وقتی مسخره مان می کنند،چه کار کنیم؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ وقتی مسخره مان می کنند،چه کار کنیم؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

احساس تمسخر چیست؟

تمسخر یا طعنه در لغت به معنای به کار بردن کلمات ناشایست برای تخریب و تحقیر دیگری است.

اثرات منفی مسخره کردن مخصوصا روی کودکان می‌تواند تا بزرگسالی ادامه پیدا کند. در سنین نوجوانی بخصوص در پسران، تمسخر همدیگر به عنوان یک تفریح و سرگرمی شناخته می‌شود.

اما روانشناسان تمسخر را یک مکانیسم ناسازگار برای مقابله با خشم و ناامیدی‌های حل نشده گذشته می‌دانند. همین موضوع باعث دور شدن اطرافیان و نداشتن دوست صمیمی می شود.

در برخی موارد آن‌ها با این کار سعی در پنهان کردن شخصیت معیوب خود دارند و عیب‌های خودشان را به دیگران نسبت داده و به آن‌ها می‌خندند.

شوخی کردن با مسخره کردن متفاوت است و می‌تواند اثرات مثبت بگذارد اما مقدار زیاد آن روابط را از بین می‌برد.

رعایت محدودیت‌ها در شوخی کردن با دیگران و پرهیز از به کاربردن کلمات تمسخر آمیز در ارتباط با دیگران ضروری است.

اثرات منفی مسخره کردن

وقتی مسخره مان می کنند،چه کار کنیم؟
وقتی مسخره مان می کنند،چه کار کنیم؟

ایجاد احساس تمسخر در دیگران آسیب‌های زیر را به دنبال دارد:

1. مسخره کردن و آسیب به روابط

بدیهی است که مسخره کردن چیزی فراتر از شوخی‌های عادی است و می‌تواند باعث تخریب روابط دوستی و عاطفی شما بشود. فردی که مورد تمسخر قرار می‌گیرد از کسی که او را مسخره کرده دوری می‌کند. اگر این اتفاق بین زن و شوهر و یا روابط طولانی مدت بیفتد می‌تواند به جدایی عاطفی منجر شود.

2. منفی شدن چهره فرد در مقابل دیگران

فردی که دائما دیگران را مسخره می‌کند، به تدریج از سوی آن‌ها طرد شده و منزوی می‌شود. هیچکس دوست ندارد با کسانی در ارتباط باشد که دائما از تخریب شدن و تحقیر شدن در مقابلشان احساس ناامنی می‌کنند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جذب انرژی مثبت در خانه

3. بی‌اعتمادی از پیامدهای مسخره کردن

کسی که دیگران را مسخره می‌کند به عنوان فردی غیر قابل اعتماد شناخته می‌شود. فردی که دائما به دنبال عیب دیگران است معمولا عیب‌های خودش را نادیده می‌گیرد. بنابراین دیگران از ترس اینکه ضعف‌ها و اشتباهات خود را به آن‌ها بازگو کنند و او آن‌ها را در مقابل خودش یا دیگران مسخره کند، به آن‌ها نزدیک نمی‌شوند و هیچوقت دوستی صمیمانه با آن‌ها برقرار نخواهند کرد.

3. تخریب عزت نفس دیگران

بزرگ کردن اشتباهات و عیب‌های دیگران باعث شکسته شدن غرور و خدشه دار شدن احساسات آن‌ها می‌شود. فردی که مورد تمسخر قرار می‌گیرد ممکن است این تمسخر‌ها را پذیرفته و دائما به آنها فکر کند و تمسخر‌ها را به عنوان ویژگی شخصی خود بپذیرد. به مرور زمان عزت نفس و اعتماد به نفس او تخریب شده و اثرات منفی در زندگی او خواهد داشت. فرد مورد تمسخر بهتر است در جهت افزایش اعتماد به نفس خود کاری کند چرا که تغییر دیگران کار آسانی نخواهد بود.

4. مسخره کردن و مواجهه با خشونت دیگران

در صورتی که دائما دیگران را مسخره کنید، مسلما با پرخاشگری و عصبانیت آن‌ها مواجه می‌شوید. گاهی کسانی که مورد تمسخر دیگران قرار می‌گیرند، تحمل این رفتار را ندارند و با پرخاش و خشونت پاسخ طرف مقابل را می‌دهند. این خشم ممکن است به درگیری منجر شود و پیامد‌های منفی زیادی داشته باشد. مهارت‌های کنترل خشم به افراد برای برخورد با رفتارهای تمسخر آمیز کمک خواهد کرد.

با افراد مسخره کننده چگونه برخورد کنیم؟

وقتی مسخره مان می کنند،چه کار کنیم؟
وقتی مسخره مان می کنند،چه کار کنیم؟

در مورد اهدافمان با کسی صحبت نکنیم!

عموما حرف زدن و بحث کردن ما را از رسیدن به اهدافمان نگه می دارد.

تحقیقی انجام شده است که بعد از بررسی هایی نشان می دهد که افرادی کههه در مورد آرزوهایشان حرف می زنند، هورمونی در مغز آن ها ترشح می شود که مغز احساس می کند که به آن خواسته رسیده است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جاهای دیدنی فارس

بنابراین برای آن تلاش نمی کند،پس یاد بگیریم که در مورد اهدافمان با کسی حرف نزنیم.

بعضی از افرادی هستند تا وقتی ایده ای به ذهنشان می رسد،فورا با اولین کسی که ملاقات می کند،مطرح می کند و ممکن است آن فرد هم با مسخره کردن ایشان کلا ایده خود را به فراموشی بسپارد و در نتیجه نمی تواند در کار خود موفق شود.

 

جلوی ما گارد می گیرند

حواس ما باشد وقتی که میخواهیم کار متفاوتی را انجام بدهیم،طبیعی است که دیگران جلوی ما گارد بگیرند.پس توقع نداشته باشید که بدون هیچ گونه مزاحمتی از دیگران به موفقیت برسید.در این باره گاندی یک جمله بسیار زیبایی می گوید:

 

اول شما را نادیده می گیرند

بعد به شما خواهند خندید

سپس با شما خواهند جنگید

و بعد شما برنده خواهید شد

اگر به زندگی نامه افراد موفق نگاه کنید و ببینید که کدام یک از آنها توانسته اند بدون مشکلات و مسخره شدن و سنگ انداری به موفقیت برسند.قطعا سختی های زیادی را تحمل کرده اند و شکست های زیادی را خورده اند ،چون اگر کار ساده ایی بود همه ی افراد دنیا موفق می شدند.کارهای سخت را هر کسی انجام نمی دهد وهمیشه کارهای بزرگ کارهی سختی است که دیگران حاضر نیستند انجام بدهند.

 

وارد بحث نشوید

به عده افرادی در دوره بر ما هستند که وقتی چیزی به آنها می گویید و با متوجه می شوند که می خواهید چه کاری را انجام بدهید،فورا می آیند و نظر می دهند و می گویند که:

در برخورد با این افراد به جای اینکه آن ها را متقاعد کنیم ، اصلا وارد بحث با آن ها نمی شویم وبا گفتن جمله مانند مرسی که گفتید باید دقیق تر فکر کنم،اصلا وارد بحث نشوید و انرژی خود تان را با بحث کردن با این افراد هدر ندهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  روش های جذب مخاطب

 

سحابی باشید

سحابی یک ابر بزرگ از گاز و غبار است و در فضای بین کهکشانی وجود دارد و این ها محل تولید ستاره ها هستند.سحابی ها بسیار بزرگ هستند و از ذرات ریز گاز و غبار تشکیل شده اند.به شکلی است که اگر شما بخواهید از فضای صحابی عبور کنید ،هیچ چیزی به شما برخورد نمی کند ، چون از هم دور هستند.

در برخودر با افرادی که شما را مسخرخ می کنند از این تکنیک استفاده بکنید.اگر کسی با مسخره کردن ما ،چیزی به سوی ما پرتاب می کند اجازه ندهیم چیزی به ما برخورد کند.

این تکنیک چگونه کار می کند؟با یک دیالوگی نحوه استفاده کردن آن را مشخص می کنیم.

مثلا من به شخصی می گویم که تصمیم گرفته ام که یک کاری را انجام بدهم.

آن شخص می گوید : نه بابا موفق نمی شوی.

در این صورت آن شخص انتظار دارد من با او وارد بحث بشوم ولی با یک جمله حرف های آن را خنثی می کنیم و می گوییم که :

بله ممکن است که موفق نشوم

میگه: آخه بدبخت می شی ها!

_آره ممکنه بدبخت بشم

آیا میدانید که در گاو بازی چه کسی برنده می شود؟

کسی که بیشترین جای خالی را داده است نه کسی که با گاو درگیر شده است.

هر وقت کسی به شما با حرف هایشان چیزی را پرتاب کرد سعی کنید چیزی به شما برخورد نکند ، در این صورت است که شما میتوانید بدون توجه کردن به دیگران دنبال آرزو های خودتان بروید.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.