نمونه یک گزارش خبری خوب

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي نمونه یک گزارش خبری خوب اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

گزارش خبرى چیست

گزارش از رویداد و حادثه، سخنرانیها، کنفرانس ها، مجامع و مراسم مختلف، گزارش درباره خبرى که اتفاق افتاده یادر شرف وقوع است یادر آینده اتفاق خواهد افتاد…

گزارش خبرى در واقع شکل گسترش یافته خبر است که در خلال آن، مخاطب با جزئیات بیشتر در موردکم وکیف یک رویداد یا موضوع آشنا می شود. علت و چگونگى آن را درمی یابد و از طریق آن حس کنجکاوى و شوق دانستن را در خود، ارضاء می کند، خلاءهاى اطلاعاتى خود را درباره رویداد یا حادثه یاموضوع، پر می کند و به این وسیله آگاهی هاى لازم را به دست می آورد.

این نوع گزارش معمولاً زمانى تهیه می شود که خبر اولیه در مورد یک موضوع یا رویداد و حادثه اعلام شده اما قادر نیست نیاز اطلاعاتى مخاطب را برطرف کند.

بنابراین گزارش خبرى ضمن آنکه از نظر نثر و شیوه نگارش تفاوت هایى قابل توجه با خبردارد اما درونمایه اصلى آن را عناصر و ارزشهاى خبرى تشکیل می دهند که به صورت جامع و با تشریح و تحلیل آنها به ویژه با پرداختن بیشتر به دو عنصر «چرا» و «چگونه»، تهیه شده است.

نثر در این قبیل گزارش، تا جایى که لازم است از توصیف و تصویرپردازى بهره می برد و طبعاً در نگارش آن،قالبهاى خشک خبر شکسته می شود و گزارش چیزى بیش از پرداختن صرف به عناصر خبرى به صورت محدود و غیرتشریحى وموجز است

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تکنیک افزایش فروش با روش مقایسه سیب با پرتقال

چگونه یک گزارش خبری خوب بنویسیم؟

در این متن ترجمه شده با چگونگي گزينش اطلاعات لازم از توده اطلاعات جمع آوري شده به منظور تهيه گزارش خبری آشنا می شوید.

بیان گزارش خبری در کليه گزارشهاي خبري از مجموعه اي از واقعيات، مشاهدات، نقل قول ها و سايرجزئيات تشکيل مي شوند.

خبرنگاران همواره اطلاعات بيشتري نسبت به آنچه بکارميبرند جمع آوري مي نمايند و به واسطه تلاش زيادي که در جمع آوري آنها بکارميبرند، تلاش ميکنند تا حد اکثر اين مطالب را در خبر خود بگنجانند.

امااستفاده بيش از حد از اين اطلاعات لزوماباعث توليد خبري بهتر نمي شود.

 درکگزارش خبري که مملو از اطلاعات است کار راحتي نيست. چنين خبري فقط توليدابهام در خوانندگان مي کند.

از سويي روزنامه ها داراي فضاي محدودي برايچاپ خبر، راديو و تلويزيون داراي زمان محدود براي پخش خبر و حتي خوانندگانو بينندگان نيز داراي زمان و حوصله مشخصي براي پيگيري اين اخبار هستند.

خبرنگاري صحيح، شامل گزينش صحيح است نه تلاش در انبوه سازي اطلاعات. گزارشگر بايداز قوه قضاوت خود براي گزيدن اطلاعات مهم و نحوه ترتيب آنها در خبراستفاده کند

. براي جمع کثيري از گزارشگران، تصميمگيري در مورد عدم استفادهاز يک سري اطلاعات جمع آوري شده بسيار دشوار است. يکي از راههاي کمک دراين راه، انتخاب يک کانون تمرکز براي گزارش است. کانون تمرکز کانونتمرکز گزارش در واقع جواب دادن به سوال ” گزارش درباره چيست؟” است. بهمنظور تعيين کانون تمرکز، چيپ اسکانلان 4 مربي مرکز نوشتاري پوينتر 5 پنجسوال ديگر را به اين مجموعه اضافه کرده است: خبر واقعي چيست؟گزارش چيست؟تصوير گزارش چيست؟من چگونهقادر خواهم بود آن را در شش لغت بيان کنم؟اکنون چه؟ تصورکنيد که در حال گزارش از يک آتش سوزي با روند حرکتي سريع هستيد. در طولروز با ساکنين اطراف صحبت کرده و شاهد خسارات وارد شده هستيد. حال بايدقبل از اقدام به نوشتن بر روي گزارش خود تمرکز نماييد. مراحل زير استفادهاز سوالات اسکانلان را جهت يافتن کانون تمرکز نشان مي دهد. خبر واقعي چيست؟ آتش دو خانه در کوهستانهاي بخش شرقي شهر را از بين برده است. خسارت جاني و مالي به مراکز تجاري شهر وارد نشد. گزارش چيست؟ دو خانواده خانه هاي خود را از دست داده اند ولي شکرگزارند که جان سالم بدر برده اند. تصوير گزارش چيست؟     افراد خانواده در کنار خانه سوخته خود يکديگر را در آغوش کشيده اند. چگونه من قادر خواهم بود آن را در شش لغت بيان کنم؟ آتش خانه ها را از بين برد ولي اميد ها همچنان باقي است.   اکنون چه؟ خسارات وارده به مستغلاتبسيار محدود بود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اوقات فراغت

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.