مهارت ارتباط موثر با دیگران

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي مهارت ارتباط موثر با دیگران اطلاعاتي جمع آوري کرده ايم که در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

مهارت ارتباط موثر با دیگران چیست؟

ارتباط موثر چیزی فراتر از تبادل اطلاعات می باشد.

ارتباط موثر یعنی فهمیدن احساسات و هدف در پشت هر اطلاعاتی می باشد.

جدای از اینکه باید توانایی انتقال پیام را به صورت واضح داشته باشید، باید بتوانید به شیوه ای موثر گوش دهید تا تمامی زوایا و معانی آن چیزی که دارد بیان می شود را متوجه شوید.

مهارت ارتباط موثر با دیگران
مهارت ارتباط موثر با دیگران

مخاطب شما باید مطمئن باشد که شما به خوبی به او گوش کرده اید.

جدای از کلماتی که استفاده می کنید، ارتباط موثر از چهار مهارت تشکیل شده است:

عوامل بسيار مهمي در برقراري و ايجاد يك ارتباط موثر دخيل هست كه مهم ترين آنها عبارت اند از:

1. لبخند زدن:

انسان ها به صورت ذاتي و غريزي آدم هاي خوش رو را دوست دارند و ار آدم هاي اخمو و ترش رو بيزارند.

يك لبخند در آغاز يك ارتباط مي تواند شما را آدمي خوش رو و خوشايند نزد طرف مقابل نشان دهد و باعث ايجاد احساس خوشايند شود و واكنش مثبت از طرف مقابل را به همراه داشته باشد.

وقتي ما در ابتداي ارتباطات لبخند مي زنيم ناخود آگاه طرف مقابل هم لبخند مي زند و آن سنگيني و سردي ابتداي ارتباط از بين مي رود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راه های افزایش اعتماد به نفس

2.شروع كننده ارتباط باشيد:

خيلي از افراد يا درون گرا هستند و يا مهارت كافي براي برقراري ارتباط موثر را ندارند. بنابراين هيچ موقع منتظر نمانيد كه ديگران براي برقراري ارتباط موثر پيش قدم شوند. شما پيش قدم شويد و در آنها تاثير بگذاريد.

شايد دغدغه ذهن شما اين باشد كه چگونه شروع كنيد و سر صحبت را باز كنيد؟
براي شروع يك ارتباط و مكالمه مي توانيد با پرسيدن يك سوال،نظر و يا واقعيت، در مورد شخص مقابل،خودتان و يا موقعيت مشترك، شروع كننده مكالمه باشيد و سر صحبت را باز كنيد.

مهارت ارتباط موثر با دیگران
مهارت ارتباط موثر با دیگران

به طور مثال: فرض كنيد در يك همايش حضور داريد و مي خواهيد با كنار دستي خود ارتباط برقرار كنيد الان هر دو در يك موقعيت مشترك قرارداريد. مي توانيد از او سوال كنيد’چي شد كه شما در اين همايش شركت كرديد؟’.

حال فرد مقابل شروع به جواب دادن به اين پرسش و بيان نظراتش مي كند و ارتباط كم كم شكل مي گيرد.

3.از طرف مقابل تعريف و تمجيد كنيد:

انسان ها عاشق خود برتري و تعريف و تمجيد هستند. وقتي كه از ديگران تعريف و تمجيد مي كنيم ناخود آگاه از نظر فرد مقابل ما انساني خون گرم دوست داشتني و مهربان هستيم و به راحتي مي توانيم در قلب آنها نفوذ كنيم.

تعريف و تمجيد بايد صادقانه باشد و نكته خيلي مهم در تعريف و تمجيد اين است كه بايد طوري تعريف و تمجيد كنيم كه تبديل به چاپلوسي و تملق نگردد.

اگر هنگام تعريف و تمجيد يك دليل دقيق و واضح براي آن بيان كنيم تعريف و تمجيد تبديل به چاپلوسي و تملق نمي گردد.

به طور كلي براي تعريف و تمجيد مي توانيم از قالب زير استفاده كنيم:
1.استفاده از نام شخص
2.بيان تعريف
3. بيان دليل تعريف(هرچه دقيق تر باشد بهتر است)
مثال:
خانم ايكس، شما منشي فوق العاده اي هستيد چون همه كارها را با نظم و به موقع انجام مي دهيد.
سعيد امروز خيلي خوشتيپ تر شدي چون لباس قرمزي كه پوشيدي خيلي بهت مياد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دلیل افسردگی من چیست؟

4.برقراري ارتباط چشمي

ارتباط چشمي يعني نگاه كردن به چشم و صورت طرف مقابل، هنگامي كه ارتباط چشمي بر قرار مي كنيم به طرف مقابل با زبان بي زباني القا مي كنيم كه توجه ما به سمت اوست و مي خواهيم با او ارتباط بر قرار كنيم.

مدت زمان برقراري ارتباط چشمي بستگي به طرف مقابل دارد. هنگامي كه فردي ارتباط چشمي برقرار مي كند نبايد مدت زمان آن زياد باشد زيرا منجر به زل زدن و برداشت نادرست طرف مقابل مي گردد.

براي اينكه ارتباط چشمي خيلي خوبي داشته باشيم بهتر است لحظاتي به چشم راست، لحظاتي به چشم چپ و لحظاتي به صورت وي نگاه كنيم و از خيره نگاه كردن بپرهيزيم.

اهمیت ارتباط موثر 

افرادی که سخت‌تر یا بهتر از دیگران کار می‌کنند، همیشه همه توجه‌ها را به خود جلب نمی‌کنند. گاهی اوقات مهم‌ترین مسئله این است که چگونه ایده‌هایتان به دیگران بفروشید و آنها را متقاعد کنید؟

مهارت‌های ارتباطی به شما امکان می‌دهد تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید و به ارتباطات بیشتری دست یابید. این مهارت بیشتر از یادگیری یک زبان خارجی یا هر مهارت کاری دیگر مهم است. یک فرد با مهارت‌های ارتباطی بهتر، در جایگاه شغلی بهتری از هم رده‌های خود قرار می‌گیرد.

با تقویت مهارت‌های اجتماعی، حتی در موقعیت‌های پرتنش، بدون از بین رفتن اعتماد و احترام می‌توانید ارتباطات خوبی داشته باشید.

ارتباط موثر ترکیبی از مهارت‌هایی از جمله ارتباط غیرکلامی، شنونده فعال بودن، فن بیان، هوش هیجانی بالا است.

مهارت های ارتباط صحیح و موثر با دیگران

کتاب مهارت ارتباط موثر با دیگران

کتاب اسرار ارتباط مؤثر:

اسراری که با دانستن آن‌ها بهتر می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

اگر نمی‌دانید که چگونه می‌توان با دیگران به‌صورت بهتری ارتباط برقرار کرد؟ اگر نمی‌دانید که چگونه باید با کودکان صحبت کرده و ارتباط برقرار کرد تا بهتر به حرف ما گوش دهند؟ اگر نمی‌دانید چگونه ارتباط برقرار کردنی در جلسه خواستگاری منجر به ازدواج می‌شود؟ اگر نمی‌دانید که چگونه باید انتقاد سازنده‌ای داشت؟ چگونه باید به درخواست‌های نا به‌جای دیگران نه گفت؟ و… مانعی ندارد چراکه در کتاب “اسرار ارتباط موثر” در مورد همین مسائل و بسیاری چیزهای دیگر که سبب بهبود روابط شما با دیگران خواهد شد صحبت می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  با کودک لجباز چه کنیم

نکته اصلی در ارتباط، داشتن زبان مشترک یا مجموعه‌ای از رفتارها، وسائل، مجاری ارتباط و … است که در نهایت می‌توان از طریق آن، با دیگری ارتباط برقرار کرد.

ارتباط، دریچه اصلی برقراری روابط انسانی است که طی آن می‌توانیم اهداف و مقاصد خود را به دیگران انتقال دهیم و در مقابل، اهداف و مقاصد دیگران را نیز درک کنیم. موضوع ارتباط، در زندگی انسان‌ها بسیار پر اهمیت است و شاید، مؤثرترین بخش زندگی یک فرد همین باشد.

همه ما بخشی عمده از زندگی خود را در ارتباط با دیگران سپری می کنیم یا در فکر آن به سرمی بریم.

کسی که نگرش ها و شخصیت، عواطف، جنبه های روانی، اجتماعی، ارزشی و فرهنگی و نوع رفتار خود را می شناسد، حدود انتظارات و علایق خود را مشخص می کند و می داند که از دیگران چه بخواهد و از آنها چه انتظاراتی داشته باشد.

افرادی که خود را می شناسند، تا حدود زیادی بر خود، خواسته و رفتار خود مسلّط هستند. این افراد، از توان کنترل بر خود، برخوردارند و می توانند با محیط و دیگران، روابط مناسب برقرار کنند. عواطف و احساسات چه از لحاظ شکل دهی و تأثیر بر برخوردها و چه از لحاظ حفظ و پایان دادن روابط، تأثیر قابل توجهی بر روابط میان فردی دارند.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.