چرا میخواهید معلم شوید

سلام خدمت کاربران عزيز به سايت جستير خيلي خوش آمديد؛ چرا میخواهید معلم شوید در اين مطلب ميخواهيم درباره ي این موضوع اطلاعاتی در اختيار شما قرار دهيم ما را تا انتهاي مطالب همراهي بفرماييد.

معرفی شغل معلم

اگر بچه ها را دوست دارید و می خواهید به آنها در مسیر موفقیت کمک کنید، این شغل برای شما مناسب است.

معلمی عشق است. معلمی هنر آموختن است، آموختن دانش و مهارت های زندگی به فرزندان این کشور. معلم سازنده نسل های آینده هر کشوری می باشد. این شغل یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین مشاغل در دنیا به حساب می آید.

معلم باید زمان زیادی از وقت خود را با بچه ها گذرانده، اشتیاق زیادی به آموزش داشته و از مهارت های ارتباطی خوبی برخوردار باشد. او باید صبور و خوش اخلاق بوده و روابط خوب و نزدیکی با بچه ها و والدین آنها برقرار کند.

شغل معلمی یکی از سخت ترین کارها می باشد. معلم با دانش آموزان مختلف که هر کدام فرهنگ، رفتار، استعداد و توان یادگیری متفاوتی دارند، سر و کار داشته و استرس های زیادی را باید تحمل کند. او همزمان کارهای زیادی را باید انجام  دهد: تدریس، کنترل و حفظ آرامش دانش آموزان ، مشاوره، ایجاد ارتباط نزدیک و دوستانه با دانش آموزان به خصوص دانش آموزان کم انگیزه و…. کار معلمی فقط یک شغل نیست زیرا با روح، فکر و ذهن انسان ها در ارتباط است. معلم باید مسایل و مشکلات مالی، خانوادگی، عاطفی و … خود را کاملا کنار گذاشته و با ظاهر و روحیه ای مناسب وارد کلاس درس شود. او نباید اجازه دهد این موارد، ذره ای روی کیفیت کار او در کلاس تاثیر منفی بگذارد.

با وجود حالات مختلف مصاحبه های کاری، چندین بخش حیاتی در حوزه تدریس هستند که انتظار می رود در طول مصاحبه به آن ها اشاره کنید. به عنوان نمونه ما در ادامه به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کمبود اعتماد به نفس در کودکان

1. چرا می خواهید در این مدرسه کار کنید؟

خوشبختانه دلایل زیادی وجود دارد که شما بخواهید در یک مدرسه خاص استخدام شوید و خیلی راحت می توانید به این سوال پاسخ دهید. حتی اگر آن شغل، ایده آل شما نباشد، باز شما می توانید راهی برای نشان دادن علاقه خود برای استخدام پیدا کنید.
یک ایده خوب این است که برای هر مصاحبه کاری یک سری تحقیقات انجام دهید. مثلاً به سایت مدرسه سر بزنید و اگر در شبکه اجتماعی صفحه ای دارند، حتماً آن ها را بررسی کنید.

اگر می توانید قبل از مصاحبه یک بار به مدرسه بروید تا با جو آن مدرسه و دانش آموزان و همکاران آینده خود آشنا شوید.
تمامی این آماده سازی ها به شما کمک می کد تا دلایل محکم تری برای کار در این مدرسه پیدا کنید. به هر قسمتی که می توانید در ان ارزش افزوده ای ایجاد کنید، حتماً اشاره کنید. مثلاً برنامه های فوق برنامه ای که در حال حاضر در مدرسه وجود ندارد.

2. فلسفه تدریس شما چیست؟

چه این که دقیقاً همین سوال از شما پرسیده شود، یا این که از شما بخواهند خودتان را بیشتر معرفی کنید، شما باید خودتان را برای توضیحات بیشتر درباره افکار و عقاید شخصی تان آماده کنید. تمامی این توضیحات نیزبر پایه روش هایی که در طول تدریس یاد گرفته اید و همین طور اعتقاد شخصی شما در چگونگی و چرایی انتقال اطلاعات به دانش آموزان شکل می گیرد.

یکی از اشتباهات بزرگ مصاحبه کاری پراکنده گویی و مطرح کردن حرف های غیر مرتبط در جلسه است. این مسئله برای هر شغلی بد است، اما برای شغل مهمی که مهارت کلامی و مهارت ارتباطی مهم ترین چیز در آن است، خیلی بدتر است.

یک راه عالی برای سازماندهی جواب هایتان استفاده از متد STAR است:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  باز کردن سر صحبت

Situation: درباره یک مبحث درسی که بخش زیادی از دانش آموزان در درک مفاهیم آن مشکل دارند، صحبت کنید.

Task: پس از آن توضیح دهید که ماموریت شما در این باره چیست؟ آیا این موضوع تمامی دانش آموزان را در گیر خواهد کرد یا اینکه نیاز است به عده محدودی از آن ها _بدون درگیر کردن سایر دانش آموزان کلاس_ در این مبحث کمک بیشتری شود.

Action: با توجه به شیوه و فلسفه تدریس تان، شما از چه متدی برای حل این مسئله استفاده می کنید؟
آیا به دانش آموزان خاص، کمک بیشتری می کنید؟ آیا از شیوه های ارزیابی متفاوتی استفاده می کنید تا دانشآموزان را بیش از پیش علاقمند به این درس کنید؟

Results: توضیح دهید که متد و کارهای شما چگونه باعث ایجاد بحث های جذاب در این مبحث یا افزایش نمرات دانش آموزان مشکل دار در این سرفصل از درس می شود.

یک نکته مهم دیگری که باید در نظر بگیرید، این است که جواب شما باید بر اساس خط مشی مدرسه باشد. مثلاً اگر خط مشی مدرسه تمرکز بر روی آموزش علاقمندی های فردی دانش آموزان یا استفاده از یک محیط سازماندهی شده تر برای تدریس است خیلی دقت کنید که جواب های شما در روز مصاحبه هم سو با اهداف آن ها باشد.

البته قرار نیست که شیوه و روش شما کاملاً منطبق با سبک و روش آن ها باشد، اما همین که نشان دهید هم سو و هم مسیر با آن ها هستید، کفایت می کند.

3. دانش آموزان دنبال چه جور معلمی هستند؟

شاید بتوانید در شرح آگهی استخدامی سرنخ مناسبی برای این سوال پیدا کنید. به طور کلی یک معلم باید عاشق درس دادن باشد، قدرت ارایه و انتقال مطلب و توانایی ارتباطی قوی ایی داشته باشد.

زمانی که از خود دانش آموزان دبیرستانی درباره معلم سوال می شود، آن ها افرادی را می خواهند که قابل اعتماد باشند؛ کسانی که به دغدغه ها و نیاز های آن ها گوش کنند. کسانی که صبور، فهمیده و مهربان باشند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  طرز تهیه خمیر پیتزا

زمانی که می خواهید به این سوال پاسخ دهید، شاید بخواهید مثال هایی برای این که چگونه این معیارهای را برآورده می کنید، بیان کنید. می توانید یک خاطره بیان کنید. مثلاً کتاب های شخصی و رمان هایی که برای دانش آموزان آورده اید و این کارها باعث ایجاد یک رابطه قابل اعتماد بین شما و دانش آموزان شده است و بحث های فردی درباره کتاب ها، یک رابطه فرد به فرد قوی بین شما و دانش آموزان ایجاد کرده است.

4. اگر من سر کلاس شما حاضر شوم، چه چیزی خواهم دید؟

برای این سوال، جواب شما باید بر روی دانش آموزان متمرکز شود. مخصوصاً برای مصاحبه مدارس ابتدایی، به جای توضیح می توانید بهترین تکالیف و کارهای هنری دانش آموزان خودتان را نمایش دهید.

یامثلاً برای معلم ریاضی دوره دبیرستان می توانید رتبه هایی که دانش آموزان تان در آزمون های منطقه ای، استانی و کشوری کسب کرده اند را ارایه دهید.
عمده ی جواب های شما باید بر سطح مشارکت دانش آموزان و یک محیط یادگیری حمایتی تاکید داشته باشد.

البته این روش می تواند منجر به سوالات دیگری درباره تاثیر شما بر عملکرد دانش آموزان شود. اما هیچ نگران نباشید و در سوابق کاری خود مثال ها و نمونه هایی ارایه دهید و همین طور می توانید تقدیر نامه ها، رضایت نامه ها و هر بازخورد مثبتی که دریافت کرده اید را در نمونه سوابق کاری خود بیاورید.

 

اميدوارم مطالب براي شما سودمند واقع شده باشد از همراهي شما با جستير سپاس گزاريم.

 

در صورت علاقه مندی از مطالب زیر دیدن فرمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.