چرا از عینک آفتابی باید استفاده کنیم؟

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چرا از عینک آفتابی باید استفاده کنیم؟ در اين مطلب ميخواهيم درباره ي  اطلاعات مفيدي در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

عینک آفتابی چیست

عینک آفتابی یک نوع پوشش برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید است و با توجه به نوع کاربری آن جنس عدسی و لایه‌های مختلف به کار رفته در آن متفاوت است. معمولاً جنس عدسی‌های عینک آفتابی از لایه‌های زیر تشکیل شده است:

چرا باید از عینک آفتابی استفاده کنیم، حتی در روزهای ابری!

چرا از عینک آفتابی باید استفاده کنیم؟
چرا از عینک آفتابی باید استفاده کنیم؟

چشم به عنوان يكي از مهم ترين راه هاي ارتباط بدن با دنياي خارج است و افزون بر آن درك لذت ها، ايجاد تعادل و محافظت از بدن را بر عهده دارد. بدون شك آگاهي از چگونگي نگهداري آن موجب پيشگيري از بروز بسياري از بيماري هاي چشمي مي شود. آب مرواريد(كاتاراكت) يكي از بيماري هاي شايع چشمي است كه همراه با افزايش سن ايجاد مي شود. علت آن كدورت عدسي چشم است و عوامل متعددي در بروز و ايجاد آن دخالت دارد:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آیا تکنولوژی باعث باهوش شدن فرزند میشود
۱. سن: با افزايش سن بيشتر مي شود.
۲. ارث.
۳. مصرف مشروبات الكلي.
۴. استعمال دخانيات.
۵. تماس با پرتو ماوراءبنفش(Ultra Violet) UV موجود در نور خورشيد.
يكي از عواملي كه در بروز آب مرواريد موثر است قرار گرفتن چشم به مدت طولاني در معرض تابش نور خورشيد است. آب مرواريد ابتدا با تاري ديد شروع مي شود و به تدريج پيشرفت مي كند و موجب از دست دادن بينايي مي شود. گر چه در حال حاضر با انجام عمل جراحي و تعويض عدسي چشم و استفاده از عينك، بينايي به طور كامل برمي گردد. با توجه به اين كه در كشور ما نسبت روز هاي آفتابي به غيرآفتابي بسيار زياد است و به طور طبيعي در صورت عدم استفاده از وسايل مناسب براي محافظت از چشم، چشم ها در مدت طولاني تري در معرض پرتو هاي مضر قرار مي گيرند.
پرتوهایی که در اطراف ما موجود است، دو نوع است؛
الف. پرتوهایی که دیده می‌شوند.
 ب. پرتوهایی که دیده نمی‌شوند.
بر خلاف تصور، پرتوهایی که می‌تواند موجب آسیب به چشم شوند و در دراز مدت ایجاد کاتاراکت نمایند، پرتوهای نامرئی موجود در نور خورشیدند از جمله پرتو فرابنفش، با طول موج کوتاه که از خورشید به زمین می‌رسد و خود به سه گروه تقسیم می‌شود؛

1– UVA
2– UVB
3– UVC

پرتو فرابنفش A که طولانی‌ترین طول موج را در این گروه دارد ، بیش از 90درصد آن از اتمسفر می‌گذرد و به سطح زمین می‌رسد و می‌تواند به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کند و این پرتو است که بیشترین نقش را در برنزه کردن پوست دارد و همینطور در پیر کردن پوست و ایجاد چین و چروک و نیز در بروز سرطان پوست نقش دارد.

 پرتو فرابنفش B

با طول موج متوسط، قادر به نفوذ به بخش‌های داخل پوست نیست و این پرتو بیشترین نقش در سوختن پوست بر اثر ماندن طولانی مدت در آفتاب را دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خصوصیات سگ ها

پرتو فرابنفش C

کمترین طول موج را دارد و می‌تواند بیشترین آسیب را به بدن و طبیعت وارد نماید، اما خوشبختانه به طور کامل به ‌وسیله‌ی اتمسفر جذب می‌شود و اجازه ورود به سطح زمین را ندارد.

نکته‌ی بسیار مهم: در تابستان دو ساعت مانده به ظهر تا دو ساعت بعد از ظهر، زمانی است که پرتوهای مضر به دلیل تابش مستقیم نور خورشید، بدون فیلتر شدن به زمین می‌رسند؛ بنابراین این چهار ساعت مهم‌ترین زمان استفاده از عینک آفتابی و اجتناب از تماس نور خورشید است، ولی در ابتدا و انتهای روز، به دلیل وجود زاویه‌ی مناسب بین زمین و خورشید، بیشتر پرتوها جذب می‌شوند و به زمین نمی‌رسند.

چرا از عینک آفتابی باید استفاده کنیم؟
چرا از عینک آفتابی باید استفاده کنیم؟

UVB به دو صورت حاد و مزمن می تواند موجب آسیب به چشم شود؛

۱. حاد: چنانچه چشم مستقیم و به مدت طولانی به ویژه در روزهای سرد یا برفی در معرض تایش آفتاب باشد اشعه UVB موجود در آن می‌تواند باعث آسیب موقت به قرنیه‌ی چشم و کاهش بینایی شدید موقت شود که به آن فتوکراتیت   (Photokeratitis) ) گویند.
علامت این بیماری، دردناک بودن چشم و نیز از دست دادن قدرت بینایی به طور موقت است که  با استراحت دادن به چشم، خود بخود بهبود می‌یابد.

۲. مزمن: در صورتی که چشم در طول سالیان متمادی در معرض اشعه‌ی آفتاب باشد، به علت وجود UVB در آن می‌تواند یکی از عوامل ایجاد کننده‌ی کاتاراکت یا آب مروارید باشد.

جالب است بدانید که  بازتاب  نور خورشید از روی سطوحی مثل آب، شن و برف و هوای ابری، اثر تخریبی بیشتری نسبت به تابش مستقیم آفتاب به صورت و چشم دارد.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قوانین ساختمان های بلند

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.