارد استفاده بیش از حد این مواد شیمیایی می‌تواند با عوارضی مانند اختلال در کارایی قلب و بروز اشکال در سیستم خون‌رسانی بدن، اختلال در هضم غذا و کارکرد دستگاه گوارش، ابتلا به پارکینسون و پوکی استخوان، بروز نقص‌های ژنتیکی، تولد نوزادانی با وزن کم و افزایش سقط جنین و اختلالات هورمونی، سلامت افراد به ویژه کودکان و مادران باردار را با خطر مواجه کند.

محصولات ارگانیک چیست
محصولات ارگانیک چیست

گاهی استفاده از انواع سموم یا اصلاحات ژنتیکی تنها برای داشتن ظاهر زیبا و یا نگهداری برای مدت طولانی صورت می‌گیرد که این اقدامات نه تنها سودی برای مصرف‌ کننده ندارد بلکه عوارض جبران‌ ناپذیری را نیز سبب خواهد شد.

به همین دلیل است که محققان بر تولید گسترده محصولات غذایی ارگانیک و استفاده از این مواد غذایی تاکید دارند تا علاوه بر داشتن ارزش غذایی بالا، از هر گونه ماده شیمیایی مضر نیز عاری باشند.

در حال حاضر محصولات غذایی ارگانیک شامل انواع میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات، حبوبات، گوشت گاو و گوسفند، شیر، گوشت مرغ و تخم‌مرغ، عسل و ده‌ها محصول کشاورزی و دامی در سراسر دنیا به شکل ارگانیک تولید می‌شود که البته این محصولات گران‌تر از محصولات مشابه خود هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  در پوستین خلق افتادن کنایه از چیست

مزایای غذای ارگانیک

محصولات ارگانیک حاوی آفت کش ها کمتر است مواد شیمیایی مانند قارچ کش ها، علف کش ها و حشره کش ها به طور گسترده ای در کشاورزی معمولی مورد استفاده قرار می گیرند و پس مانده آن ها در مواد غذایی که ما می خوریم، اغلب باقی می مانند.

غذاهای ارگانیک اغلب تازه تر است زیرا حاوی مواد نگهدارنده ای نیست که طول عمر آن را بیشتر می کند.

کشاورزی ارگانیک برای محیط زیست بهتر است شیوه های کشاورزی آلی باعث کاهش آلودگی، حفظ آب، کاهش فرسایش خاک، افزایش باروری خاک، و استفاده از انرژی کمتر می شود. کشاورزی بدون آفت کش ها نیز برای پرندگان و حیوانات و همچنین افرادی که در نزدیکی مزارع زندگی می کنند بهتر است.

حیوانات که به وسیله مواد ارگانیک تغذیه می شوند، آنتی بیوتیک ها، هورمون های رشدی یا خوراکی های جانبی به آنها داده نمی شودمواد خوراکی جانبی خطر ابتلا به بیماری جنون گاوی را افزایش می دهد و استفاده از آنتی بیوتیک می تواند گونه های باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را ایجاد کند. حیوانات پرورش یافته از نظر زیست محیطی فضای بیشتری برای حرکت در اختیار دارند و به محیط آزاد دسترسی پیدا می کنند که به حفظ سلامتی آنها کمک می کند.

گوشت و شیر ارگانیک در بعضی از مواد مغذی خاص غنی هستندنتایج یک تحقیق اروپایی در سال 2016 نشان می دهد که سطوح مواد مغذی خاص، از جمله اسید های چرب امگا 3، در گوشت و شیر ارگانیک بیش از 50 درصد بالاتر از نسخه های معمول است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تمیز کردن کف اتو

مواد غذایی ارگانیک بدون GMO استغذاهای ژنتیکی (GMOs) یا غذاهای مهندسی ژنتیکی (GE)، غذاهای گیاهی هستند که DNA به گونه ای تغییر کرده است که نمی تواند در طبیعت به صورت سنتی اتفاق بیفتد، که اغلب به منظور  مقاومت در برابر آفت کش ها و یا تولید حشره کش انجام می شود.

محصولات غیر ارگانیک چیست

در تاریخ بشریت، همواره از محصولات کشاورزی با عنوان ارگانیک یاد شده است. اما در قرن بیستم انواع مواد شیمیایی جدید به صنایع غذایی، به منظور تقویت صنعتی شدن کشاورزی وارد شد. همه این ها به منظور بهره برداری زیاد از کشت با در اختیار داشتن بیشترین توجه به محصول با استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی مانند؛ آفت کش ها، علف کش ها، کود، پرتودرمانی، مهندسی ژنتیکی و غیره انجام شد.

این مواد شیمیایی مصنوعی هر چند اثرات فوری بر سلامت انسان نداشته، اما در طی یک دوره زمانی، بدن انسان به علت عوارض این مواد شیمیایی، ضعیف خواهد شد. بنابراین نوع مواد غذایی تولید شده با استفاده از این روش ها، روش غیر ارگانیک نامیده می شود.

به غیر از استفاده از مواد شیمیایی در صنعت کشاورزی، فرایندهای دیگری نیز برای به ثمر رساندن دانه های کاشت شده استفاده می شود که همه ی این فرایند ها منجر به تولید محصولات غیر ارگانیک می شود. در اینجا برخی از انواع محصولات غیر ارگانیک را برای شما متذکر خواهیم شد.

محصولات غیر ارگانیک

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواب زیاد نشانه چیست

 

ارگانیک و غیر ارگانیک
محصولات ارگانیک: محصولات متداول کشت شده:
رشد با کودهای طبیعی (کود، کمپوست). رشد با کودهای مصنوعی یا شیمیایی.
علف های هرز به طور طبیعی کنترل می شوند (چرخش محصول، وجین دست، مالچ کردن و آبیاری). علف های هرز توسط علف کش های شیمیایی کنترل می شوند.
آفات با استفاده از روش های طبیعی (پرندگان، حشرات، تله ها) و آفت کش ها به طور طبیعی کنترل می شود. آفات با آفت کش های مصنوعی کنترل می شوند.
 گوشت ، لبنیات و تخم مرغ ارگانیک گوشت، لبنیات، تخم مرغ غیر ارگانیک
به دام ها تماما خوراک های ارگانیک، غیر هورمونی و بدون GMO داده می شود.  هورمون رشد برای رشد سریعتر، و همچنین غذای غیر ارکانیک و GMO داده می شود.
بیماری با روش های طبیعی مانند مسکن تمیز، چراغ چرخشی و رژیم سالم پیشگیری می شود. آنتی بیوتیک ها و داروها برای جلوگیری از بیماری های دام استفاده می شود.
دام باید دسترسی به محیط بیرون داشته باشد. دام ممكن است دسترسی به محیط بیرون نداشته باشد.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.