پرداخت حق بیمه مشاغل خاص

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد در اين مطلب ميخواهيم درباره ي پرداخت حق بیمه مشاغل خاص اطلاعاتی برای شما گردآوری کرده ایم و در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

بیمه چیست؟

بیمه تعهدی است که شرکت بیمه گزار به فرد بیمه شده می دهد تا خسارت های او را در قبال حق بیمه پرداختی، جبران نماید.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

یکی از مهم ترین ارکان در صنعت بیمه ی کشور،سازمان بیمه ی تامین اجتماعی است.

سازمان بیمه ی تامین اجتماعی مستقل از سایر بیمه هاست و به صورت انحصاری فعالیت مینماید .بیمه ی تامین اجتماعی مختص بخش خصوصی است و بیمه ی خدمات درمانی برای بخش دولتی است .

انواع بیمه تامین اجتماعی:

بر اساس قانون تامین اجتماعی، دو نوع بیمه وجود دارد:

بیمه خویش فرما
بیمه اجباری

در تقسیم بندیی دیگربیمه های تامین اجتماعی به بیمه اجباری، خویش فرما و بیمه های خاص بیمه اجباری تقسیم می شود که در هریک از آنها فرد می تواند با پرداخت سهم بیمه خود تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد.

بیمه تامین اجتماعی خویش فرما که به دو دسته بیمه اختیاری و بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تقسیم می شوند، دسته ای دیگر از بیمه های تأمین اجتماعی هستند که مهمترین تفاوت آن ها با بیمه اجباری، همان گونه که از اسم این نوع بیمه هویدا است، آن است که پرداخت حق بیمه از سوی خود شخص و دولت است.

تفاوت بیمه اختیاری با بیمه صاحبان حرفه و مشاغل آزاد:

بیمه اختیاری برای کسانی است که تحت پوشش بیمه خاصی نیستند. متقاضی این نوع بیمه، مستقیما با مراجعه به شعب سازمان تامین اجتماعی خواهان انعقاد قرارداد بیمه اختیاری می شود و موظف است خود شخص ، حق بیمه را در زمان تعیین شده پرداخت کند.

این تفاوت علاوه بر نیاز داشــتن به حداقل ۳۰ روز سابقه قبلی برای متقاضیان بیمه اختیاری، به نوع خدماتی که ارائه می شود نیز مربوط است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اموزش زبان انگلیسی

در بیمه اختیاری حق بیمه ۲۶ درصد مقطوع است که کل خدمات از قبیل مســتمری های بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و تعهداتی شامل درمان، هزینه های پروتز و اروتز، هزینه کفن و دفن را دربرمی گیرد.

پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی :

به طور معمول برای پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی لیست کارکرد کارگاه خود رابصورت حضوری به کارگزاری های بیمه ی تامین اجتماعی تحویل بایستی بدهید که این کار ممکن است منجر به اتلاف وقت و سپری کردن زمانی طولانی در صف کارگزاری های تامین اجتماعی گردد.

برای انجام اینکار راه ساد تر و کم زمان تری نیز وجود دارد و آن پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از طریق اینترنتی میباشد به این صورت که بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری می توانند با مراجعه به شعبه سازمان تامین اجتماعی مربوطه و با ارائه درخواست رمز اینترنتی، نسبت به دریافت فیش حق بیمه و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی آن بصورت غیرحضوری (اینترنتی) اقدام نمایند که اینکار همانطور که پیش تر بیان نمودیم دارای مزایایی است از جمله مزایای آن می توان به صرفه جویی در وقت، هزینه های ایاب ذهاب و همچنین دسترسی آسان بیمه شدگان فارغ از زمان و مکان جهت پرداخت حق بیمه اشاره کرد.روش پرداخت اینترنتی به صرفه ترین و بهترین روش پرداخت بیمه ی تامین اجتماعی است که به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های بیمه کننده کشور مطرح می باشد و انجام این کار با 5 روش آسان قابل انجام است. روزانه افراد زیادی باید حق بیمه ی خود را پرداخت کنند . آشنایی با روش های ساده این موضوع، می تواند کمک بسیاری به جلوگیری از اتلاف وقت و تسهیل کار کند. با راه اندازی سرویس اینترنتی حق بیمه، ارسال فهرست و پرداخت حق بیمه به صورت غیرحضوری میسر می شود.

با راه اندازی این سرویس کارفرمایان می توانند از خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی بهره مند شوند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

مراحل چگونگی پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی به روش غیرحضوری(اینترنتی):

1.تهیه ی لیست جاری کارفرمایان:

ابتدا باید لیست جاری کارفرمایان را دریافت کنید. برای دریافت اطلاعات لیست جاری کارفرمایان از طریق اینترنت، ابتدا کارفرما بایستی یکبار به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و توافقنامه ای دال بر ارسال اطلاعات از طریق اینترنت را تکمیل کند تا یک نام کاربری و رمز به او داده شود.

2.رفتن به سامانه اینترنتی ارسال لیست و پرداخت بیمه:

حالا با داشتن نام کاربری و رمز، باید به سامانه اینترنتی ارسال لیست و پرداخت بیمه بروید تا پس از وارد کردن نام کاربری و رمز وارد سیستم شوید.

برای ورود به سامانه پرداخت حق بیمه مشاغل خاص اینجا کلیک نمایید.

3.انتخاب گزینه خدمات کارفرمایان ،لیست حق بیمه و سپس گزینه ارسال لیست حق بیمه :

پس از ورود به سیستم، در همان بخش اول منوی باز شده، گزینه خدمات کارفرمایان را انتخاب و کنید و سپس گزینه لیست حق بیمه و در آخر گزینه ارسال لیست حق بیمه را انتخاب کنید.

4- صفحه ای برای شما باز می شود.

در این مرحله باید کد کارگاه، شعبه تامین اجتماعی (و در صورت داشتن، ردیف پیمان را وارد کنید) و سپس فایل اطلاعات جاری ماهانه کارگاه و اطلاعات بیمه شدگان را از قسمت Browse پیوست کنید.

5- ذخیره و یادداشت شماره پیگیری:

پس از ارسال اطلاعات یک شماره پیگیری به شما داده می شود. این شماره پیگیری را در جایی یادداشت یا ذخیره کنید.

6- ورود مجدد به قسمت خدمات کارفرمایان و انتخاب گزینه پیگیری وضعیت:

حالا یک بار دیگر از منوی بالای سایت به قسمت خدمات کارفرمایان ، سپس لیست حق بیمه بروید و گزینه پیگیری وضعیت لیست را انتخاب کنید.

7-وارد کردن شماره پیگیری و سایر موارد:

در صفحه ای که باز می شود، شماره پیگیری و یکی از اطلاعات خواسته شده را وارد کنید تا اطلاعات دریافت شده از طرف شما، نمایش داده شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه پروپوزال بنویسیم

نکته:

در قسمت ریز اطلاعات و خطا و مغایرت ها می توانید خطاها را مشاهده و نسبت به تصحیح آنها اقدام کنید.

چنانچه خطایی وجود ندارد و یا خطاها را اصلاح کرده اید، گزینه رسید دریافت لیست را انتخاب کنید و این رسید را پرینت بگیرید (چنانچه به پرینت دسترسی ندارید می توانید با گرفتن اسکرین شات این رسید را ذخیره کنید؛ برای این کار دکمه PrtSc در بالای صفحه کلید را بزنید و سپس آن را در یک نرم افزار (برای مثال Paint یا فتوشاپ )Paste کنید (Ctrl+V).

8-انتخاب گزینه برگه پرداخت:

در مرحله آخر با انتخاب گزینه برگه پرداخت ، صفحه ای با عنوان مشخصات برگه پرداخت نمایش داده می شود. این برگه را پرینت بگیرید و به یکی از شعب بانک های رفاه کارگران، بانک تجارت، بانک ملی، بانک کشاورزی و یا بانک سپه مراجعه کنید.

کارفرمایان می توانند پس از دریافت فیش پرداخت، حق بیمه را با استفاده از پایانه های فروشگاهی بانک رفاه و یا تلفن بانک رفاه پرداخت کنند.

نکته:

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به سایت تامین اجتماعی به آدرس www.tamin.ir مراجعه کنید یا با شماره تلفن گویای ۱۴۲ تامین اجتماعی تماس بگیرید .

چگونگی پرداخت حق بیمه از طریق موبایل:

همچنین برای پرداخت حق بیمه از طریق موبایل ،کارفرمایان می توانید با استفاده از سامانه USSD و واردکردن کد #۷۱۳*۷۲۴* روی گوشی تلفن همراه، وارد منوی پرداخت قبض سازمان تامین اجتماعی شده و با ثبت اطلاعات شناسه قبض، مبلغ قبض، شماره کارت و رمز دوم کارت، قبض مربوطه را با هر یک از کارت های عضو شتاب پرداخت کنند .

 

منبع: احقاق

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.