ورم پلک بالای چشم

با سلام خدمت بازديدکنندگان سايت جستیر عزيز، ورم پلک بالای چشم چیست؟در این مطلب میخواهیم در مورد این بیماری چشم به شما آشنا کنیم.

ورم پلک بالای چشم

برآمدگی پلک یکی دیگر از توده‌های لبه پلک است که در ابتدا تظاهری شبیه گل‌مژه دارد. شالازیون برجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح‌کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجاد می‌شود. شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که در این حالت شبیه گل مژه‌است. اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می‌کند و توده متورمی در لبه پلک باقی می‌ماند. اندازه این برجستگی ثابت نیست و ممکن است به تدریج بزرگتر یا کوچکتر شود.

ورم پلک بالای چشم کودک

ورم پلک بالای چشم کودک
ورم پلک بالای چشم کودک

برای نوزاد شما امکان پذیر نیست که هر نوع ناراحتی در ناحیه چشمش را به شما توضیح دهد و شما را از وجود آن آگاه کند. از این رو باید مراقب او باشید تا هرگونه علائم احتمالی ورم چشم و پلک ها، قرمزی، ترشح و یا پارگی چشم را متوجه شوید.

۱) آلرژی (حساسیت)

اگر کودک شما در معرض تحریک کننده هایی مانند دود سیگار، گرده گل، حیوان خانگی و ذرات گرد و غبار باشد، امکان ابتلا به آلرژی وجود دارد. این گونه حساسیت ها معمولاً باعث بروز علائم معمولی مانند تورم و قرمزی پلک می شود که بعضی اوقات چشم کودک بیشتر حساس بوده و یک واکنش سریع به این مشکل دارد. از این رو مهم است که بدانیم اخیراً او در معرض چه چیزهایی بوده است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جوش پشت سر

۲) دندان در آوردن

از آنجا که اعصاب چشم ها و دندان ها به هم متصل هستند، دندان در آوردن می تواند باعث تورم چشم شود. لذا حتماً بعد از دندان در آوردن تورم چشم کودک را بررسی کنید.

۳) نیش پشه

نیش پشه نیز می تواند باعث تورم چشم ها شود. البته این نوع از تورم دردناک نیست بلکه فقط خارش دارد و می تواند تا ۱۰ روز در نوزاد ادامه یابد. این تورم عموماً به رنگ صورتی مایل به قرمز به نظر می رسد.

۴) صدمات

هرگونه آسیب جسمی به سر در نزدیکی چشم می تواند باعث تورم چشم، التهاب، قرمزی یا موارد دیگری از این دست شود. کودکان نوپا بیشتر مستعد صدمه دیدن هستند زیرا تقریباً همیشه در حال جنب و جوش اند. بعضی اوقات علی رغم چشمان متورم ممکن است هیچ دردی وجود نداشته باشد.

۵) گل مژه

گل مژه توده قرمز لطیفی است که می تواند در نزدیکی لبه پلک یا زیر آن ظاهر شده و از این طریق تورم ایجاد کند. طبق مطالعات در صورت ملتهب شدن فولیکول مژه این حالت ایجاد می شود. اکثر این برآمدگی ها دردناک هستند، اما به خودی خود و در طی چند روز از بین می روند. از طرف دیگر اگر یک غده تولید کننده چربی متورم شده و منجر به لخته شدن آن شود، ظهور گل مژه در نزدیکی پلک رخ می دهد.

۶) بلفاریت (پلک آماس)

پلک های ما شامل غدد روغنی و چرب است که بعضی اوقات می تواند مسدود یا ملتهب شود. این امر باعث ایجاد بلفاریت می شود که می تواند به ویژه صبح ها و پس از خواب شبانه رخ دهد. علائم آن شامل پوسته پوسته شدن روی مژه ها، تورم پلک ها، حساسیت پلک ها و خارش می باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کولیت اولسراتیو

۷) التهاب ملتحمه چشم در نوزاد

بعضی اوقات کودک در بدو تولد مستعد ابتلا به عفونت است که ممکن است باعث ورم ملتحمه نوزاد شود. شایع ترین دلایل چنین شرایطی سوزاک، کلامیدیا یا تبخال است. علائم این مشکل تورم و ترشحات بیش از حد در چشم است.

ورم پلک بالای چشم بدون درد

پف زیر چشم می تواند دلایل زیادی باشد؛ از جمله کهولت سن و یا حتی وجود بیماری در بدن. آیا می دانید چه بیماری هایی باعث ایجاد پف زیر چشم می شود؟

بطور کلی هر یک از موارد زیر می تواند به تنهایی علت پف زیر چشم باشد:

برخی از روش های کاهش ورم دور چشم

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم سنگ صفرا

منبع : ویکی پدیا ، namnak.ir

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.