میخچه دست

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي میخچه دست اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي فرماييد.

میخچه دست چیست

میخچه دست
میخچه دست

میخچه ضایعه‌ای پینه‌ای‌شکل از پوست مرده است که معمولاً در سطوح نازک و بدون موی پوست به خصوص در قسمت پشتی پنجه پا یا انگشتان یا در قسمت ضخیم‌تر پوست کف دست و پا ایجاد می‌شود.

میخچه زمانی به وجود می‌آید که فشار وارده بر پوست حالتی بیضوی یا شبیه بیضی در پوست ایجاد کند که مرکز آن کانون فشار است و به مرور زمان گسترده می‌شود. اگر تحریک به‌طور مستمر روی بافت‌های تولیدکننده میخچه ادامه یابد، حتی پس از حذف آن، پوست مجدداً تولید میخچه می‌کند.

زمانی که پینه گسترده شده و در مرکز آن سلول‌های مرده پوست تجمع می‌کنند، تبدیل به میخچه می‌شود.

میخچه دست چگونه درمان میشود

در اولین گام بهتر است به استراحت بپردازید و کمتر راه بروید چرا که ممکن است میخچه بیش از پیش رشد کند و پای شما را بیش از حد به درد آورد. همچنین استراحت به درمان آن بیشتر کمک خواهد کرد. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید استفاده نکردن از هیچگونه تیغ و چاقویی است.

بسیاری از مردم می‌پندارند با استفاده از تیغ و چاقو می‌توان میخچه را خارج کرد. این کار تنها درد بی‌امان برای شما دارد. درمان میخچه با محلول سالیسیلیک اسید انجام می‌شود که اگر اندازه میخچه بزرگ باشد استعمال آن نیازمند مدت زمان زیادی است. چسب میخچه هم برای درمان میخچه استفاده می‌شود که ترکیب اصلی آن سالیسیلیک اسید است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه سرماخوردگی را سریع درمان کنیم

میخچه‌های سطحی با یک یا دو چسب درست می‌شود اما میخچه‌هایی که عمق بیشتری دارند با اسید سالیسیلیک در طی مدت دو هفته تا یک ماه درست می‌شود. در این مدت پوست‌های اضافه و خشک شده باید تمیز گردد و جوراب به‌طور مداوم عوض شود.

میخچه دست کودکان

زگیل یک پدیده ویروسی است و معمولا وقتی ایجاد می‌شود که پوست کودکان در تماس با پوست فرد بیمار یا محیط آلوده به ویروس قرار بگیرد، یا حتی هنگامی که ویروس در بدن وجود داشته باشد و ناگهان خودش را به شکل یک زگیل روی پوست نشان بدهد. این ویروس HPV یا اچ‌پی‌وی نام دارد، همان ویروس پاپیلوم انسانی.

زگیل‌ها ممکن است در همه جای بدن به وجود بیایند اما این ویروس بیشتر به محیط گرم و مرطوب علاقه دارد مثل لا به لای انگشتان پا، زیر بغل و البته دست. در این مطلب با هم از زگیل دست کودکان می‌خوانیم.

چرا دست بچه‌ها دچار زگیل می‌شود؟

مثل هر عضو دیگری از بدن، جواب این سوال هم ویروس است. ویروس اچ‌پی‎وی معمولا در قسمت پشتی دست کودکان و انگشتان آن‌ها زگیل ایجاد می‎کند. در کودکان ایرانی، دست با 60 درصد، بیشترین آمار حضور زگیل را به خودش اختصاص داده (کمترین آن هم زگیل تناسلی با 0.8 درصد بوده). این زگیل‌ها معمولا خطرناک نیستند و بسیاری از کودکان در دوره پیش از نوجوانی آن‌ها را تجربه می‌کنند. زگیل‌های معمولی روی دست کودکان توسط پزشک و با کریوتراپی یا تجویز پماد، به سادگی از بین می‌روند.

میخچه دست بر اثر چیست

میخچه زمانی به وجود می‌آید که فشار وارده بر پوست حالتی بیضوی یا شبیه بیضی در پوست ایجاد کند که مرکز آن کانون فشار است و به مرور زمان گسترده می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خون دماغ

اگر تحریک به طور مستمر روی بافت‌های تولیدکننده میخچه ادامه یابد، حتی پس از حذف آن، پوست مجدداً تولید میخچه می‌کند.

زمانی که پینه گسترده شود و در مرکز آن سلول‌های مرده پوست تجمع می‌کنند، تبدیل به میخچه می‌شود.

هنگام درمان زخم‌ها و پینه‌ها در خانه، این خیلی مهم است که پوست را خیلی تمیز نکنید تا منجر به درد و عفونت شود.

قبل از استفاده از اسید سالیسیلیک با پزشک مشورت کنید، زیرا می‌تواند باعث زخم شود.

برای ایجاد هر برش بر روی میخچه یا پینه‌ها، باید با یک متخصص طب سوزنی یا سایر متخصصان سلامت مشورت شود.

ممکن است که نیاز به تکرار منظم داشته باشید، زیرا ممکن است، پینه یا میخچه، مجددا ظاهر شوند.

راه های جلوگیری از ابتلا به میخچه

اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به میخچه و پینه کمک کند

راه‌های درمان خانگی میخچه

یک قاشق زرد چوبه را با ۱/۵ قاشق عسل مخلوط کنید و یک خمیر به وجود آورید؛ آن را روی محل مورد نظر بمالید.

رویش را باز بگذارید تا هوا آن را خشک کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم

سپس آن را با آبگرم تمیز کنید. این کار را ۲ بار در روز انجام دهید.

منبع : ویکی پدیا ، yjc.ir

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.